Hattyútó, hattyúdal

Sebeők János
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tömb kész. Valóság ez, nem álom, szomorral konstatálom. Tavaly óta először vetett ide a sors, most találkozom hát először vele. Tavaly még próbáltam tenni ellene, amennyi tehetségemből kitelt, ma legföljebb tehetetlenségem telik a történelmi távban. Egyébiránt, süket fülek, a Kolumbusz utca 87. alatt valamikor fellelhető szép ősparkra épült Táncművészeti Főiskoláról van szó, s ha hivatkozhatom ez egyszer magam, magam, akkor most a 2002. június 1-jei s a 2002. július 27-i Enciklopédia énezer aktualizálódik itt.
Már akkor is felkavart az ellentétpár, jelesül tánc kontra természetpusztítás érzelmileg, politikailag és főképp demagógiailag abszurd volta. Most pedig, hogy egy, a Szintézis Szabadegyetemen tartandó előadás kapcsán rám köszönt a hajdani ősfák helyett létesült táncművészeti tömb, csak még inkább zavarban vagyok. Elképzelem a felhevült, szép embertesteket. Amint ügyelnek a szépség részleteire. Tornatermi, megveszekedett küzdelem az esztétikumért. Hattyúk tava. S amit a természet mindehhez hozzáfűzni képes, az a hattyúk dala. Fák, madarak s az éneklő hattyúk dala. Merthogy az éneklő hattyú is egy az ember által végveszélybe sodort fajok közül.
Kit gyűlöljek hát? Kire haragudjak? S mit mentsek meg? Tizenkét év a Táncművészeti Főiskolán. Gályarabságnak is sok. Róna Viktor az égi vadászmezők elíziumi nagymestereként elkiáltja, hogy Föld, Föld. A világ az értelemnek nem kedves. Nem úgy működik, mint ahogy írva vagyon. Mert írva úgy vagyon, hogy a vadászerepülőgép, a katonai kiadás, esetleg a bevásárlóközpont a mi ellenségünk. Úgy sehol sincs megírva, hogy a Táncművészeti Főiskola legyen a mi ellenségünk. S úgy sincs megírva, hogy Harry Potter legyen a mi ellenségünk. Mindennapi ellenségünk add meg nekünk ma? Ha fölébresztenek éjfélkor azzal, hogy mondj már valami természetpusztítót, akkor nem Harry Potter lesz az első kinyögött szavad. Pedig hát a Harry Potterre szánt irdatlan papírtömeg eddig hatmillió fa életébe került. Rowlings imponáló módon ráébredt erre – avagy ráébresztették –, így a továbbiakban csak a Harry Potter környezetbarát kiadásaihoz járul hozzá. Ahogy a kutya csettint: ez már blöki… Jelzem, Harry Potter nem csak papírt eszik. Természetvédők tiltakoztak az ellen, hogy a Harry Potter-film ritka skót vadvirágokat „szerepeltetett”. Lótuszevő New Age – az okkultizmus megjelenítettségének is ökológiailag csatolt hatása s ára van.
Ezek a hatások s árak többnyire számolatlanok. Kényelmetlenek. Olyan ez, mint Kosztolányi visszagondolt százezer cigarettája. Mindig egy szálat szívunk. A halom absztrakt, a halmaz mindig másutt tornyosul. A pillanat egyke. Csak az idő társít. Egy kereskedelmi csatorna nemrég bemutatta, mi van a föld alatt. Mutatta, miként s hova folyik el Budapest szennyvize, felerészt még mindig tisztítatlanul. Vulkánusz isten nem lakik a magyar főváros alatt, ott csak kloáka van. S láss csodát, az állandóság a hír világában csak epizódszerű. Nem szeretünk folyamatosan elveszni a részletek között.
Ami tényszerűen való, az naturalizmus. Lautréamont megpróbálta művészi eszközökkel biológiaközelbe hozni az embert. Mik is vagyunk? Hús, bélsár, velő. A legszebb nő is elvileg szétszedhető, eljuthatunk benne a zsigerekig, a sejtig. A természettudomány szerint az, amit emberként élünk meg, e kevésbé szép szinteknek köszönhető, az emberi lét belvalósága e másik valóságnak mintha mégis nap mint nap ellentmondana. Biológiai lényként tételezni az embert: blaszfémia. Mikor a teremtés hajnalán szemérembe bújtunk, s fájni kezdett az igazság, a világ szerkezetére is hosszú árnyék vetült.
Ez a hosszú, szent árnyék, az emberi méltóság hosszú árnyéka ma nemcsak az emberi test, hanem a civilizáció tényszerű működését is említhetetlenné teszi. Beszélni a kloákáról, a szennyvíz bélsaráról, a civilizáció áráról, arról, hogy Harry Potter hány fa életébe kerül, hogy a Hatytyúk tava hány fa hattyúdalába kerül, blaszfémia. Kimondatlan méltóság sérelmére van, s ezért tabu. Vajon ki gondolta volna, hogy a méltóságérzet és a szeméremérzet egy nap akaratlanul bár, de a pusztítás szövetségese lesz?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.