Képzők és képzettek

2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal hallották már a hírt: köztudottan a szociálliberális értékrendhez kötődő újságírók tartottak kommunikációs tréninget az ellenzék sajtócsapatának. Dobogókőn a kamerák előtti szereplést gyakorolták, a képzésre azért kérték fel Simon Andrást, az MTV Este című műsorának egyik vezetőjét, Kálmán Olgát, az ATV Egyenes beszéd produkciójának munkatársát és Heltai Péter televíziós újságírót, mert a megbízó szerint a jobboldali újságírók között nincs egyetlen olyan ember sem, aki elérné a meghívottak szakmai színvonalát.
Ilyenkor jót tesz az emlékezés. A lapinformációk szerint havi kétmillió adóforintot kereső Simon András kereskedelmi tévés korábban egy vita alkalmából kiküldte a stúdióból Rogán Antal országgyűlési képviselőt – most nyilván megtanította a szavain csüggő fideszeseknek, hogy ilyenkor mi a helyes reakció a riportalany részéről. Kálmán Olga a ködösítés módszertanáról beszélhetett, mert a hír napvilágra kerülése után körömszakadtáig tagadta a képzésen való részvételét. A Hit Gyülekezete által ellenőrzött munkahelyén úgy látszik, megértették a kormányprogramot, és megspóroltak tíz százalékot a tízparancsolatból, kihagyva így azt a törvényt, ami a keresztényi élet és az igazmondás kapcsolatát szabályozza.
Különben a Fidesznek igaza van: a jobboldali sajtó a szellemi fogyatékosok és a magyar nyelvvel hadilábon állók gyülevész csapata. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a tény: konzervatív orgánumnál dolgozó vagy jobboldali beállítottságát nyíltan vállaló riporter, publicista, műsorvezető, fotós, egyszóval médiamunkás soha nem kapott Pulitzer-emlékdíjat, és ha jól nézem, akkor a Magyar Sajtópáholy tagjai sem választottak maguk közé ilyet nagyszerű kollégám, a sportújságíró Malonyai Péter kivételével (a sport esetében nyilván még megbocsátható a brancson kívüliség).
A Fidesz úgy látja – nyilván helyesen, mert politikus soha nem tévedhet –, hogy a jelenlegi jobboldali sajtó csak lohol az események után, ellentétben nagyszerű baloldali kollégáinkkal, akik roppant profizmusuknak köszönhetően a tények sűrűjében ficánkolva pártunk és kormányunk kisebb-nagyobb ballépéseiről (lásd Medgyessy Péter ínszalagszakadása) írnak a társadalmat alapjaiban felforgató leleplező riportokat. A választásokat követő időszakban kirobbant botrányok a baloldali-liberális lapok éjt nappallá tevő munkájának eredménye, így értesülhetett a magyar közvélemény a D–209-es ügynökről, a bukott kancelláriaminiszter és Magyar Bálint ügyeiről, a Pannonplast-brókerbotrányról, a nagyváradi plazáról, a Gyurcsány-villákról és megannyi témáról. Torkos Matild, a Nemzet tényfeltáró újságírója ezalatt a kezét tördelte kétségbeesésében, hogy neki semmi sem jut eszébe, az alulképzett Lovas István elhatározta, hogy végre megtanul néhány szót a magyartól különböző nyelven is, Járai Judit pedig – hogy a közszolgálat is említtessék – a fürdőszobában gyakorolni kezdte az interjúkészítés alapfogásait.
