Törvényesen járt el az ügyészség

Rejtő E. Tibor jogi képviselőjén keresztül maga kezdeményezte ügyészségi kihallgatását – olvasható Polt Péter legfőbb ügyész Lamperth Mónika belügyminiszterhez írott levelében. A rendőrség, korábbi álláspontját módosítva elismerte: tudtak a bankár ügyészség kezdeményezésére történő átszállításáról.

Munkatársainktól
2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontosította tegnap az ORFK korábbi közlését, amely szerint a rendőrségnek nem volt tudomása Rejtő E. Tibor ügyészségi kihallgatásáról, illetve arról, hogy később melyik büntetés-végrehajtási intézetbe szállították át a K&H Bank volt vezetőjét. Ezzel szemben Garamvölgyi László kommunikációs igazgató közölte: az akcióról nem értesítették a nyomozás vezetőit, ugyanakkor a rendőrség tudott az átszállításról, hiszen ők biztosították azt. A bankárt múlt hét csütörtök óta a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetben őrzik.
Salgó László országos rendőrfőkapitány úgy tájékoztatott: Rejtő E. kihallgatásáról elszállításának napján értesült a rendőrség, és a nyomozókat nem tájékoztatták arról, hogy az milyen eredménnyel zárult. Nem először fordul elő, hogy a vádhatóság nem egyezteti nyomozati lépéseit a rendőrséggel – tette hozzá. Lamperth Mónika belügyminiszter úgy vélte: az ügyészség Rejtő E. Tiborral kapcsolatos eljárása törvényes volt, de a nyomozó hatóságok közötti bizalmat gyengítheti.
*
Rejtő E. Tibort, a K&H Bank előzetes letartóztatásban lévő volt vezérigazgatóját a fogva tartásával kapcsolatos panasza nyomán szállították át az ügyészségre – közölte Polt Péter legfőbb ügyész a belügyminiszterhez írott válaszlevelében. Lamperth Mónika arra kért magyarázatot, hogy miért vonta ki az ügyészség a rendőrségi nyomozás alól a bankárt. A válaszból kiderül: Kollár Károly, a bankvezető ügyvédje múlt hét kedden kezdeményezte a meghallgatást, amire két nappal később került sor.
A rendőrség a kihallgatás időpontja előtt két órával jelezte az ügyészségnek, hogy soron kívül, a vádhatóság előzetes tájékoztatása nélkül ők is kihallgatnák a gyanúsítottat, erre azonban már nem volt módjuk. Rejtő E.-t azóta már két alkalommal is kikérdezték, ezek eredményéről azonban a nyomozás érdekeire hivatkozva nem tájékoztatják a közvéleményt. Korábban beszámoltunk róla, hogy az előzetes letartóztatásban lévők jogi képviselői kifogásolták az ügymenet lassúságát, emiatt többen ügyészségi kihallgatást kezdeményeztek.
Polt egyébként Rejtő E. kihallgatásáról hétfőn szóban tájékoztatta a belügyminisztert, aki erről – feltehetőleg – nem számolt be politikai államtitkárának. Pál Tibor egy azonnali kérdésre adott válaszából ugyanis kimaradtak a Polt által mondottak.
A legfőbb ügyész nyugtalanítónak tartja az üggyel kapcsolatos kiszivárogtatásokat és azt, hogy egyesek a törvényes nyomozati cselekményeket a széles nyilvánosság előtt politikai síkra terelik. Emlékezetes: Juhász Gábor szocialista honatya a hét végén különböző találgatásokba bocsátkozott az ügyészségi eljárást bírálva.
Dávid Ibolya szerint a K&H ügyében időszerű újra megkérdezni a legfőbb ügyészt, hogy továbbra is bízik-e a rendőrség munkájában, vagy magához vonja a nyomozati eljárásokat és átvállalja ezt a felelősséget. Az MDF elnöke szerint olyan kiemelt ügyről van szó, „amelyben a végrehajtó hatalom irányítása alatt álló rendőrség helyett szakmai szempontból nagyobb garanciákat tudna nyújtani az ügyészség”.
