Moszkva kifogásolja a brit menedékjogot

MTI
2003. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Károkat okozhat az orosz–brit partneri viszonyban, hogy Nagy-Britanniában menedékjogot adtak több olyan személynek – közöttük Borisz Berezovszkij üzletembernek – akit Oroszországban gazdasági bűncselekmények elkövetése miatt köröznek – tartalmazza az orosz külügyminisztérium Londonnak címzett közleménye.
Moszkva értékelése szerint Borisz Berezovszkij, továbbá Julij Dubov brit területen történő „szándékos rejtegetése” barátságtalan lépés, amely ellentétben áll a kétoldalú kapcsolatok utóbbi években tapasztalt fejlődésével.
A milliárdos vagyonnal rendelkező Berezovszkij 2000-ben menekült külföldre. A mágnás Borisz Jelcin elnöksége alatt óriási gazdasági és politikai befolyásra tett szert, Vlagyimir Putyin elnökké választása után viszont kegyvesztetté vált.
Moszkva évek óta kérte a Londonban élő Berezovszkij kiadatását, a brit kormány azonban szeptemberben megadta neki a menedékjogot, az eljáró londoni rendőrbíróság pedig megszüntette a kiadatási eljárást. Berezovszkij azt állítja, hogy az ellene felhozott vádak hamisak, Moszkva politikai okokból üldözi, s arra hivatkozva kért menedékjogot, hogy az orosz vezetés az életére tör.
Az orosz külügyi tárca hangsúlyozta: a menekültstátusról szóló 1951-es genfi konvenció alapján sem Berezovszkij, sem Dubov nem tekinthető menekültnek, mivel az ellenük indított bűnvádi eljárásnak nincsen semmilyen politikai indítéka. Moszkva szerint e két személyt az 1957-es európai kiadatási egyezménynek megfelelően ki kell adni annak az országnak, ahol elkövették a bűncselekményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.