Parlamenti egyezség a kisebbségi kitételről

Az Országgyűlés európai uniós nagybizottsága támogatja a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok megjelenítését az EU majdani alkotmányában – közölte tegnap Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a testület tanácskozását követően.

Ruff Orsolya
2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az unió az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság, valamint az emberi jogok – beleértve a nemzeti és etnikai kisebbségek jogait is – tiszteletben tartásának értékein alapul. Ezek az értékek közösek a tagállamokban, a pluralizmus, a tolerancia, az igazságosság, a szolidaritás és a megkülönböztetésmentesség társadalmában – áll abban a szövegben, amelyről Tóth Tamás külügyi szóvivő közleménye szerint megállapodtak a pártok képviselői.
A tanácskozást követően Kovács László külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy „sikerült tisztázni azt a félreértést, hogy a kormány – a Fidesz szerint – úgy adta be az Európai Uniónak a nemzeti és etnikai kisebbségek jogaira vonatkozó javaslatát, hogy azt nem egyeztette a parlamenti pártokkal”. – Megegyeztünk abban, hogy a kormány olyan javaslatot ad át az olasz elnökségnek, hogy kerüljön be az EU most véglegesítendő alkotmányába az etnikai és nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartására vonatkozó utalás – közölte a külügyminiszter.
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke elmondta, hogy az ellenzék támogatja a nemzeti és etnikai kisebbségi jogokra vonatkozó javaslatot, és „saját csatornáikon” keresztül hozzá fog járulni ahhoz, hogy ez a passzus bekerüljön az alkotmányba. Kiemelte: Magyarországnak világossá kell tennie, hogy alkotmánya nem teszi lehetővé, hogy „a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak hangsúlyos megjelenítésétől eltekintsünk”.
A tegnapi tanácskozáson ugyanakkor nem alakult ki konszenzus arról, hogy az alkotmányos szerződés preambulumába bekerüljön-e a keresztény hagyományokra történő hivatkozás. Kovács László közölte, hogy a vallási utalást Magyarország nem fogja szorgalmazni, egyebek között azért, mert hétfőn a parlamentben nem kapott többséget ez az álláspont. A külügyminiszter hozzátette: ígéretet tett arra, ha a kormányközi konferencián többséget kap a javaslat, akkor Magyarország nem fogja ellenezni azt. Németh Zsolt szerint a keresztény értékekre történő hivatkozás tekintetében „elbizonytalanodás érzékelhető” a kormányzat álláspontjában. Közölte: számos posztkommunista kormány van Európában – így a lengyel és a litván is –, amely felvállalja a keresztény értékekre való hivatkozást, és érthetetlen, hogy a magyar kormány nem támogatja ezt a társadalom számára fontos kitételt.
***
Varsó a végsőkig kitart.
A lengyel kormány a végsőkig kitart saját álláspontja mellett az EU alkotmánya ügyében – jelentette ki a Le Soir című belga lapnak a lengyel miniszterelnök. Leszek Miller közlése az alkotmánytervezet egyik leginkább vitatott pontjára vonatkozik: arra, amely szerint a miniszteri tanácsüléseken megszűnne az a rendszer, amely a szavazásokkor Lengyelországnak (és Spanyolországnak) ezen államok nagyságát jócskán meghaladó súlyt ad. Varsó és Madrid a kormányközi értekezleten teljes mellszélességgel kiállt a Nizzában eldöntött, számukra kedvező rendszer megőrzése mellett. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.