A sajtóban különböző elképzelések jelentek meg arra vonatkozóan, hogy az ügyészség vádalkut kötne a gyanúsítottal, ez azonban már önmagában is államtitkot képez – mondta el az MTI-nek egy neve elhallgatását kérő ügyész. Vádalku például az, amikor ügyészi jóváhagyással a nyomozó hatóság megszünteti a büntetőeljárást azért, hogy az elkövető cserébe olyan más cselekményekről adjon információt, amelyek felderítéséhez súlyosabb érdek fűződik, mint az általa elkövetett cselekmények megbüntetéséhez. Ha erre sor kerül, az érintettnek – amennyiben szükséges – vállalnia kell azt is, hogy tanúként vallomást tegyen a másik, nagyobb horderejű eljárásban.
Lamperth Mónika és Salgó László országos rendőrfőkapitány jelenlétében ülésezett a parlament rendészeti bizottságában ellenzéki képviselők hazánk korrupciós megítélésének romlását kérték számon a belügyminisztertől. Lamperth szerint ebben a kérdésben nem vetődhet fel a kormányzat felelőssége, de az okokat elemezni kell. Dorkota Lajos, a bizottság fideszes alelnöke az ülést követően kijelentette: a miniszter maga állított ki elégtelen bizonyítványt az elmúlt időszak munkájáról, amikor nem válaszolt a feltett kérdések egy részére, és programja miatt nem várta meg a bizottság értékelését.
*
A Világgazdaság értesülése szerint Rejtő E. mintegy 130 millió forintot kapott a K&H Banktól, miután a botrány kirobbanását követően lemondott vezérigazgatói tisztségéről. A pénzintézetnél nem kívánták kommentálni a lapinformációt.
***
Demeter Ervin:
Megerősödni látszik az a feltevés, hogy a szocialisták most már az ügyészség egyes konkrét nyomozati cselekményei kapcsán is elvárásokat fogalmaznak meg, és preszsziót akarnak gyakorolni a hatóságra. Erre utalnak Juhász Gábor hétfői, a parlamentben elhangzott, illetve tegnapi nyilatkozatai is. Valószínűleg attól fél az MSZP, hogy Rejtő E. Tibor vallomásából fény derül Medgyessy Péter bankjának, az Inter-Európa Banknak a szerepére a 6 milliárdos pénzmosás ügyében. Esetleg attól tartanak a szocialisták, hogy a K&H Bank letartóztatott vezérigazgatója vallomásában beszél László Csaba pénzügyminiszter szerepéről a K&H Equitieshez juttatott 13 milliárd forintos állami pénz kapcsán. Az is lehet, a szocialisták tartanak attól, hogy kiderül, mi köze van Lamperth Mónika férjének a Britton cégcsoporthoz. A Fidesz elvárja minden politikai erőtől, hogy ne veszélyeztesse a demokratikus intézményeket, így az ügyészséget sem. Felszólítjuk Medgyessy Péter miniszterelnököt és az MSZP-t, hogy védjék meg a jogállamiság alapját képező intézményrendszert.
***
Juhász Gábor:
Saját magam és az MSZP nevében visszautasítom, hogy politikai vita tárgyává tennénk a K&H-ügyet. Egy képviselőnek joga van kérdéseket feltenni. Két napja kérdezem, most eljött az idő állítások megfogalmazására. Komoly ellentmondások vannak Polt Péter legfőbb ügyész és az ügyészség szóvivőjének nyilatkozatai között. Rejtő E. Tiborral, a K&H letartóztatott volt vezérigazgatójával kapcsolatban az ügyészség jogszerűen járt el, de példa nélküli módszert választott, ami mérgezi a rendőrség és a vádhatóság viszonyát. Ez csökkenti a nyomozás hatékonyságát. Polt Péter azt állítja, hogy Rejtő E. meghallgatásáról egyeztettek a rendőrséggel, és a nyomozati tervben nem szerepelt a rendőrségi kihallgatás. A rendőrség pedig ennek az ellenkezőjét mondta. Nem hiszem, hogy az ügyészségnek szándékában állna bármit is elhallgatni. Bár pletykákat én is hallok, az újságok pedig már a vádalku lehetőségéről írnak. A szocialistáknak nincs félnivalójuk, Medgyessy Péter miniszterelnök kijelentette: mindenkivel szemben fel fog lépni, ha sorainkból való, akkor kicsit keményebben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.