Megrovás Eötvös Pálnak

Szigorú megrovásban részesítette a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) etikai bizottsága Eötvös Pált, a Népszabadság elnök-főszerkesztőjét a lapban megjelentetett, Teller Ede posztumusz üzenete című írás miatt; a határozat nem jogerős. Eötvös Pál nem kívánt reagálni a döntésre.

2003. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyosan megsértette a Népszabadság főszerkesztője az újságírói etikai kódexnek az újságírói felelősségre, a személyiségi jog védelmére, valamint a valósághű tájékoztatásra és a lelkiismeretességre vonatkozó szabályait – áll a bizottság eljárótanácsának határozatban, amelyet Baranyó György elnök, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács sajtófőnöke jegyez.
Emlékezetes: a Népszabadság szeptember 15-i számában egy Teller Edének tulajdonított, az ellenzéket bíráló levelet jelentetett meg. Később Eötvös Pál, a lap elnök-főszerkesztője megkövette az olvasókat és az érintetteket, mert nem volt a szerkesztőség birtokában „Teller-levél”. A lapban az az írás jelent meg, amelyről Zeley László nyugdíjas újságíró azt állította: az a tudóstól származik, s annak nyilvánosságra hozatalához az atomfizikus hozzájárult.
Az etikai bizottság Halász János (Fidesz) beadványa miatt vizsgálta az esetet, aki szerint a Népszabadság kegyeletsértően, a tudós nevével visszaélve próbálta meg lejáratni a legnagyobb ellenzéki pártot. A határozat szerint a szerkesztőség csak a hiteles, a Teller által aláírt dokumentumot jelentethette volna meg, viszont nem ez történt: a szükséges és indokolt fokozott ellenőrzés elmaradt. A határozat szerint sérült az újságírói etikai kódex, mivel nincs arra indok, hogy a felelős szerkesztők ellenőrizetlen, a valóságnak meg nem felelő információkat közöljenek, amellyel az érintett személyek személyiségi jogai is sérülnek. Etikátlan az is, hogy a szerkesztőség Tellernek tulajdonított olyasmit, amit ő bizonyíthatóan nem mondott, illetve nem írt. A grémium szerint súlyosbítja az etikai vétséget, hogy a kifogásolt magatartás a professzor halála után történt.
A Népszabadság ügyvédje a tanácshoz írt levelében megjegyezte: a lapot – rossz magyarsággal – megvezették, így a történetnek a szerkesztőség is sértettje. A határozat alapján viszont ennek oka elsősorban a szerkesztőség munkájában, valamint az ügyben illetékes felelős vezetők magatartásában kereshető.
A lap külpolitikai rovatvezetőjének etikai felelősségét az etikai tanács bizonyítékok hiányában nem tudta megállapítani. Nem vizsgálták Zeley László szerepét, mivel nem tagja a szervezetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.