Demokrata sakk sötét lóval

Sok tekintetben egyedi startot vett az elnökválasztási kampány az Egyesült Államokban. A különlegesség annak is köszönhető, hogy ez lesz az első megmérettetés az amerikai történelem új, 2001. szeptember 11-ét követő korszakában, ám annak is, hogy ritkán nyilvánul meg ilyen zsigeri ambíció a „címvédő” megbuktatására.

2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furcsa előzménye volt a demokrata kihívók legutóbbi phoenixi tévévitájának. Wesley Clark, a politikai elemzők által az elnökválasztás „sötét lovának” titulált extábornok ugyanis a felmérések szerint a pályázók legnépszerűbbike lett a demokrata szavazók körében, 21 százalékkal. Reménykeltő eredmény egy olyan embertől, aki az indulók közül a legkevesebb politikai tapasztalattal rendelkezik, és aki alig fél éve döntötte el véglegesen, hogy igazából melyik politikai párt is a kedvesebb neki. Míg azonban Európából szemlélve balkáni tapasztalatai és háborúellenessége teszik szimpatikussá, addig odahaza támogatói erről talán mit sem tudnak: a választási hadszíntérre egyszerűen új arcként robbant be, egyesítve a katonás eltökéltséget a filmsztárokat megszégyenítő előadásmóddal.
Ám a végső döntés még a jövő titka, és a többi jelölt is fontos kvalitásokkal bír. Clark előretörését ennek megfelelően össztűzzel honorálták Phoenixben, a második helyen megjelölt Howard Deantől (16 százalék) kezdve a harmadik John Kerryig és Joseph Liebermanig (13-13 százalék), illetve Dick Gephardtig (8 százalék), hogy a többi, jelenleg a futottak még kategóriába tartozó jelöltről ne is beszéljünk. George Bush elnök mellett, aki minden demokrata vita természetes célpontja, ezúttal a NATO volt európai főparancsnoka kapta a legtöbb belövést saját kollégáitól. A támadók kedvenc témája Clark iraki háborúval kapcsolatos álláspontja volt. Arra hivatkoztak, hogy néhány nappal a háborúról döntő kongresszusi szavazás előtt még támogatólag szólt, s a háborút követően még dicsérő cikket írt Bush és Blair határozottságáról, ám amint bejelentette jelöltségét, háborúellenessé vált. Clark katonai logikával válaszolt: eszerint sosem szavazott volna a háborúra, csak olyan határozatra, amely az ENSZ-hez utalta volna a kérdést, ám miután elvetették a kockát, igenis helyes volt, hogy ragaszkodtak az offenzíva véghezviteléhez. Ugyancsak Clark szemére vetették, hogy 2001 májusában, egy arkansasi republikánus választási gyűlésen még Busht és csapatát támogatta. A tábornok azzal védekezett, hogy akkor még reménykedhetett a kormányzat józanságában és egyben leszögezte, hogy 2000-ben Bush riválisára, Al Gore-ra szavazott. Clark azonban nem hagyta magát, és felvetette, hogy a társai közül jelenleg törvényhozói minőségben ténykedők tesznek-e valamit a megelőző csapásra épülő, veszélyes Bush-doktrína ellen a kongresszusban még az elnökválasztás, azaz 2004 novembere előtt. „A Közel-Keleten egy újabb hadjárat felé masírozunk. Meg kell állítanunk!” – jelentette ki vészjóslóan.
Míg arról folyik a vita, hogy a jelenleg vezető kihívó mennyire demokrata vagy éppenséggel mennyire republikánus, a háttérben óriási pénzek mozognak, adósságok halmozódnak fel – jellegzetesen amerikai ízt adva ennek a kampánynak. Bár a demokrata elnökjelölt jelöltek már sok pénzt gyűjtöttek, együttvéve sem tudtak annyit kiállítani, mint a republikánus elnök, aki eddig 34 millió dollárt szerzett meg, nem kis részben a mögötte álló ipari lobbinak köszönhetően. Mögötte Howard Dean, a legbaloldalibb demokrata következik, főként annak köszönhetően, hogy a legkorábban, még tavaly májusban lépett a „kampányösvényre”. John Kerry, a legtapasztaltabb és talán legtekintélyesebb kihívó a harmadik, míg Joe Lieberman – aki megválasztása esetén az Egyesült Államok első zsidó vezetője lenne – is a „gyűjtögetők” élcsapatában foglal helyet.
A tíz demokrata vitáinak hevessége a hagyományoknak megfelelően egyre fokozódik majd az elkövetkező időszakban, s alighanem egy-két csontváz is előkerül a szekrényekből. Az első igazi és irányadó megmérettetésre azonban január 27-ig várni kell, amikor New Hampshire-ben sor kerül az első előválasztásra. Elemzők azonban figyelmeztetnek: népszerűségének esése ellenére Bush helyzete rendkívül erős, s nem feledhető az sem, hogy Arnold Schwarzenegger kormányzói győzelme Kaliforniában a legnépesebb államot ismét a republikánusok kezébe adta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.