Vita az atomtemetőről

Nagyszabású, több milliárd forintos program indult a Baranya megyei Boda térség kutatására, hogy alkalmas-e a terület atomhulladék tárolására. Szükségtelen és értelmetlen nagy aktivitású radioaktívhulladék-tárolót építeni Magyarországon – reagált a hírre Illés Zoltán (Fidesz).

Derek András
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötéves programban, tízmilliárd forintért folytat kutatásokat a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. a Baranya megyei Boda térségében. Azt vizsgálják, hogy a kőzet megfelel-e az atomhulladék tárolására. A cég vezetője, Hegyháti József hangsúlyozta, ők csak a kutatásra kaptak engedélyt, azaz csak szakvéleményt készítenek. Az Országgyűlésnek kell majd döntenie arról, hogy épül-e és milyen ütemben hazai hulladéktároló. Az, hogy itthon vagy külföldön tárolják-e a későbbiekben a hulladékot, politikai és gazdasági kérdés, amelynek eldöntése nem a kht. kompetenciája – állította a szakember.
– Elvárja az EU, hogy 2008-ig minden olyan tagállamban, ahol nukleáris hulladék keletkezik, ki kell alakítani egy tárolóhelyet – közölte Hegyháti József.

- Vélhetően azért, hogy egyetlen ország se legyen kiszolgáltatott helyzetben, ha el kell helyeznie az atomhulladékát – folytatta Hegyháti József. – Ennek az elvárásnak megfelelve, a Központi Nukleáris Alapot (KNA) korábban felügyelő gazdasági miniszter, Csillag István jóváhagyásával kezdtük meg a kutatásokat, augusztus 1-jétől azonban a KNA átkerült a belügyminiszterhez. Az atomhulladék bodai elhelyezésének lehetőségét vizsgáló kutatás részeként első ütemben egy mélygeológiai laboratórium épül majd a területen.
Szükségtelen és értelmetlen nagy aktivitású radioaktívhulladék-tárolót építeni Magyarországon – reagált a hírre Illés Zoltán, a Fidesz zöldtagozatának alelnöke. Szerinte mindig csak a szocialista kormányok idején kerül napirendre az atomtemetők létesítésének ügye. Nincs olyan uniós elvárás vagy jogszabály, amely kötelezné a tagállamokat ilyen lerakók építésére. A Magyarország és Oroszország között jelenleg is érvényben lévő szerződés értelmében kiszállíthatjuk a kiégett fűtőelemeket, azaz a nagy aktivitású hulladékot. Az atomtemetők építésének ügye csak arra jó, hogy egy gazdasági érdekcsoport rengeteg állami pénzt tegyen zsebre – mondta Illés. Közölte: mivel az erőmű 2016-ban leállhat, és a kiégett fűtőelemeket még további 50 évig, folyamatos hűtés mellett kell Pakson tárolni, nincs értelme itthon lerakót építeni, amely 100 milliárdos állami forrást emésztene fel. A kis- és közepes aktivitású hulladék elhelyezése pedig – egy igazgatói levél szerint – 2008-ig megoldott az atomerőművön belül, de az ottani lerakó élettartamát meg is lehetne hosszabbítani további nyolc évvel. Bánki Erik, a Fidesz baranyai elnöke szerint a megye turizmusát nagymértékben veszélyeztetheti egy ilyen jellegű beruházás megvalósulása akkor, ha az nem kap kellő nyilvánosságot, nincs megfelelően előkészítve, vagy szakmailag nem megalapozott és kivitelezett.
– Egy ilyen hatalmas kapacitású lerakó miatt felvetődhetnek olyan félelmek is, hogy esetleg később nemcsak a kevéske hazai atomhulladékot, hanem a külföldit is ide- hoznák, ami azonban beláthatatlan következményekkel járna az egész régió számára – fogalmazott De Blasio Antonio, a Fidesz baranyai zöldtagozatának alelnöke.
Nemrégiben reprezentatív mintán alapuló közvélemény-kutatást végeztek Bodán és a környező településeken. Kiderült: a válaszadók ötvenhat százaléka elutasítja az atomtemető létesítésének tervét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.