Miért rajzolják tele a Néprajzi Múzeum falát?

Május 11-től újabb kortárs művészeti alkotással találkozhatnak a Néprajzi Múzeumba látogatók, Thury Lili – „egy kis hintázás délelőttről” falrajza az épület Damjanich utca felőli aulájában várja majd az ideérkezőket. De mi is az a Felrajzolt könyvek és milyen történet áll a mű mögött?

2025. 05. 04. 10:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Felrajzolt könyvek a Néprajzi Múzeum MaDok-programjának vizuális kísérleti terepe, ahol kortárs alkotókat kérnek fel, hogy a múzeum kiadványaiból inspirációt nyerve rajzoljanak a feketére festett felületre. 

A múzeum könyvesboltja melletti falat már teli rajzolta Eged Enikő, Csáki László, Füredi Tamás, Petrányi Luca, akik olyan könyvek vizuális recenzióját készítették el, mint a A tükrös c. műtárgykatalógus, a (M)ilyenek a finnek? Finnország magyar szemmel c. kiállítási katalógus és a Távoli utakon c. tudománytörténeti kötet.

A Felrajzolt könyvek projekt ötödik alkotása, Thury Lili „egy kis hintázás délelőttről” művéhez két kötet adott ihletet. Marc Augé A helytől a nem-helyekig (1992) című írásában a modern városképet a káosz állapotával írja le, ahol minden mindennel összekeveredik. Értelmezése szerint a modern ember a „szürmodernitás” nem-helyei között vándorol: a repterek, a bevásárlóközpontok és a pályaudvarok a személytelenség terei, az identitás szétesett állapotának hordozói. Thury Lili rajza Augé művéhez hasonlóan a mindennapi közlekedés tapasztalataiból, a MaDok-füzetek Etnomobil című kötete pedig a 2009-es közösségi kampányban résztvevők történeteiből építkezik, akik a művészhez hasonlóan hétköznapi útjukat mesélik el. A téma mindkét esetben egyszerű, mégis sokrétű: a városi közlekedés. 

A Felrajzolt könyvek ötödik állomásán Thury Lili lépteit követhetjük, amelyekből kirajzolódik a megtett út ritmusa és a tömegközlekedés fiatal szülőként megélt élménye. Az ingázás és a kisgyermekes lét hintázáshoz hasonló állapota egybefonódik. A térképszerűen felrajzolt út lenyomata a minket is körülölelő városi hétköznapi kultúrának, az indulási pont és a cél közötti ingázás részletei pedig itt a múzeum falán válnak igazán érdekessé. Objektív és szubjektív komponensek váltakoznak a rajzon, és végül csakúgy, mint az Etnomobil közösségi kampányhoz csatlakozó blogbejegyzései, 

Thury Lili pszichogeografikus térképe is a múzeum része lesz. 

A városi séta és a környezet befolyásolta hangulatok, érzelmek pontos megfigyeléseit dokumentáló térkép pont attól lesz közösségi, hogy a városi kultúra tárgyait rögzíti, és ezzel másokat is bevon, megszólít.

A falavató ünnepségre a Néprajzi Múzeum 2025. május 10-én várja az érdeklődőket.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.