Két, hazánkban élő parlagi sasra szereltek fel műholdas nyomkövetőt, amelynek segítségével a természetvédelmi szakemberek megfigyelhetik a világszerte veszélyeztetett faj vonulási szokásait és kideríthetik téli tartózkodási helyeit.
Kovács András, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársa lapunknak elmondta: a gyufásdoboznál is kisebb méretű, mindöszsze 50 grammos jeladót az állat hátára erősítik, így műholdak segítségével lépésről lépésre nyomon követhető a madár által megtett útvonal. Akár kontinensnyi léptékű mozgás is megfigyelhető a rendszerrel, ami két-három év után önmagától leválik az állatról.
Magyarországon összesen 70 pár parlagi sas fészkel, ez az egyik legnagyobb állomány Európában. A kihalófélben lévő madár párjai általában egy-kettő, ritkán három fiókát nevelnek föl évente. A kirepült fiókák ősszel útra kelnek, és más fajokhoz hasonlóan dél felé vonulva keresnek költőhelyeiknél kedvezőbb életfeltételeket a kemény téli hónapokban. Vonulás közben azonban akár 60-80 százalékuk is elpusztulhat, például az áramütéstől. A vonulási útvonalak felderítése viszont lehetővé teszi, hogy a nemzetközi szinten együttműködő természetvédők védelmi, megelőző intézkedéseket tehessenek az állatok pusztulásának megakadályozására. Az MME a programot uniós forrásokból finanszírozza, hamarosan további 3-4 készülék beszerzését tervezik.
*
Elpusztult az utolsó, a szabad természetben kikelt japán íbisz a távol-keleti szigetországban. A Kin nevű madarat 36 éves korában érte a halál. Az MTI jelentése szerint Kin halálával már csak fogságban kikelt íbiszek élnek Japánban.

„Lepkefing” – Gulyás Gergely reagált Magyar Péter hangfelvételére