Ha már így lebuktunk, itt az ideje a beismerésnek. Lapunkban azért találni néha alannyal egyeztetett állítmányt, mert a Népszava olvasószerkesztői másodállásban átjárnak a redakciónkba. E sorok írója évek óta egy füstös budapesti kocsmából írja határon túli helyszíni riportjait – igaz, ez újabban liberális gyakorlat is, mint ahogyan azt a New York Times lebukott újságírójának, Jason Blairnek a példája is mutatja. Merő véletlen csupán, hogy konzervatív értékrendet magukénak valló oktatók tanítanak különféle egyetemek médiaszakjain (a rádiós Hollós János például három intézményben is, és ha jól tudom, az ő tanítványa volt annak idején a fideszeseket most oktató Kálmán Olga). A konzervatív sajtó kész csődtömeg, a butaság és a nagylelkű baloldali kormány támogatása tartja össze, míg a szakmailag kikezdhetetlen és égbe szökő példányszámokat produkáló Népszavát, Magyar Hírlapot, Magyar Narancsot, 168 Órát és társait az olvasók szeretete élteti, no meg azok a piaci hirdetők, akik a baloldali-liberális hatalom rosszallása ellenére milliókba kerülő kolumnás hirdetésekkel ostromolják a fent megnevezett újság marketingosztályát.
Az ellenzéki párt vaslogikája kikezdhetetlen: a másik oldal „vérprofijai” nyilván égnek a vágytól, hogy a kommunikáció csínjára-bínjára megtanítsák az ellenfelüket, megkönnyítve a maguk dolgát a jövőben. Örömmel árulják el, hogy mitől döglik a légy a médiában, és hogyan lehet túljárni a furfangos baloldali médiamunkások eszén élő adások, sajtótájékoztatók és agresszív telefonhívások esetén. A sok százezer forint plusz áfáért elvállalt képzésen majd olyannyira megtanítják a képzendőket, hogy a tanítvány meghaladja mesterét elv jegyében majd tehetetlenül tárják szét karjaikat a következő választások kampányműsoraiban, fejet hajtva a riportalany szellemi nagysága, parádés riposztjai és a riporter sunyiságait leleplező mondatai előtt.
A recept nem új: a kilencvenes évek elején Havas Henrik és csapata vállalta a Magyar Demokrata Fórum politikusainak kommunikációs tréningjét. E sorok írója akkoriban az induló Havas-féle médiaintézet hallgatójaként vízhordói és egyéb szerepkörben részt vett a képzéseken. A stáb tagjai a tréningek után igen hízelgő jelzőkkel illették a távozó politikusokat, hangosan élcelődve azon, hogyan fog ez a barom választást nyerni. A végeredményt ismerjük – akinek kételyei lennének felőle, nézze meg az MDF szereplését az 1994-es választásokon.
Térjünk vissza a mába! A Fidesz döntése kapcsán megnyíló távlatok beláthatatlanok. Legközelebb majd a Vatra Romaneasca és a Matica Slovenska készítheti fel a Fidesz külügyi embereit a határon túli magyarokkal kapcsolatos tudnivalókból. A konzervatív oldal rendezvényein Ákos helyett Bródy János lép majd fel, a keresztény tagozat tagjai a Hit Gyülekezete oktatási központjában járnak majd agytágítóra, egészségügyi és mentális kérdésekben pedig Veér András tarthat előadásokat. A szocialisták holdudvarában bőven találni tömegoszlatásra, „meggyőzésre” és privatizálásra képzett előadókat is, egyszer az is jó lehet valamire.
A módszer azért is kiváló, mert így a baloldal által sokat emlegetett Fidesz-klientúra a választási vereség után nyugodtan éhen tud halni, nem hosszabbítják meg fölöslegesen az agóniát holmi sok százezer forint plusz áfával. A jobboldal kormányzása idején ugyanis sokan azért nem kaphattak különféle megrendeléseket (hangsúlyozom, hogy munkát, nem jutalmat), mert „megírja a Népszabadság”, ellenzékbe szorulva pedig azért nem, mert „nem elég profi”. Ellentétben a Fidesszel, mely profi munkával, éjt nappallá téve, szívós küzdelem árán – ennek során a buta és szervilis konzervatív sajtó támasztotta akadályokat is le kellett győzniük – elindította a szocialista pártot a gyors népszerűségvesztés útján.
Itt tartunk másfél évvel a választási vereség után és alig fél esztendővel az uniós választások előtt. Nézünk, mint a moziban, és csak azt nem értjük, ha ennyire profik a baloldali médiamunkások, akkor miért volt és van szüksége az MSZP-nek Ron Werberre?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.