Donald Trump az Air Force One fedélzetén nyilatkozott újságíróknak, ahol több témában is kérdéseket kapott – így például a kereskedelmi megállapodásokról, a mexikói kartellekről, valamint a nemzetbiztonsági tanácsadói pozíció jövőjéről – írja a Fox News amerikai hírügynökség.

(Fotó: AFP)
Az egyik újságíró Waltz távozásáról érdeklődött, aki eddig nemzetbiztonsági tanácsadóként szolgált. Trump ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Waltz nem hibázott semmiben, és távozása nem menesztés vagy lemondás, hanem előrelépés egy „magasabb pozícióba”, vagy ahogy ő fogalmazott, „felminősítés”. Az elnök hozzátette, hogy Waltz ENSZ-nagykövetként is kiváló munkát fog végezni.
Nem vesztettem el a bizalmamat benne
– jelentette ki Trump. „Okkal megy az ENSZ-hez. Ha rólam lenne szó, én inkább ezt a pozíciót választanám, mint a nemzetbiztonsági tanácsadóit.”
Az elnök azt is megerősítette, hogy Waltz nem önként távozott, hanem ő maga nevezte ki egy új pozícióba. „Nem történt lemondás” – szögezte le Trump.

(Fotó: AFP)
Waltzot és a Nemzetbiztonsági Tanács több munkatársát csütörtökön menesztették tisztségükből, a második Trump-adminisztráció eddigi legnagyobb végrehajtói átalakításának részeként. Trump bejelentése, miszerint Waltzot az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez (ENSZ) nevezi ki nagykövetnek, csupán néhány órával azután érkezett, hogy a menesztések híre nyilvánosságra került.
Trump újságíróknak az Air Force One fedélzetén nyilatkozva közölte, hogy a következő hat hónapon belül nevezi ki a végleges nemzetbiztonsági tanácsadót. Hozzátette, hogy sokan érdeklődnek a pozíció iránt, amely jelenleg ideiglenesen Marco Rubio külügyminiszter hatáskörébe tartozik.
Az elnököt arról is kérdezték, hogy Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese szerepel-e a lehetséges jelöltek között.

(Fotó: AFP)
Trump így válaszolt:
Stephen Miller a totemoszlop csúcsán? Szerintem közvetve már most is betölti ezt a pozíciót… mert sok mindenről sok mondanivalója van.
Hozzátette: „Ő egy nagyon értékes tagja a kormányzatnak.”
Donald Trump dollármilliárdokat takarít meg
Az elnök kérdésre válaszolva arról is beszámolt, hogy a héten várható új kereskedelmi megállapodás, de nem árult el további információkat.
„Senki sem érti igazán” – mondta Trump. „Számos országgal tárgyalunk, de végső soron én fogom megkötni a megállapodásokat. Mert a megállapodásokat nem mások hozzák létre – én hozom létre őket.”
Az elnök elmondta, hogy gyakorlatilag minden jelentős országgal folytat egyeztetéseket kereskedelmi ügyekben, beleértve Kínát is. A folyamat részletezésekor kijelentette, hogy ő határozza meg a vámtarifákat, és az érintett országok eldönthetik, elfogadják-e azokat.
Trump mexikói kartellekről is beszélt.

Fotó: AFP
„Ha Mexikó segítséget kérne a kartellek elleni fellépéshez, számunkra megtiszteltetés lenne beavatkozni” – mondta Donald Trump. „Ezt világosan elmondtam Claudia Sheinbaumnak, Mexikó elnökének is: megtiszteltetés lenne, ha közbeléphetnénk. A kartellek megpróbálják elpusztítani az országunkat. Ezek az emberek a gonoszság rabjai.”
Trump azt mondta, hogy az ajánlatot végül visszautasították, mivel Sheinbaum
annyira fél a kartellektől, hogy már nem lát tisztán.
Borítókép: Mike Waltz volt nemzetbiztonsági tanácsadó (Fotó: AFP)