Ausztráliában szokás a „demokráciakolbász” fogyasztása

Nehéz dolga volt Ausztráliában a pártoknak, hiszen többször is elhalasztották a választás napját, április 12-re írták ki az első időpontot, viszont azt ciklonveszély miatt elnapolták. Az elhúzódó kampány miatt nehéz volt fenntartani a figyelmet, mivel annyi dolog történt az elmúlt hetekben.

2025. 05. 03. 8:33
Fotó: PATRICK HAMILTON Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hetekben történt az is, hogy Donald Trump bevezette a vámtarifákat, ami nagy fejtörést okozott a kampányidőszak közepén tartó pártoknak, emellett Ferenc pápa halála is megnehezítette a választásokra készülő ausztrál politikai szervezetek dolgát. 

Ausztrál választások kampánytáblái
Ausztrál választási kampánytáblák. Fotó: AFP

Nehéz volt áttörni, de a nagyobb pártok elvesztették a választók bizalmát, ami felerősítette kommunikációs problémáikat

– mondja John Warhurst, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Politikatudományi Karának emeritus professzora.

A kormány félénk volt, az ellenzék pedig kaotikus.

– írja a BBC brit hírügynökség. Most tehát, öthétnyi kampány után, Ausztrália 18 millió polgára választás előtt áll Anthony Albanese miniszterelnök és riválisa, Peter Dutton között, akik mindketten független képviselők vagy kisebb pártok támogatásának megszerzésével alakíthatják meg a következő kormányt.

Ausztráliában két nagy párt van: a baloldali Ausztrál Munkáspárt és a konzervatív Liberális–Nemzeti koalíció. A Munkáspárt elnöke, Anthony Albanese, aki 2022 óta a miniszterelnök, újraindul.

Albanese ellen Peter Dutton áll kihívóként, aki a 2022-es vereség után lett a liberális–nemzeti koalíció vezetője. Dutton az első választásán indul ellenzéki vezetőként.

A konzervatívként ismert Dutton évek óta fontos miniszteri portfóliókban – például a védelmi és a belügyi téren – szerzett tapasztalattal rendelkezik, de időnként ellentmondásos személyiség, különösen társadalmi kérdésekben.

Ausztráliában a választásokon nem személyekre szavaznak, hanem magukra a pártokra, és automatikusan a többségi párt vezetője lesz Ausztrália miniszterelnöke. 

A lakhatás is nagy probléma és kampányeszköz volt az elmúlt időszakban, mivel több ausztrál város is a világ legdrágábbjai közé tartozik az otthonvásárlók számára.

Ausztrália egyetemes egészségügyi rendszere, amely magas költségekkel és személyzeti hiánnyal küzd, szintén komoly aggodalomra ad okot a választóknak. A politikusok elismerik, hogy válság van, sok ausztrál halogatja vagy kihagyja az egészségügyi ellátást – és mindkét párt több milliárdos többletfinanszírozást ígért a probléma megoldására.

Sok más nemzethez hasonlóan Ausztrália is szoros stratégiai szövetségben áll az Egyesült Államokkal, miközben erős kereskedelmi kapcsolatot ápol Kínával. Az ország új kormánya egy egészen más – és sokkal kiszámíthatatlanabb – világrenddel fog szembesülni.

 

Érdekességek az ausztrál választásokkal kapcsolatban

  • Szokás Ausztráliában egy úgynevezett „demokráciakolbász” vásárlása, amit a szavazófülkéknél árusítanak, és mondhatni népszokássá vált az ausztráloknál ennek a fogyasztása a választásokkor. Ez egy szimpla grillezett kolbász egy kenyéren. 
  • Kötelező a szavazás minden 18 év felettinek, amit ellenőriznek, emiatt 1925 óta szinte minden választáson 95 százalék feletti a részvételi arány.
  • Ausztrália preferenciális szavazási rendszert használ, melynek lényege, hogy a választó nem csak egy jelöltre vagy pártra szavaz, hanem azokat preferenciái szerint rangsorolhatja.
  • Ha az első szavazáson egyetlen jelölt sem szerzi meg a szavazatok több mint ötven százalékát, akkor a legkevésbé népszerű jelöltek szavazatait újraosztják, és ez a folyamat addig ismétlődik, amíg valaki el nem éri a többséget.
  • A képviselőházi választásokon a választók kötelesek megjelölni minden egyes jelöltet, aki a körzetükben szerepel a szavazólapon.
  • A szenátusi választásokon azonban a szavazóknak csak egy meghatározott számú preferenciát kell megjelölniük.

Ausztráliában egy pártnak legalább 76 helyet kell megszereznie a képviselőházban ahhoz, hogy többségi kormányt alakíthasson. 

 

Borítókép: Ausztrál választási kampánytáblák (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.