Amerikai tiltás az ellenőröknek

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjének kérése ellenére az Egyesült Államok elutasítja az ENSZ fegyverzetellenőreinek visszatérését Irakba. Az ügy előzménye, hogy Mohamed el-Baradei, a NAÜ vezetője szükségesnek vélte a korábban az iraki fegyverkezési programot vizsgáló ENSZ-ellenőrök és NAÜ-szakértők visszaküldését a közel-keleti országba.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március közepén, az Egyesült Államok vezette szövetséges erők küszöbön álló iraki hadműveletei előtt az ENSZ kivonta az arab országból fegyverzetellenőreit, akik azóta sem tértek vissza Bagdadba. Az amerikai kormány elsősorban azzal indokolta a katonai beavatkozást, hogy Irak tömegpusztító fegyverek birtokában van. Az amerikai katonák – a háború utáni élénk kutatómunka ellenére – máig nem akadtak ilyen iraki fegyverek nyomára.
Mindeközben átmeneti időre felfüggesztették hivatalából az iraki ENSZ-misszió vezetőjét és a világszervezet ottani biztonsági koordinátorát. Kofi Annan ENSZ-főtitkár döntése értelmében Ramiro Lopes da Silva misszióvezető és Tun Myat január közepéig „rendkívüli szabadságon” lesz. Addigra várhatólag befejeződik a vizsgálat, amelyet annak kiderítésére indítottak, hogy a bagdadi ENSZ-missziót ért augusztusi támadás nem a biztonsági intézkedések hiányosságai miatt szedett-e olyan sok áldozatot.
A merénylet következtében 22 ember meghalt, 150-en megsérültek. A halottak között volt Sergio Vieira de Mello különbmegbízott, Lopes da Silvát éppen az ő helyébe küldte Bagdadba az ENSZ. Alig egy hónappal az augusztusi után újabb támadás érte a bagdadi missziót.
Az Irakban állomásozó amerikai csapatok kivonására szólított fel a szíriai külügyminisztérium szóvivője. Busra Kanfani kijelentette, terrortámadások csak azóta vannak Irakban, hogy a koalíciós erők megszállták az országot. Kanfani asszony szerint valamennyi gond megoldódna Irakban, ha az Egyesült Államok helyreállítaná az ország szuverenitását, és szabad választásokat rendeznének. A szóvivő borúlátóan nyilatkozott arról, hogy rövid távon javulhat az amerikai–szíriai viszony. Véleménye szerint Washingtonnak követelések helyett párbeszédet kellene kezdeni Damaszkusszal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.