Újabb fordulattal „gazdagodott” a Jukosz és a Kreml már eddig is meglehetősen botrányos csatája. Az orosz államügyészség tegnap elrendelte a Jukosz őrizetbe vett cégvezetője és társai tulajdonában lévő többségi részvények lefoglalását. A hírt megerősítette a társaság szóvivője, aki szerint a részvények 61 százalékát foglalták le, azzal, hogy e részvények szavazatokra és osztalékra jogosítanak. A bejelentés hírére tovább, 10,74 százalékkal esett a papírok árfolyama.
A lépés előzményeként a tegnapi nap folyamán a Jukosznál bejelentették, hogy az első kilenc hónapra az orosz vállalatok történetében rekordnagyságú, kétmilliárd dollár időközi osztalékot fizetnek, részvényenként 89 centet, amely közel kétszer annyi, mint amennyire az elemzők számítottak. A Jukosz igazgatótanácsa ezzel párhuzamosan közleményben törvénytelennek nevezte Mihail Hodorkovszkij cégelnök letartóztatását. Kiadott nyilatkozatuk szerint „egy méltányos és nyílt bírósági meghallgatás” igazolni fogja a cég álláspontját. Ezzel szemben Borisz Grizlov belügyminiszter szerint az ügyészség a törvény szellemében járt el, s az ügy mögött nincsenek politikai hátsó szándékok.
A VCIOM közvélemény-kutató intézet által frissen megkérdezettek 26 százaléka szerint az ügyészség önállóan cselekszik, míg 30 százalék úgy véli, hogy lépéseiben a Kreml akarata érvényesül. Egy másik kérdésre válaszolva a többség, 26 százalék szerint a botrány mögött a cégvezetés üzleti machinációi állnak, és az ügynek nincs köze a politikához, 18 százalék a hatalmi harc részéként, 10 az oligarchák elleni újabb támadásként, míg 9 népszerűségnövelő választási kampányfogásként értelmezi a történteket.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen