Mintegy hétezer munkavállalót érint a kormány tegnapi ülésén véglegesített létszámleépítés. Emlékezetes: minderről október 8-án döntött a kormány, azzal, hogy még ebben a hónapban az összes minisztériumnak ki kell dolgoznia az elbocsátások részletes adatait. Eszerint a minisztériumokból és a központi közigazgatási szervektől 2603 ember kényszerül távozni. Az eredeti elképzelésekkel szemben – amely 10 százalékos határt rögzített – az Oktatási Minisztériumnál 15,3, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumnál azonban csak 7,02 százaléknyi elbocsátás várható. Ezenkívül központi közigazgatási szervek területi és helyi költségvetési szerveinél további 4318 fős létszámleépítésre lehet számítani. Mindettől a kormány 20 milliárd forintnyi munkabér megspórolását reméli. Mint Gál J. Zoltán fogalmazott: ebben az esetben a gyorsaság a leghumánusabb megoldás.
A kormány tegnapi ülésén elfogadta a közbeszerzésről szóló törvény módosításának koncepcióját, amelytől a közpénzfelhasználás nyilvánosságát és az esélyegyenlőség javítását várják. Gál J. Zoltán szerint új elemként bevezetnék az építési, valamint a szolgáltatási koncesszió fogalmát. Három csoportot különböztetnének meg a törvényhozók: az európai, valamint a nemzeti értékhatárt elérő vagy meghaladó közbeszerzési kört, továbbá az ezek alatti kategóriát. A kabinet elfogadta a táppénzszámítás szabályozásának koncepcióját is, amitől a visszaélések kizárását remélik.
A szóvivő hangsúlyozta: a kormány támogatja azokat a költségvetési módosító javaslatokat, amelyek megtartanák a táppénz jelenlegi összegét, és a passzív táppénzre való jogosultság idejét az előterjesztésben szereplő 30 napról 90 napra növelnék. A kormány által beterjesztett költségvetési javaslat szerint a táppénz összege jövő év áprilisától a napi átlagkereset 65 százaléka lenne a jelenlegi 70 százalék helyett; azok, akik a munkaviszonyuk megszűnése utáni három napon belül betegednek meg, tehát passzív táppénzre jogosultak, a jelenlegi 180 nap helyett csak 30 napig kapnák az ellátást.
A kormány tegnap az úgynevezett „sztrádatörvény” szövegtervezetét is elfogadta, amelytől az engedélyeztetési eljárások harmonizálását, valamint a kisajátítási eljárás gyorsítását várják.

Orbán Viktor: Csődbe vinné az országot Ukrajna uniós csatlakozása