Az érettségik első hetét szokás szerint a német nyelvű érettségi zárja. A diákok mostanra túl vannak a magyar, a matematika, a történelem és egyesek az angolérettségin. Azokra azonban, akik a tegnapi napon pihenhettek egyet, most nagy feladat vár. A feladatsornak ezúttal is reggel kilenckor állhatnak majd neki a diákok, akikre összesen négy feladatrész vár. Ezekre középszinten összesen 180 percük, emelt szinten pedig 240 percük lesz egy tizenöt perces szünettel a közepén.

Az idei vizsgaidőszakban összesen több mint 142 ezer vizsgázóra számítanak az Oktatási Hivatal adatai szerint, közülük több mint 71 ezren végzős középiskolások. A legtöbben rendes érettségire jelentkeztek, de sok az előre hozott, ismétlő, szintemelő, illetve pótló vizsga is.
Közülük német nyelvből középszinten 11 096, emelt szinten 3061 vizsgázó tesz érettségi vizsgát.
Erre kell készülniük a diákoknak
Középszinten az írásbeli időtartama 180 perc. Az első feladatlap kitöltésére, amely az olvasott szöveg megértését méri fel, összesen 60 perc, a második kitöltésére, amely a nyelvhelyességre fókuszál, 30 perc áll rendelkezésre. Ezt követően 15 perces szünetet tartanak, amelyről visszatérve a diákoknak 30 percük lesz a hallott szöveg megértésére vonatkozó feladatlap megoldására, majd az utolsó 60 perces részben pedig az íráskészségükről adhatnak tanúbizonyságot.
Az emelt szintű írásbeli teljes időtartama 240 perc. A diákok ebben az esetben is ugyanazzal és ugyanabban a sorrendben lévő négy feladattípussal találják szembe magukat, mint középszinten, azonban a feladatok megoldására fordítható időtartam 70, 50, 30 és 90 perc.
Az íráskészséget vizsgáló feladatok megoldásához mindkét szinten használható nyomtatott szótár, amelyről a vizsgázónak kell gondoskodnia.
A többi feladatsornál azonban semmilyen segédeszközt nem lehet használni.
Erre kell figyelni kitöltés közben
A Magyar Nemzet korábban már beszámolt hasznos tanácsokról amelyekre érdemes odafigyelnie a diákoknak egy idegennyelvű érettségi közben. Korábban a Heol kérdezett egy anglisztika szakon végzett fiatalt, akinek a tanácsai a német nyelvből vizsgázók számára is hasznos lehet.
A leggyakoribb hibák jellemzően figyelmetlenségből adódnak, így mindig érdemes különösen figyelni a szövegkörnyezetre – figyelmeztetett. A fiatal szerint az első feladatrészben érdemes először mindig egyben elolvasni a teljes szöveget. Majd mondatonként minden szóra és kifejezésre figyelve érdemes válaszolni a kérdésekre.
Hallgass az első megérzésedre, ez az egyik legnagyobb tippem
– hangzik a jótanács. Az időbeosztásra is figyelni kell, ugyanis három feladatra 30 percük lesz a diákoknak.
Az olvasott és hallott szövegértéssel kapcsolatban azt is elmondta, hogy sokszor abból adódik a hiba, hogy a diákok véletlenül rossz betűt írnak be.
Ha már biztos vagy a válaszban, írd be, és húzd ki a feladatlapon, hogy tudd, azt a lehetőséget már nem használhatod újra
– hangsúlyozta.