Növekedhet a befektetési alapok mérete

Hírösszefoglaló
2003. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vélhetően az európai uniós csatlakozást követően jelentősen növekszik a befektetési alapokban kezelt vagyon – mondta Temmel András, a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) főtitkára azon a sajtótájékoztatón, ahol bemutatták a PricewaterhouseCoopers és a Bamosz közös tanulmányát. Temmel András ismertette: míg jelenleg Magyarországon 4,5 milliárd eurónyi összeget kezelnek az alapkezelők, addig például Portugáliában húsz-harmincmilliárd, Ausztriában pedig kilencvenmilliárd euróra rúg a befektetési alapokban elhelyezett összeg. A tapasztalatok szerint amennyiben a jegybanki alapkamat hat százalék alá esik, ugrásszerű növekedés következik be a befektetési alapoknál. Különösen akkor, ha – az európai uniós országokban általános módon – a befektetési alapokhoz adókedvezmények társulnak.
A Befektetési Alapkezelők Országos Szövetsége képviselői szeretnék elérni, hogy az alapokat is hasonló adókedvezmények segítsék, mint az életbiztosításokat – mondta Holtzer Péter, a Bamosz elnökségi tagja. A befektetési alapokban kezelt összegek csak abban különböznek a választható portfóliós, úgynevezett unit-link életbiztosításoktól, hogy az utóbbiakra – amennyiben legalább tíz évig nem veszi ki pénzét az ügyfél – adókedvezmény vehető igénybe. A Bamosz hasonló adókedvezményt szeretne elérni – mondta Holtzer. Bár a magyar jogi szabályozás már most megfelel az uniós elvárásoknak, de az alapkezelők termékei, maguk a befektetési alapok még nem. Már a csatlakozás pillanatában megjelenhetnek a külföldi alapkezelők befektetési alapjai, de a magyar alapokat csak akkor forgalmazhatják külföldön, ha átalakítják őket, vagy új termékeket dolgoznak ki az alapok kezelői – mondta Holtzer Péter. Bár nem várható a külföldi alapok dömpingszerű megjelenése, de az alapkezelőkre ebben a tekintetben még számos tennivaló vár – írta az MTI–Eco.
A csatlakozás hatással lesz a díjstruktúrára is. Jelenleg a magyarországi alapkezelők minimális forgalmi jutalékot számolnak fel – aminek egyebek mellett az is a következménye, hogy nincs miből fizetniük az értékesítőket, így gyakorlatilag nem folytatnak aktív üzletszerzést –, a forgalmijutalék-szint a csatlakozást követően várhatóan nőni fog. Az alapkezelés és a letétkezelés díja azonban csökkenhet, ma egy kötvényalap vagy pénzpiaci alap kezelési díja 1–1,5 százalék is lehet, ugyanezért az EU-ban csak 0,5 százalékot számolnak fel.
A tanulmány egyik következtetése, hogy a befektetési alapok zárt architektúrája – vagyis hogy az alapkezelők, illetve a bankok csak saját alapjaikat értékesítik, a konkurensekét nem – várhatóan még hosszú ideig fennmarad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.