Válaszoltak az MSZP kérdéseire

A kormánypárti képviselők távollétében tette fel a brókerbotrányt vizsgáló parlamenti bizottság a szocialisták által megfogalmazott kérdéseit, amelyekre az előző ciklus kormányzati tisztségviselői, illetve fideszes politikusok – köztük Orbán Viktor pártelnök és Áder János frakcióvezető – válaszoltak.

Czirják Imre
2003. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszas napirendi és ügyrendi vita után, az érdemi munka elkezdése előtt vonultak ki a brókerbotrányt vizsgáló parlamenti bizottság üléséről a testület kormánypárti tagjai tegnap. A grémium létrehozásáról a múlt héten döntött a parlament, amelynek feladata 184 kérdés megválaszolása lesz. Az MSZP kezdeményezésére 61, elsősorban az Orbán-kormány és a jelenlegi ellenzéki képviselők szerepére vonatkozó kérdéssel is foglalkozik a testület.
Demeter Ervin (Fidesz) bizottsági elnök javaslatára nyolc meghívottat – az előző ciklus kormányzati pozíciót betöltő tisztségviselőit, illetve fideszes politikusokat – hallgattak meg. A bizottság szocialista és szabad demokrata tagjai nem vettek részt az ülés ezen részén (Wiener György, a testület szocialista alelnöke az ülés egyik részén sem jelent meg), ugyanis úgy vélték, hogy a meghallgatásokra házszabályellenesen és a bizottsági ügyrenddel nem összeegyeztethetően került sor. Tóth Károly (MSZP) Demeter Ervin elnöki puccsaként értékelte az eseményeket, ami – szerinte – az igazság elfedésére irányult. – Rendőrségi jegyzőkönyvek és egyéb dokumentumok bekérésére van szükség, hogy az érintetteket érdemben meghallgathassuk – mondta a politikus. Gulyás József (SZDSZ) az ügyrendi bizottsághoz fordul, hogy foglaljanak állást a történtekkel kapcsolatban.
Répássy Róbert (Fidesz) kijelentette: a szocialisták egy komikus ügyrendi vita után az Országgyűlés szándékával ellentétesen cselekedtek, amikor kivonultak az ülésről.
*

A fél Orbán-kormánynak feltehették volna kérdéseiket, de úgy látszik, hogy az MSZP-nek nem érdeke a brókerbotrány tisztázása – tette hozzá. A képviselő nem értette, hogy milyen dokumentumokat hiányolnak politikustársai, hiszen a kérdések adottak, és nyilván megalapozottak. – Amennyiben úgy fogalmazták meg kérdéseiket a szocialisták, hogy azt nem készítették elő, miért tették fel azokat – kérdezte Répássy.
A kormánypártiak kivonulásával határozatképtelenné vált a bizottság, de munkáját tanácskozási jogával élve tovább folytatta. Demeter Ervin a meghívottak mindegyikével tudatta, hogy a kérdések némelyike esetleg valótlanságokat, csúsztatásokat sugall. Orbán Viktor volt miniszterelnökre az MSZP által megkomponált 61 kérdésből négy vonatkozott, amelyekből az első kettő a Rejtő E. Tiborral és Kulcsár Attilával esetlegesen meglévő kapcsolatára vonatkozott. Az exkormányfő elképzelhetőnek tartotta, hogy állami fogadáson „egy légtérben mozgott” a K&H Bank volt vezérigazgatójával, de Kulcsárnak még a nevét sem hallotta az ügy kirobbanása előtt. A bizottság kíváncsi volt arra is, hogy milyen kapcsolatban van Orbán Szász Károllyal és családjával. A politikus elmondta: miniszterelnökként egy gazdasági tanácsadó testület létrehozásáról döntöttek, amelyben szerepet vállalt a PSZÁF jelenlegi vezetője is, akivel máig jó kapcsolatban van. Kérdésre válaszolva Orbán azt is közölte, hogy Áder János beszámolt az elnökségnek a Kulcsárral megvalósult találkozóiról, de az ügy napvilágra kerülését megelőzően erről nem értesítette őt a frakcióvezető.
Járai Zsigmondot az előző ciklus pénzügyminisztereként idézték be – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a felmerülő kérdéseket méltánytalannak és méltatlannak ítélte. Kulcsárt nem ismerte, Rejtő E.-vel hivatalos kapcsolatban volt. Elmondta azt is, hogy 2001-ben az MNB – amelynek szintén van ellenőrző funkciója – jelentős hiányosságokat tárt föl a K&H Banknál, elsősorban a statisztikai adatszolgáltatás és a pénzforgalmi szabályok betartása terén, amiért pénzbüntetést is kiszabott. A pénzintézet ezután közölte, hogy orvosolják a hibákat.
Az ülést elhagyó képviselők távozásuk egyik okaként említették, hogy Pintér Sándor, az Orbán-kormány belügyminisztere meghallgatásához nélkülözhetetlen rendőrségi jegyzőkönyvek és egyéb dokumentumok bekérése. A volt tárcavezetőt egy 2001 őszén történt eseménnyel kapcsolatban hozták összefüggésbe, amikor lezártak egy Rejtő E. Tibor korábbi munkahelyével kapcsolatos nyomozást. Az ING Bankban 1998. május 25-én történt harmincmillió forintos befizetésről kiderült, hogy a pénzintézet alkalmazottai nem tettek eleget a pénzmosásgyanús tranzakciókra vonatkozó bejelentési kötelezettségüknek, az ügyben bejelentés azonban annak elévülése után történt, ezért zárták le a nyomozást. Pintér meghallgatásán megjelent Gera Antal is, az ORFK nyomozója, aki alátámasztotta a volt belügyminiszter által elmondottakat. Az ezredes úgy nyilatkozott, vannak olyan adataik, miszerint az ügyben felbukkant off-shore cégek és Rejtő E. Tibor, illetve Kulcsár Attila között kapcsolat van. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője lényegében megismételte a nemzetbiztonsági bizottság előtt tett korábbi kijelentéseit. A politikus a botrány kirobbanását megelőzően kétszer találkozott Kulcsár Attilával, aki általánosságban beszélt a K&H-ügyről megemlítve, hogy az MSZP felső vezetése is érintett lehet. Mivel bizonyítékokkal nem szolgált, a politikus lezártnak tekintette az ügyet, amit később provokációnak minősített.
A bizottság meghallgatta Kövér Lászlót az Orbán-kabinet titokminiszterét, Varga Mihály egykori pénzügyminisztert, Rogán Antal fideszes politikust és Navracsics Tibort, a volt kormányfő kabinetfőnökét is. Demeter Ervintől más mellett azt kérdezték, hogy a Magyar Nemzettel egybehangoltan lépett-e föl a botrány kommunikálása során, amire a politikus tagadó választ adott, kijelentve: frakciótársaival hangolja össze szerepléseit.


