Mohammed Hatami iráni elnök tegnap ismételten megerősítette, hogy országa teljes mértékben kész együttműködni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ), ugyanakkor kérte, hogy vegyék figyelembe Iránnak az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvével kapcsolatos érdekeit. Hatami megerősítette, hogy nem kívánnak problémákat okozni, és teljes erejükkel együtt kívánnak működni a NAÜ-vel, viszont szóvá tette az ügynökség Iránhoz intézett ultimátumának politikai jellegét. Egy magas rangú iráni tisztségviselő azt is bejelentette, hogy a NAÜ elvárásainak megfelelően szombaton Teheránban megkezdődnek a hivatalos tárgyalások a kiegészítő jegyzőkönyv esetleges aláírásáról, amely a nukleáris tevékenység bejelentés nélküli helyszíni ellenőrzésére vonatkozik, és ennek előírásait alkalmazza is.
Eközben Bécsben, egy ott száműzetésben működő iráni ellenzéki szervezet közölte: Irán titokban Iszfahán közelében egy létesítményt hozott létre, hogy tesztelje azokat a centrifugákat, amelyeket a katonai célú urándúsításhoz használnak. Az Iráni Ellenállás Nemzeti Tanácsa nevű szervezet szerint a létesítmény 15 kilométerre keletre épült Iszfahántól és a Fuel Research and Production Centre nevet viseli. Irán NAÜ-képviselője minden alapot nélkülözőnek nevezte a szervezet ezzel kapcsolatos állításait.
Mohamed el-Baradei, a NAÜ első embere, aki holnap érkezik Teheránba, már jó előre figyelmeztette Iránt: ha nem működik teljes mértékben együtt, a nukleáris program ügyét a ENSZ BT elé utalják, s ez szankciókat vonhat maga után.
***
Khomeini változásokat sürget.
Az iráni iszlám forradalom vezetőjének, s az Egyesült Államok esküdt ellenségének, Khomeini ajatollahnak az unokája mélyreható demokratikus változásokat akar hazájában, s úgy véli, hogy az iráni változásokhoz egy agresszív amerikai fellépés jelentené a legjobb esélyt. „Az irániak – s én ismerem őket – amerikai katonai beavatkozást szeretnének Iránban”– jelentette ki Szájid Huszein Khomeini. „Az iráni kormányt állandó nyomás alatt kell tartani”– szögezte le. (MTI)

Ezért van óriási tétje az Ukrajnáról szóló szavazásnak