Star Wars, óceániai fegyverek és a Néprajzi Múzeum – mutatjuk, mi bennük a közös

A május 4-i nemzetközi Star Wars-nap alkalmából a Néprajzi Múzeum A hónap műtárgya elnevezésű sorozatában óceániai fegyvereket állított ki, amelyek meglepő módon kapcsolatba hozhatók az űreposszal.

Forrás: MTI2025. 05. 02. 12:29
Bennszülött buzogánnyal, Fidzsi-szigetek, 1893–1896, Festetics Rudolf gyűjtése Forrás: Néprajzi Múzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két kiállított totokia a Fidzsi-szigetekről származik. A fegyver nevét gyakran ananászbuzogánynak fordítják, ez azonban félreértésen alapul: formája valójában a csavarpálma (Pandanus) termésére utal – tájékoztatott a Néprajzi Múzeum.

Néprajzi Múzeum
Totokia, buzogány, Fidzsi-szigetek, XIX. század. Forrás: Néprajzi Múzeum

Mint írják, a totokia hagyományosan fejvadászfegyver volt, súlyeloszlása lehetővé tette, hogy a végén található hegyes kiemelkedéssel hatalmas csapást mérjenek az ellenfél koponyájára.

A totokiát csak magasabb rangú férfiak birtokolhatták, így a használati tárgy státusszimbólumként is szolgált, amely nemzedékről nemzedékre öröklődött. Ennek ellenére viszonylag gyakori múzeumi darab.

„Hadba vonulás”, Fidzsi-szigetek, 1893–1896. Festetics Rudolf gyűjtése

Az összegzés kiemeli, hogy a Mandalóri című filmsorozatban a fejvadász Boba Fettnél tűnik fel egy ebből a formából továbbgondolt fegyver, a gaderffii, amelynek elkészítése számára egyfajta beavatási rítus is a Tatuin bolygó buckalakói, a taszkenek közé.

Az egyik totokiát a Debreceni Református Kollégium adta át a Néprajzi Múzeumnak, eredete további kutatásokkal lesz tisztázható. A másik egy osztrák–magyar hadihajó, a Panther révén került a gyűjteménybe, amely 1904 és 1905 között hajózott Ázsiában és a Csendes-óceán térségében. Sydney-ben a múzeum előzetesen jelzett igényei alapján egy egzotikusnak tartott tárgyakkal kereskedő cégtől vásároltak egy kisebb kollekciót, amelynek ez a tárgy is része volt.

A harmadik tárgy a Hopp Ferenc hagyatékából bekerült, Új-Zélandról származó főnöki bárd, azonban ez a típus inkább Szamoa térségében jellemző. Neve, a tala valu az oldalain látható háromszög alakú kiemelkedésekre, fogakra utal. Az eredeti funkciójában szintén halálos fegyver az idők során rituális és identitáskifejező jelképpé vált.

 

Tala valu, főnöki bárd, Hopp Ferenc gyűjtése, Új-Zéland, XIX. század

Ez a fegyvertípus változatlan formában látható viszont az Andor című sorozat negyedik epizódjában, Luthen Rael coruscanti műkereskedő boltjában, egy utapaui szerzetes husángjaként bemutatva.

A hónap műtárgya projekt részeként a Néprajzi Múzeum Damjanich utca felőli aulájában várják a Star Wars-filmek világa iránt érdeklődőket.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.