Vajdaság: Csődület a centrumban

Sebestyén Imre
2003. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy az egység a vajdasági magyar pártok között. Ám csak a kettős állampolgárság kérdésében. S ez a hirtelen egyetértés is valóságos szenzációnak számított. Emberemlékezet óta nem fért meg ilyen szépen mind az öt vajdasági magyar párt vezetőinek aláírása ugyanazon az okmányon. Ez a becses okmány pedig – amelyet kuriózumként fognak majd számon tartani a vajdasági magyar politikai élet krónikásai – az anyaországi közjogi méltóságokhoz címzett levél, amelyben többek között Kaszáék, Ágostonék, Pállék kérik, hogy Budapest foglalkozzon a kettős állampolgárság lehetőségével. A délvidéki elemzők pontosan tudják, hogy ebből az „egymásra találásból” nem szabad messzemenő következtetést levonni, pedig vannak még olyan sorskérdések, amelyek nagyon is igényelnék az együttes fellépést – a belgrádi hatalommal szemben is például. Ám még ez az egység sem olyan, amilyennek kívülről látszik. Ellentétek ugyanis még a kettős állampolgárság ügyében is voltak – igaz, nem a lényeget érintően –, ám a pártok igyekeztek kerülni a nyílt konfrontálódást abban a kérdésben, amelyben az egész Kárpát-medence valamennyi magyar kisebbségi közössége támogató álláspontra helyezkedett. Igaz, kivételes együttműködés „a nemzeti szárny” és „a helyi hatalommal együttműködő szárny” között a kettős állampolgárság követelésében csak a Délvidéken alakult ki.
A vajdasági magyar pártokat éppen az ellentétek hozták létre. Egy kivételével valamennyien közvetlenül vagy közvetve a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségéből, a történelmi VMDK-ból szakadtak ki. Ebből a szervezetből lett a Vajdasági Magyar Szövetség, később a Vajdasági Magyar Demokrata Párt, amely a történelmi VMDK jogutódjának tartja magát, míg a VMSZ-ből lett a Kereszténydemokrata Európa Mozgalom. Fokozatosan plurálissá vált a vajdasági magyar politikai színtér. Ám téved, aki azt gondolja, hogy olyan sokszínű is, mint amilyen gazdag pártokban. A vajdasági magyar társadalom ugyanis – közvélemény-kutatás nélkül is állítható – jobbközép, polgári, keresztény irányultságú. Következésképpen valamennyi párt a centrumba igyekezne, ami érthető is, hiszen iparkodnak a választópolgárok elvárásainak eleget tenni, a baloldaliságot pedig errefelé anynyira lejáratta a milosevicsi korszak, hogy nagyon sok víznek kell lefolynia a Dunán és a Tiszán, amíg az itteni magyarok szocialista pártot tüntetnének ki szavazatukkal.
Meglepetést keltett azonban, amikor a Kasza József vezette Vajdasági Magyar Szövetség váratlanul jobboldali pártnak – néppártnak – nyilvánította magát újvidéki közgyűlésén. S tüstént kérte is a Fideszt, legyen segítségére az Európai Néppárthoz való csatlakozásában. Korábban sokan úgy vélték ugyanis, hogy az Ágoston András vezette VMDP tart rokonságot a Fidesszel, illetve a magyarországi jobbközéppel, jobboldallal, akár a Kovács Miklós-féle KMKSZ vagy a Tőkésék köré tömörült erdélyi politikai erők (ellentétben az RMDSZ-szel, amely a szocialista kormánypárthoz húz). Ám a Vajdaságban a képlet nem ilyen egyszerű. Valamennyi délvidéki párt leginkább a jobboldali kapcsolatokat ápolná mind az anyaország, mind a Kárpát-medence többi magyar pártjával. Kivétel talán a Páll Sándor vezette VMDK, amely sértődöttségében mintha elzárkózott volna a magyarországi pártoktól.
Akármekkora is a csődület a centrumban – legalábbis a retorika és a szándékok szintjén –, a vajdasági magyar politikai színtér határozottan kétpólusú. Az egyik oldalon a kormányzati szerepet vállaló VMSZ áll, a másikon a belgrádi hatalommal való határozottabb szembehelyezkedésre kész, magát nemzetiként meghatározó VMDP. A többi párt pedig egyikhez vagy másikhoz áll közelebb. Ezt pontosan le lehet mérni abból, hogy támogatják-e az egypártinak nevezett Magyar Nemzeti Tanácsot, vagy sem. A tanácsban ugyanis a VMSZ-en kívül csak a befolyásosnak semmiképpen sem nevezhető, Böröcz József-féle Vajdasági Magyar Polgári Mozgalom vesz részt. A konkrét különbségeket a két párt – a két tábor – között azonban számos, a nemzeti közösség szempontjából fontos kérdésben is ki lehet mutatni. Másként közelednek az autonómia kérdéséhez, másként ítélik meg a kormányzati szerepvállalás célszerűségét. Másként a Magyar Nemzeti Tanácsot, amelyről a VMDK szerint „mára bebizonyosodott, hogy nem alkalmas arra, hogy feltárja, kifejezze és képviselje a vajdasági magyarok alapérdekeit”. „A testület ugyanis nem többpárti demokratikus választások útján jött létre, tevékenységét pedig irányíthatja a mindenkori szerb kormány.”
Bármiről legyen is szó, a vita természetesen mindig arról folyik – nem mindig visszafogott stílusban –, hogy melyik párt, melyik irányzat képviseli jobban az itteni magyar nemzetrész érdekeit. Abban viszont nagyobbrészt – csak nagyobbrészt – egyetért valamennyi párt, hogy miben állnak a vajdasági magyar közösség alapérdekei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.