Ki rombolja a közbizalmat?

2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfontolandó, bölcs, igazságügy-miniszterhez, mi több, az éppen két évszázada született nagy elődhöz méltó mondatokat idézett tegnap a Népszabadság Bárándy Pétertől. „A bűnüldöző szervek iránti közbizalom megteremtése évtizedeket vehet igénybe, miközben szinte napok alatt lerombolható. Az ügyészség és a rendőrség között vélelmezett hadiállapot ezzel a következménnyel járhat.” Bárándy nem mondta ki, de a nyilatkozat apropóját a brókerbotrány egyik kulcsfigurája, a volt K&H-vezér, Rejtő E. Tibor „elszállítása” körüli polémia adta.
Bárándy a problémát részben az ügyészség, illetve a legfőbb ügyész közjogi helyzetének nem egészen pontos meghatározásában látja, amit alkotmánymódosítással lehetne orvosolni. Ez valóban csak részben magyarázza a jelenséget, a fő ok természetesen politikai. A baloldal megválasztása óta bizalmatlanul tekint Polt Péterre, s tavaly olyan eszközt kaparintott a kezébe (interpellációs leszavazás), amellyel folyamatosan nyomást gyakorolhat a kormánytól független jogállami intézmény vezetőjére. A miniszter sajnos nem említette, hogy ez a módszer nagyon is alkalmas a bűnüldöző szervek egyike iránti közbizalom rombolására, s akkor Kovács Lászlónak az ügyészséget bűnpártolással vádoló nyilatkozatáról nem is beszéltünk.
A rendőrség fogadatlan prókátoraként fellépő Juhász Gábor (MSZP) olyan támadást indított Rejtő E. ürügyén az ügyészség ellen, amellyel konszolidált demokráciában kizárná magát a szalonképes közszereplők táborából. A zavarkeltő akciót követően kiderült, hogy az ügyészség törvényesen és a rendőrség tudtával vitte el a fogdából és hallgatta ki a volt bankvezért, azóta a kihallgatási jegyzőkönyvet is megkapta az ORFK. Az eljárást legfeljebb szokatlannak lehet nevezni, de ugyanez a jelző a szóban forgó ügyre is alkalmazható. Hiába tisztázott azonban szóban és írásban a legfőbb ügyész minden kérdést, a kormánysajtó továbbra is Rejtő E. elrablásáról, az államrend demokratikus működésének zavaráról értekezik, amivel tudatosan rombolja az igazságügy-miniszter féltette közbizalmat. Mindkét oldal hajlamos a tényeket önkényesen szelektálva igazolni prekoncepcióit, így elsikkad, hogy az előző kormány vélt visszaélései kapcsán indított nyomozások egy részét nem az ügyészség, hanem a rendőrség szüntette meg; Polt Péter javaslatára függesztette fel a parlament több fideszes képviselő mentelmi jogát; az ügyészség kedélyeinket borzolva vette tudomásul mondjuk a Gresham-botrány nyomozásának lezárását.
Ezt előrebocsátva érdemes feltenni a kérdést: vajon a politikai szempontból kényes brókerügyet megnyugtató-e kizárólag a rendőrségre bízni? Arra a rendőrségre, amelynek beletörött a bicskája Szász Károly megveretésébe, amely – legalábbis lapinformációk szerint – nem kíván érdemben foglalkozni a Kulcsár Attila legközelebbi munkatársától származó, a kormány és az MSZP számára roppant kellemetlen információkkal. Ráadásul a rendőrség annak a kormánynak van alárendelve, amelynek első embere és belügy-, illetve pénzügyminisztere ismert okokból nem szemlélheti felülről, kívülállóként az ügyet. Ezzel természetesen nem akarom a rendőrség iránti közbizalmat aláásni, de a jogalkotó talán az ilyen helyzetekre gondolva rendelkezett a szoros ügyészi felügyeletről, amelynek törvényi kereteit ebben az ügyben sem hágta át a vádhatóság.
Ha valamiért most éghet Bárándy Péter arca, az nem a hézagos jogszabályi háttér, hanem a koalíció részéről az ügyészségre nehezedő politikai nyomás, ami gátolja a K&H-botrány tisztázását. De erről Juhász Gáborral vagy a brókerügy nyomozásának irányítóit raportra rendelő Medgyessy Péterrel kellene elbeszélgetnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.