Károkat okozhat az orosz–brit partneri viszonyban, hogy Nagy-Britanniában menedékjogot adtak több olyan személynek – közöttük Borisz Berezovszkij üzletembernek – akit Oroszországban gazdasági bűncselekmények elkövetése miatt köröznek – tartalmazza az orosz külügyminisztérium Londonnak címzett közleménye.
Moszkva értékelése szerint Borisz Berezovszkij, továbbá Julij Dubov brit területen történő „szándékos rejtegetése” barátságtalan lépés, amely ellentétben áll a kétoldalú kapcsolatok utóbbi években tapasztalt fejlődésével.
A milliárdos vagyonnal rendelkező Berezovszkij 2000-ben menekült külföldre. A mágnás Borisz Jelcin elnöksége alatt óriási gazdasági és politikai befolyásra tett szert, Vlagyimir Putyin elnökké választása után viszont kegyvesztetté vált.
Moszkva évek óta kérte a Londonban élő Berezovszkij kiadatását, a brit kormány azonban szeptemberben megadta neki a menedékjogot, az eljáró londoni rendőrbíróság pedig megszüntette a kiadatási eljárást. Berezovszkij azt állítja, hogy az ellene felhozott vádak hamisak, Moszkva politikai okokból üldözi, s arra hivatkozva kért menedékjogot, hogy az orosz vezetés az életére tör.
Az orosz külügyi tárca hangsúlyozta: a menekültstátusról szóló 1951-es genfi konvenció alapján sem Berezovszkij, sem Dubov nem tekinthető menekültnek, mivel az ellenük indított bűnvádi eljárásnak nincsen semmilyen politikai indítéka. Moszkva szerint e két személyt az 1957-es európai kiadatási egyezménynek megfelelően ki kell adni annak az országnak, ahol elkövették a bűncselekményt.

„Lepkefing” – Gulyás Gergely reagált Magyar Péter hangfelvételére