A láthatatlan látogató

Szentesi Zöldi László
2003. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha bulvárújságíró lennék, egy ideig ki sem tenném a lábam London városából. Amióta bejelentették Bush elnök látogatását, a Temze partján majdnem minden napra jut valami hecc. A Daily Mirror munkatársa például – hamis ajánlással – fullajtárnak szegődött a palotába, és mindennemű biztonsági ellenőrzést kijátszva bejárta a Buckingham legrejtettebb zugait. Így bekukkantott a királynő szobájába és megfordult a Bush házaspár számára kijelölt „belga lakosztályban” is. Nem sokkal ezelőtt egy hatvanegy éves nagymama korbácsolta fel az indulatokat azzal, hogy felmászott a Buckingham-palota kapujára, és két órán lobogtatta tiltakozó transzparensét.
Londonban legutoljára Hasfelmetsző Jack idején mozgattak meg ekkora rendőri készültséget a ködbe burkolózott titokzatos ellenség ellen. Jóllehet ezúttal nem a késes gyilkosra, hanem a „világterrorista” nemkülönben rejtélyes alakjára vadászik a Scotland Yard, könynyen előfordulhat, hogy a 14 ezer – utcára vezényelt – biztonsági ember sem képes szavatolni a rendet. A londoniak számára egyébként nem újdonság a fokozott rendőri jelenlét, hiszen az Ír Köztársasági Hadsereg bombamerényletei miatt eddig is akadt példa arra, hogy speciális egységek semmisítették meg a háziasszonyok bevásárlószatyrait, ha egy percre gazdátlanul hagyták a szupermarketben. A különbség abban rejlik, hogy ezúttal tízmillió fontot, mintegy 3,7 milliárd forintot költöttek a biztonsági előkészületekre, márpedig ebből az összegből – Keller László örökbecsű gondolatát idézve – Angliában is kitelt volna néhány lélegeztetőgép.
A brit kormánynak azonban semmi sem drága, ha amerikai szövetségeséről – és tegyük hozzá, önnön tekintélyéről – van szó. Pedig az előjelek alapján már sejteni lehetett, hogy ezúttal nehéz lesz megfékezni az indulatokat, hiszen a Bush-ellenesség valósággal elsöpört minden más érvet a szigetországban. A négynapos látogatás hírére tüntetést szerveztek a háborúellenes szervezetek, és ebben a pillanatban csak remélni lehet, hogy nem torkollanak zavargásokba a felgyülemlett indulatok.
Bár a felmérések szerint a brit társadalom egy része örvendetesnek tartja Bush elnök londoni látogatását – ne feledjük, Woodrow Wilson 1918-as látogatása óta nem járt amerikai elnök brit földön az uralkodó meghívására –, sok örömük nem lesz a híres vendégben, hiszen sem ő, sem felesége nem mutatkozik a nyilvánosság előtt. A Daily Telegraph maró gúnnyal el is keresztelte Bush elnököt láthatatlan látogatónak. Mindenesetre a tegnap kezdődött elnöki vizitet mindennek lehet nevezni, csak barátságosnak nem, tekintve, hogy a Fehér Ház lakójára állítólag hatszáz FBI-ügynök vigyáz majd a különböző helyszíneken. Alaposan feltüzelte a londoniakat Ken Livingstone, a város baloldali főpolgármestere is, aki folyamatos hangzavarral, állandósult demonstrációkkal riogatta a magas rangú vendéget. És éppen ez az, ami a botrányosnak ígérkező látogatást érdekessé teszi Magyarországon is. Külföldön ugyanis senki sem nevezi szélsőségesnek a Bush ellen tüntető brit polgárokat pusztán azért, mert az utcán élnek alkotmányos jogaikkal. Merőben másképp vélekednek az efféle tiltakozásokról, hasonló magyarországi kezdeményezésekről honi szocialistáink és liberálisaink. Ismét a sokat hangoztatott kettős mérce alapján ítélnek. Ami alulról jövő kezdeményezés, a nép istenadta joga Nyugat-Európában, az hovatovább üldözendő cselekedet a szociálliberális kormány másfél éves kormányzása során kvázidemokráciává süllyedt Magyarországon. Mint ahogyan nem létezik a brit Loppert Dániel – honnan is vennék maguknak a bátorságot a brit hatóságok, hogy bíróság elé citáljanak egy bekiabáló fiatalembert? –, úgy nincs közöttünk a magyar Livingstone, az elveiért kiállni kész, valódi népképviseletet megtestesítő városvezető sem. Nekünk egyelőre be kell érnünk Demszky Gáborral. Az ő produkciója alighanem kimerülne abban, hogy hajbókolva átnyújtaná a város kulcsait a hazánkba látogató George Bushnak.