***


Megkezdődött a Szász-hadművelet

A kormány elutasította a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) 2002-ről szóló beszámolóját, és kezdeményezte a szervezetről szóló törvény módosítását.

A kötelező gondosság elmaradása, és az együttműködés hiánya miatt nem fogadta el tegnap a kormány a PSZÁF 2002-es tevékenységéről szóló beszámolóját – jelentette be a tanácskozást követő sajtótájékoztatón Gál J. Zoltán szóvivő. Támogatta viszont a kabinet azt a lapunk birtokába került határozati javaslatot, miszerint „a kormány egyetért azzal, hogy a pénzügyminiszter és az igazságügy-miniszter kezdeményezze a PSZÁF tevékenységének ellenőrzésével összefüggő jogszabályok felülvizsgálatát és szükség szerinti módosítását”. Gál J. szerint az erről szóló javaslatot napokon belül a T. Ház elé terjesztik, hogy a parlament arról még az idén dönthessen. Az elképzelés szerint a jelenlegi egyszemélyes vezetés helyett szakmai testület irányítaná a PSZÁF-ot. Elnökét az Országgyűlés választaná meg, tagjait pedig a köztársasági elnök nevezné ki. A PSZÁF hivatalát egy közigazgatási jogállású főigazgató vezetné, amelyet a miniszterelnök hat évre nevezhetne ki.
A kormányszóvivői irodáról lapunkhoz eljuttatott dokumentumok szerint a tegnapi kormányülés által tárgyalt, László Csaba pénzügyminiszter által aláírt, A PSZÁF tevékenységével kapcsolatban szükséges intézkedésekről címet viselő előterjesztés jobbára a közel egy éve készült KEHI-jelentés megállapításait ismétli.

*
Ehhez hozzátettek még három bekezdést, amely szerint a K&H csoportnál a leplezetlen, „nyilvánosságra került, vélelmezett pénzügyi visszaélés” a felügyelet „valóban átfogó és alapos” ellenőrzésével és időben megtett intézkedésekkel megelőzhető lett volna. Egy 1998-ban a PSZÁF jogelődje által lefolytatott helyszíni ellenőrzés során már aggályosnak minősítették a K&H-brókerház által üzembe helyezett MS-MONEY rendszert – olvasható például az anyagban. Végül László Csaba azt sürgeti, hogy tényleges ellenőrzési lehetőséggel rendelkezzen a jelenleg független felügyelet felett.
A PSZÁF-előterjesztéshez csatolt véleményében viszont arra hívja fel a figyelmet: ha a visszaélések valóban leplezetlenül folytak a K&H-nál, akkor azt a bank és a brókercég vezetésének (amelyhez egy időben László Csaba is tartozott) kellett volna észrevennie és feltárnia. Ilyen bejelentés a felügyelethez azonban nem érkezett. A PSZÁF azt hangsúlyozza: az MS-MONEY szoftverre pedig csak a 2003-ban a Pannonplast-üggyel kapcsolatos vizsgálat derített fényt.
A kormányszóvivő újságírói kérdésre elmondta: a törvény módosítását nem személyi kérdésként kezelik, azt azonban nem cáfolta, hogy amennyiben a feles többséget igénylő jogszabályt a parlament elfogadja, akkor a PSZÁF-nak új elnöke lehet. Ismeretes, Szász Károly jelenlegi elnököt Medgyessy Péter miniszterelnök és több szocialista politikus is keményen bírálta.
– Medgyessy Péter kormánya úgy döntött, hogy a bankbotrányt feltáró felügyelet elnöke ellen megindítja a leszámolást, és eltávolítja hivatalából – reagált a kormány döntésére Répássy Róbert (Fidesz). Kifejtette: mindez akkor történik, amikor a szocialisták megfutamodtak saját kérdéseik elől a bankbotrányt vizsgáló bizottságban, amely ezt követően kezdi meg a kormány érintettségét feltáró munkát. Hozzátette: a kormánydöntés egybeesik azzal is, hogy Gyurcsány Ferenc a Népszabadság hasábjain meghirdette a szocialisták hatalmi és üzleti érdekeit zavaró független intézmények és állami tisztségviselők elleni fellépést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.