Érzékeny pont a mezőgazdasági uniós felkészülés kapcsán az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer (iier) kiépítése, amely elengedhetetlen az uniós területalapú támogatások felhasználáshoz. Az iier kiépítésével a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (MVH) bízta meg a kormányzat, a földművelésügyi tárca költségvetésében azonban nincs elegendő pénz az MVH és az iier kiépítésére. Szakértők szerint az iier kiépítése tizenegymilliárd forintba kerülne, az MVH-nak viszont csak 4,841 milliárd forintja van.
Lapunk tegnapi közlése szerint november 5-én elmarasztaló uniós jelentés lát napvilágot hazánkról. Előreláthatólag elmarasztalják a kormányt az agrárjogalkotás, a pénzügyi ellenőrzés, a közbeszerzési törvény, a vidékfejlesztési program, az állategészségügy intézményi hátterének és az iier hiányosságai miatt. Brüsszel sereghajtónak minősíti hazánkat a tagjelöltek között.
*
Az iier tulajdonképpen nem önálló rendszer, hanem különböző adatbázisok felállításán és összehangolt működtetésén alapuló központi ellenőrző, irányító „formula”. Ilyen adatbázis például a mezőgazdasági és parcellaazonosító rendszer, a gazdaregisztrációs rendszer és az egyedi állatnyilvántartások rendszere. A parcellaazonosító rendszer azonban még nem készült el teljes egészében, az egyedi állatnyilvántartás csak a szarvasmarha-állomány esetében valósult meg, a kecske és juh esetében hiányzik, és nem teljes a gazdaregisztráció sem. Nem elhanyagolható az sem, hogy az iier működtetéséhez szükséges szoftware sem áll rendelkezésre, ami komoly problémát jelent. Értesüléseink szerint az erre kiírt pályázatot egy francia–spanyol cég nyerte el, de a munka, amelynek értéke 10,7 millió euró, a különleges magyar viszonyok miatt rendkívüli szakértelmet igényel. Ezért kérdéses, hogy az év végéig rendelkezésre álló idő alatt ez a munka elvégezhető-e, és ha igen, akkor a rendszer minden szempontból működőképes lesz-e.
Az iier kiépítése szempontjából fontos volt az is, hogy az EU-ban alkalmazott standardot, vagy az egyszerűsített kifizetési rendszert alkalmazzuk. Mint kiderült: az unió sugallatára – a korábbi hivatalos közlések ellenére – az egyszerűsített rendszer mellett döntöttünk. A baj az, hogy az EU csak a standard támogatási forma és csak a közvetlen támogatások (mintegy tucat) esetén írja elő kötelezően az iier alkalmazását. Ezzel szemben a hazai iier-intézkedés mindent – ami több mint száz intézkedést jelent – egy egységes rendszerben akar kezelni.
Mindemellett, hogy az iier kiépítése az MVH feladata, nagy felelősség nehezedik az agrárminiszterre is, mert még az MVH akkreditálása is hátravan. A felelősség pedig azért nyugszik az agrárminiszteren, mert az EU ráruházta az MVH akkreditálást. Ha azonban az uniós ellenőrzés az akkreditációt nem találja megfelelőek, akkor az MVH kiépítésére fordított uniós pénzeket Magyarországnak vissza kell fizetnie, ami 25 millió euróval számolva több mint hatmilliárd forintot jelent. Az MVH megfelelő fel- és kiépítése mellett a jól működő intézményrendszer megléte is fontos, mert ellenkező esetben a közvetlen uniós támogatások egy részét vagy teljes összegét – 70–90 milliárd forintot – nem kapjuk meg az EU-tól 2005-ben.
Az ágazati hatások sem lesznek kedvezőek, ha az iier nem készül el időben, illetve nem működik tökéletesen. Egy elemzés szerint ez esetben a 2004-es év a mezőgazdaság összes szereplője számára, a termelők mellett a feldolgozókat és a beszállítókat is ideértve, bizonytalanná válik. Sőt, mivel az iier megléte az uniós támogatások lehívásának feltétele, az uniós támogatások hiányában tovább romolhat a mezőgazdaság versenyképessége. Ha e bizonytalanságokat mégis sikerül áthidalni – mutat rá a tanulmány –, akkor is fennáll az a probléma, hogy a termelők megfelelő felkészítés hiányában képtelenek lesznek sikeresen lehívni a támogatásokat.
Jó ütemben halad a mezőgazdasági intézményrendszer uniós csatlakozásunkhoz szükséges átalakítása – hangsúlyozta tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter a parlamentben. Bár az intézmények átalakítására öt év állt rendelkezésre, az első három évben a feladatok tíz százaléka sem valósult meg. Egy új ügyfélrendszer tervét fogadta el a kormány, és megkezdődött a földhasználati azonosító rendszer kialakítása is – tette hozzá.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el