Licit a tejkvótákra

Lesz vaj- és tejpor-intervenció, és a felvásárolt és tartaléktej-kvóták értékesítéséből pénz is jut a tejágazatnak – ha minden jól megy. Nagyobb baj, hogy a Tej Terméktanács és rajta keresztül sem a feldolgozók, sem a termelők nem kapták meg az agrártárca által még júniusban megígért kétmilliárd forintot.

Nagy Ottó
2003. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy néz ki, sikerült megállapodnia a Tej Terméktanácsnak (TT) és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak (FVM) az ágazat maradék évre vonatkozó stabilitásáról. A TT a küldöttgyűlés határozata alapján arra kérte a minisztériumot, hogy hirdessen vaj- és tejpor-intervenciót húszmillió liter tejnek megfelelő mennyiségben, illetve az ágazat stabilitása érdekében 1,1 milliárd forint támogatást kért – tájékoztatta lapunkat Sirman Ferenc, a terméktanács ügyvezetője.
Az intervenciót várhatóan november elején, a részletek kidolgozása után hirdeti meg a minisztérium, és az 1,1 milliárdot is biztosítja két forrásból. A pénz egyik része az állam által literenként 25 forintért felvásárolt 39 millió liternyi kvóta pályázati úton történő értékesítéséből származik, mert a pályázók valószínűleg többet ígérnek majd 25 forintnál. – A különbözetet a tárca visszajuttatja az ágazatba – mondta Sirman Ferenc. – Az összeg másik része a tartalékkvóta értékesítéséből származik majd, amelyre hasonló módon lehet pályázni. Ez körülbelül 700 millió forintot jelent, és reméljük, hogy a felvásárolt kvóta értékesítésével együtt elegendő lesz – tette hozzá az igazgató.
Aláhúzta: a megállapodás annak fényében jött létre, hogy a termelők és a feldolgozók szeptember elsejétől literenként újabb 3-3 forintot befizetnek a TT intervenciós kasszájába, és azt a körülbelül 3,2 milliárd forintot csak a földművelésügyi tárcának adott kölcsönnek tekintik, amit vissza akarnak kapni a minisztériumtól. A szaktárca ugyanis vállalta, hogy a tavalyi ipari felvásárláshoz képest kétszázmillió literrel csökkenti a felvásárlást, de számításaink szerint e kötelezettségének csak részben tesz eleget.
Ennél sokkal nagyobb baj, hogy az FVM még mindig nem utalta át azt a kétmilliárd forintot, amelyet még június végén ígért az ágazatnak. Mégpedig másfél milliárdot azonnal, ötszázmilliót pedig két hónapon belül – hívta fel a figyelmet Sirman Ferenc. A szakember szerint az erről szóló, másfél hónapig tartó rendeletalkotás a késedelem egyik oka. A másik, hogy az FVM visszatartotta az igazolásokat, olyan indokkal, hogy az exportáló cégek szabálytalan alapanyag-importtevékenységet folytattak, de bebizonyosodott, hogy ez a vád megalapozatlan volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.