Gyurcsány és a „fideszes árnyékállam”

Illegitim hatalmi törekvésekkel, árnyékállam kiépítésével vádolta meg a Fideszt tegnap több sajtóorgánumban és a távirati irodának adott nyilatkozatában Gyurcsány Ferenc sportminiszter.

Kis Ferenc
2003. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz árnyékállamot épít, ami kísérlet a demokratikus köztársaság hatalmi szerkezetének gyengítésére. „Ezzel szemben minden politikai és jogi eszközzel fel kell lépni” – véli a sportminiszter. Gyurcsány úgy gondolja, az árnyékállam azt jelenti, hogy egyes köztársasági intézmények és azok vezetői nem a köztársasághoz hűségesek, hanem az őket kinevező kormány mögött álló politikai erőkhöz. Gyurcsány – aki egyik korábbi rögtönzött sajtótájékoztatójáról elküldte lapunk tudósítóját, és akiről a Medián közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek több mint felének az az álláspontja, hogy le kellene mondania üzleti ügyei miatt – úgy véli: az utóbbi hónapokban a jobboldal kísérletet tett a rendszerváltás kompromisszumainak felmondására, és „immáron erkölcsi-politikai értelemben illegitimnek tekinti a baloldali magyar társadalmat, és minden tekintetben törvényen kívülinek tartja annak politikai képviseletét”.
Gyurcsány Ferenc Orbán Viktor október 23-i beszédét is górcső alá vette. Szerinte azzal, hogy a Fidesz elnöke azt mondta: „ami körülvesz minket, az csupán ideiglenesen körülöttünk állomásozó állapot”, arra utalt, hogy Magyarország jelenlegi kormánya megszálló, idegen hatalmakat képviselő kormány, ezért meg kell tőle szabadulni. A sportminiszter szerint „miután az árnyékállami működés nem illeszthető be a demokratikus működési keretekbe, és nyilvánvalóan arra szolgál, hogy megtörje a köztársaság legitim intézményrendszerét, ezzel a politikával nem lehet, nem szabad kompromisszumot kötni”.

– Minden köztisztviselő tevékenységét törvények szabályozzák. Ha a kormánynak az a gyanúja merül fel, hogy valamelyik jogszabályt megsértik, akkor indítson eljárást. Nincs szánalmasabb egy panaszkodó miniszternél – nyilatkozta Orbán Viktor a Fidesz elnöke, reagálva Gyurcsány állításaira.
*
Az október 23-i Széna téren elhangzott beszédére utalva megjegyezte: Kovács László a napokban írt nyílt levelet, amelyben megveregette a vállunkat, gratulált ahhoz, hogy méltóságteljesen zajlottak le a megemlékezések. Ez ugyan szokatlan eljárás, de jól mutatja, hogy az MSZP elnöke másként vélekedik a Széna téren elmondott gondolatokról, mint az idézett miniszter. Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország jogállam, mindenkinek a törvények alapján kell végeznie a munkáját, a kormánynak is, amelynek tartózkodnia kellene a független intézmények támadásaként értékelhető nyilatkozatoktól. A volt miniszterelnök arról is szólt: a parlamenti pártok közvetlenül nem gyakorolhatnak közhatalmat, a kormánypártok is csak a kabineten keresztül, az ellenzék pedig még így sem. A Fidesz is az alkotmány és a törvények szerint politizál, tehát komolytalan a miniszter okfejtése az árnyékállamról – fűzte hozzá.
A két Magyarországról megfogalmazott gondolatait kifejtve úgy fogalmazott: ahogy a múltban is számos alkalommal, úgy most is sokan érzik, ami körülvesz bennünket, az rosszabb minőségű, gyengébb, mint az a Magyarország, amelyet az adottságainkból, lehetőségeinkből képesek lennénk megteremteni. Az ország ma félgőzzel, de lehet, hogy csak negyedgőzzel halad. Nem szabad elhinnünk, hogy ami körülvesz bennünket, annak így kell maradnia – mondta Orbán Viktor.
– Az árnyékállamról szóló zagyva filozofálgatás helyett Gyurcsány Ferenctől azt várnák az emberek, hogy az árnyékgazdaságról szolgáltasson információkat, azokról a sötét gazdasági ügyekről, amelyek az ő múltját terhelik – fogalmazott lapunknak Gyürk András, a Fidelitas elnöke. Hozzátette: ez a nyilatkozat csak azt a célt szolgálja, hogy elterelje a figyelmet Gyurcsány Ferenc kétes ügyeiről. Elmondta: a balatonőszödi kormányüdülő, a budapesti képviselői klub és Paks „mind-mind egy árnyékgazdaság szomorú színtere”. A Fidelitas elnöke szerint a szocialista politikus nyilatkozata célt tévesztett, mert miközben a közszolgálatiságot igyekszik védeni, valójában „árnyékbokszol”. A fideszes politikus úgy látja, amióta Gyurcsány Ferenc miniszter lett, semmi mást nem csinál, mint „üzletelget és filozofálgat”. – Csak éppen a minisztériumával nem törődik, pedig ezért kapja a fizetését – mondta Gyürk.
– Nagy baj, ha egy rossz politikus politológusi szerepet vállal és a valósággal köszönő viszonyban sem lévő helyzetet vázol fel – kezdte reagálását Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. Mint mondta, Gyurcsány szavai Grósz Károly szellemét idézték fel benne, aki a nyolcvanas évek végén a fehér terrorról beszélt. Hozzátette: a múlt század diktatúrái történetében gyakran találkozhattunk hasonló tünetekkel – amikor is a cél valami kemény diktatórikus intézkedés meghozatalának megalapozása volt. Az ellenzéki politikus úgy ítéli meg, ehhez hasonló fenyegetőző hangú politikusi nyilatkozat az elmúlt 13 évben nem igazán látott napvilágot.
Kuncze Gábor (SZDSZ) nem kívánt nyilatkozni. Lapunknak egy neve elhallgatását kérő szocialista politikus úgy nyilatkozott, Gyurcsány árnyékállamról és árnyékkormányról szóló nyilatkozatai azt jelzik, hogy érzi háttérbe szorulását, és megpróbál előremenekülni a „nagy baloldali ideológus” szerepébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.