Az önkormányzatok és az egészségügy jövő évi támogatása váltotta ki a legnagyobb vitát a parlamentben a 2004. évi költségvetési javaslat tárgyalásakor. Lamperth Mónika belügyminiszter hangsúlyozta: a kormány egyeztetést folytatott az önkormányzati érdekszövetségekkel a költségvetéséről, így a helyhatóságok pluszforrásokhoz jutnak. Gémesi György (MDF) viszont emlékeztetett: hét országos önkormányzati szövetség nyilatkozata szerint a helyhatóságoknak csak a „szinten tartásra” 200-250 milliárd forintra lenne szükségük, a költségvetésben azonban 70 milliárd forintos növekmény szerepel. Gy. Németh Erzsébet (MSZP) szerint a jövő év nem a bőség ideje.
– Jövőre – öt év után először – reálértékben csökken az egészségügyre fordítandó források összege – kifogásolta Selmeczi Gabriella (Fidesz). Több milliárd forinttal kevesebb jut jövőre gyógyszertámogatásra – fejtette ki –, így jelentősen drágulnak a patikaszerek, s az egészségügyben jövőre nullaszázalékos bérfejlesztésre lehet számítani. Az MSZP-s Kárpáti Zsuzsa erre azzal érvelt: az Orbán-kabinet az uniós tárgyalások idején nem kért derogációt a gyógyszerek általános forgalmi adójával kapcsolatban.
Az oktatás finanszírozása kapcsán Pokorni Zoltán (Fidesz) kijelentette: jövőre 150-200 milliárd forint hiányzik az oktatás önkormányzati finanszírozásából, a működési költségek pedig – a gáz- és villanyáremelés következtében – drámaian nőnek. A Fidesz módosító indítványt nyújt be az oktatási normatívák növelésére. Pokorni attól tart, a felsőoktatás csökkenő támogatása elbocsátásokhoz vezet. Szabados Tamás oktatási államtitkár emlékeztetett, tavaly az előző évihez képest 40-50 százalékkal nőtt az intézmények támogatása.
Halász János (Fidesz) a kulturális támogatásokat kevesellte. A jövő év – mondta – a kultúra szinte minden területét rosszabb helyzetbe hozza. Veres János pénzügyminisztériumi államtitkár viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a szaktárca költségvetése 17 milliárd forinttal nő. A fideszes Pap János azt kifogásolta, hogy 2004-ben 11 százalékkal csökken a környezetvédelmi tárca támogatása, Szalay Gábor (SZDSZ) pedig arról beszélt: „pártjának fájó pont”, hogy a gazdasági tárca fejezetében nominálisan is csökken a MÁV támogatása. Szászfalvi László (MDF) úgy látja, a költségvetési javaslat a kisebbségek elleni hadüzenetként is felfogható. Jelentősen csökken ugyanis a magyarországi kisebbségek, kisebbségi szerveztek és a határon túli magyar szervezetek támogatása.
Vadai Ágnes (MSZP) a honvédelmi tárca költségvetéséről azt mondta: az figyelembe veszi „a korábbi évek baklövéseit”, a védelmi felülvizsgálat eredményeit és az önkéntes haderőre való áttérést.
– A tárca büdzséjében most először jelenik meg fejlesztési növekmény – jelezte. Az MDF-frakció azt javasolja, hogy állítsák le a haderőreformot, mert az rossz irányba halad – közölte sajtótájékoztatón Karsai Péter (MDF), hozzátéve: vissza kell térni a 2000-ben elfogadott országgyűlési határozathoz, amely tíz évben határozta meg a szerződéses állományra való áttérést. – Hazánknak korábban kellett volna lépéseket tennie egy modern, ütőképes, kis létszámú haderő létrehozására – reagált Göndör István (MSZP). Hozzátette: most ez történik.
Az MSZP módosító javaslatot nyújt be annak érdekében, hogy a fogyatékkal élőket ellátó szervezetek többlettámogatást kapjanak a Terror Háza költségvetésének terhére – jelentette be Kárpáti Zsuzsa.
.
***
Csökkenhet a pelenka áfája.
A kormány és a parlament költségvetési bizottsága a jövő évi adókról és járulékokról szóló előterjesztéshez benyújtott módosító indítványok tárgyalása során támogatta, hogy jövőre a használt lakásokra felvehető kedvezményes hitel ösz-szege 8 helyett 10 millió forint lehessen. Ellenzéki képviselők szerették volna elérni, hogy a folyóiratok áfatartalma 15 százalék helyett 5 százalék legyen. Ezt a javaslatot nem támogatta a kormány. A bizottság egyöntetűen támogatta a kormánnyal egyetértésben, hogy a bor adója literenként 12 forint helyett 8 forintra csökkenjen. Az ellenzéki képviselők kifogásolták, hogy a pelenka áfakulcsa a jelenlegi 12 százalékról 15 százalékra emelkedik, és ehelyett az 5 százalékos mértéket javasolták. A kormány ezt nem támogatta. A témával kapcsolatban Selmeczi Gabriella sajtótájékoztatón arról beszélt: a Fidesz esélyt lát arra, hogy a költségvetési törvényhez benyújtott módosító indítványai közül elfogadják azt, amely a pelenka áfáját öt százalékban határozná meg, mivel a Fiatal Baloldal képviselői is hasonló tartalmú indítványt terjesztettek elő. (MN)

Orbán Viktor üzent az édesanyáknak: Aki gyermeket vállal, elismerést érdemel