Az a tény, hogy London nem kér az amerikai elnökből, egy másik szempontból is figyelemre méltó fejlemény. Mindannyian emlékszünk, hogy a tavaszi hadműveletek idején éppen az Egyesült Királyság volt az az ország, ahol a háború támogatói nagyjából annyian voltak, mint ellenzői. Most változni látszik a brit társadalom szimpátiája, az iraki utóvédharcok ellenzői legalábbis erősebben hallatják a hangjukat ezekben a napokban-hetekben. Könnyen meglehet, a tiltakozók számára Bush és Blair tevékenysége egybefonódik, márpedig akkor még az is elképzelhető, hogy osztozkodniuk kell egymás sorsában. Ami a brit miniszterelnököt illeti, számára létfontosságú, hogy fél évvel a háború befejezése után valamiképpen önálló cselekvésre képes államférfi alakját öltse a polgárok előtt, akik a közelgő választásokon hamarosan megítélik, alkalmas-e az ország vezetésére. Szuverén politikusnak mindenesetre nehezen mutatkozhat, tekintve, hogy hosszú-hosszú évek óta ő a leglelkesebb pártfogója az amerikai világpolitikai törekvéseknek. Blair két tűz közé szorult: egyfelől nem teheti semmissé a brit–amerikai fegyverbarátság politikai hozadékait, másfelől meg kell birkóznia az egyre erőteljesebb bírálatokkal, amelyek – sajátos módon – a Munkáspárt soraiból is újra és újra megismétlődnek.
Ami George Bush elnököt illeti, számára már alighanem az is komoly eredmény, ha az érkezésének hírére oly ellenséges brit sajtó a hét második felében nem háborgatja tovább. Ami látogatásának politikai céljait illeti, mindenekelőtt szeretne gátat szabni az önálló európai haderő létrehívásával kapcsolatos ötletnek. Bush joggal hiheti, hogy a tervet lelkesen támogató Berlinhez és Párizshoz Londonon keresztül vezet az út, csak arról feledkezik meg, hogy Blair a maga uniós mozgásterét szűkíti, ha látványosan támogatja Washington európai terveit. Az amerikai elnöknek tisztában kell lennie azzal, hogy az iraki háború kérdésében erősen megosztott Európa jó részében sikerült kivívnia a minden idők legnépszerűtlenebb amerikai elnöke címet. Kontinensünkön nem is olyan régen még rajongtak a fiatalos lendületettel érkező Kennedyért, bírálták vagy pártfogolták, de végső soron elismerték Reagan harcát a világkommunizmus ellen, és jót derültek Clinton hálószobatitkain. George Bushsal és neokonzervatív tanácsadóival az a legnagyobb baj, hogy nem szeretetre méltóak, nem erőt sugárzóak és nem viccesek. Valamiképpen olyanok, mint a Németh László által jellemzett két világháború közti magyar arisztokrácia, azaz értenek a kormányzáshoz, de gyeplő híján eltévesztik az irányt.
Ezek után ne csodálkozzon senki, ha ma néhány tízezer ember nemkívánatos személynek nyilvánítja az elnöki konvojával itt-ott tovasuhanó, láthatatlan vendéget. Az is meglehet, hogy sok millió ember érzi magáénak azokat a célokat, amelyek nevében – a jelek szerint – egy szürke novemberi napon Európa eltanácsolja a kontinens látogatásától Bush elnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.