Páncélszekrénybe zárt soproni postabélyegek

–
2003. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatás reformjának megvitatására is sor került 1956 októberében az ország egyetemein és főiskoláin. Sőt Szegeden a DISZ helyett új érdekvédelmi szervezet létrehozását határozták el: 1956. október 16-án megalakult a Magyar Egyetemi és Főiskolai Egyesületek Szövetsége, a MEFESZ. Az új elnevezést az ország többi egyeteme és főiskolája is elfogadta.
Sopron egyetemi ifjúsága helyi kívánságokkal is kiegészítette a reformokat. Elsőként 1956. október 21-én az egyetemi kollégium diákjai másnapra nagygyűlést hívtak össze az egyetemi karok közös részvételével. A nagygyűlésen az egyes karok oktatói is jelen voltak. Határozatilag kimondták a MEFESZ helyi szervezetének a megalakulását. Követelték továbbá az 1934 és 1950 között végrehajtott átszervezések utáni Sopronban maradt karok, a Bányamérnöki Kar, a Földmérő Mérnöki Kar és az Erdőmérnöki Főiskola önálló egyetemmé szervezését, valamint a szabad választásokat és a független, semleges Magyarországot. Mindezek után, október 27-én a MEFESZ, a hallgatók és a város dolgozói által delegált küldöttek ideiglenesen nemzeti tanácsot választottak.
Még az október 22-én megtartott diákparlament ülése alkalmával a MEFESZ képviselői felvetették az érvényben lévő magyar forgalmi bélyegeknek bányász- és erdészjelvénnyel, valamint az 1956-os évszámmal való felülnyomását, hogy e rendkívüli eseményekről ily módon is megemlékezzenek. Ennek nyomdai kivitelezése hosszú időt igényelt volna, ezért többféle elgondolás után a „Hazádnak rendületlenül…! Sopron, 1956. okt. 22.” szövegű felülnyomásban állapodtak meg. Vörösmarty Szózatának idézetét Gyulai Zoltán egyetemi tanár ajánlotta a felvetődő javaslatok helyett, amelynek kivitelezése sem igényelt hosszú nyomdai munkát.
Az egyetemisták kívánságára a Soproni Postaigazgatóság megrendelte Sopron 1. Sz. Postahivatal bélyegkészlete egy részének a fent elfogadott szöveggel való felülnyomását.
1956. október 29-én került sor a bélyegek felülnyomására a Győr-Sopron Megyei Nyomdavállalat üzemében a posta képviselői, nyomdászok és bélyeggyűjtők jelenlétében. Noha a bélyegek kibocsátására és a már megjelent, forgalomban lévő bélyegek megváltoztatására csak a Magyar Posta illetékes szervei jogosultak, erre a kiegészítésre az akkori forró hazafias hangulat teremtett lehetőséget.
A felülnyomást kétféle szövegelrendezéssel valósították meg. A kisebb Épületek I. (1951-es kiadás) és Épületek II. (1953-as kiadás) forgalmi sorozat bélyegein négy, a nagyobb formátumú, fekvő téglalap alakú Munka-sor felülnyomásra kerülő névértékein három sorba rendezték el a szöveget. A 21 címletből álló sorozat egyes névértékei fekete vagy piros, illetve két névértéke fekete és piros felülnyomást is kapott. (Léteznek magánkezdeményezésre az eredeti nyomólemezzel felülnyomott példányok is az inflációs – úgynevezett milliós – bélyegek két címletéből, valamint tévnyomatok is.)
A felülnyomás munkálatait este hat óra után fejezték be. A kliséket megrongálták, lehetetlenné téve ezzel további, sorozaton kívüli, más kiadások bélyegeinek felülnyomását vagy az esetleges hamisítást. A felülnyomott bélyegmennyiséget ideiglenesen a Soproni Postaigazgatóság páncélszekrényében helyezték el az 1956. november 5-re tervezett árusításukig. Mindeközben a létező komplett 500 sorozat eredetiségének igazolására négynyelvű szavatossági bizonyítványt készítettek november 2-i keltezéssel, amelyet „MEFESZ Sopron” garanciabélyegzővel hitelesítettek.
Noha a bélyegek eladásának megkezdéséről hivatalosan nem intézkedtek, tervezett november 5-i forgalomba hozataluk a november 4-én meginduló szovjet támadás miatt elmaradt. Ennek ellenére mégis többen jutottak bélyeghez. Legalitásuk elismertetésére egy-egy teljes felülnyomott sorozattal ellátott ajánlott levelet küldtek a Magyar Posta Bélyegmúzeumának és Kossa közlekedési és postaügyi miniszternek 1956. november 3-i keltezéssel. A bélyegmúzeum gyűjteményében a fent hivatkozott levél megtalálható.
A megírt és postára adott küldemények, a korán magánkézbe jutó bélyegek nagy része külföldre került. A szenzációt keltő bélyegekről és küldeményekről elsőként az osztrák lapok (például a Wiener Zeitung) írtak illusztrációval bővített cikkeket. A soproni bélyegekkel bérmentesített levelek ritkák, ezért még ma is keresettek a filatelisták körében.
A posta-vezérigazgatóság a soproni bélyegek ügyét kivizsgálta, és 1957-ben elrendelte a fellelhető készlet beszolgáltatását, amelyet a későbbiekben a Magyar Filatéliai Vállalat értékesített a gyűjtők részére. Ezzel közvetve elismerték magyar bélyegnek. Mindezek ellenére az illetéktelen kiadású bélyegek forgalomból való kivonásáról 1957. január 27-én rendelkezett a posta vezérigazgatósága.
Ma a soproni bélyegeket a helyi kiadások tárgykörébe sorolja a magyar bélyegkiadás.

Flasch Dezső

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.