Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a rendezvényen nem vehettek részt polgári konzervatív újságírók, aktív ellenzéki politikusok – szögezi le közleményében a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség médiaszekciója. Az EÚSZ kongresszusára írott levél részletesen felsorolja az utóbbi hetek, hónapok botrányait, törvénysértéseit. Szót ejt a magyarországi közmédiumok önkényes finanszírozásáról, a törvénytelen, kiegyensúlyozatlan műsorkészítésről, a meghamisított Teller-levélről, valamint a nem létező Chirac-interjúról. A kongreszszus helyszínén, a margitszigeti Thermál Hotelben a külföldi újságírók angolul is hozzáférhettek a közleményhez, amelynek írói a médián belüli MSZP-s családi öszszefonódásokat taglalják, többek között Medgyessy Péter nevelt lánya, Tornóczky Anita MTV-s munkáját is szóvá teszik.
A tanácskozáson nem került szóba sem a magyarországi, sem az európai sajtó helyzete. Megnyitóbeszédében Medgyessy Péter miniszterelnök a magyar igazságszolgáltatás anomáliáiról, a rasszizmus elleni harcról, illetve az uniós csatlakozás nehézségeiről beszélt.
*
Martonyi János, az Orbán-kormány külügyminisztere az EU alkotmányának tervezetéről fejtette ki véleményét. Egyedül Martonyi utódja, Kovács László érintette az újságírással kapcsolatos szakmai kérdéseket, legalábbis annyiban, hogy mint mondta, szívesebben tart előadást külföldi újságíróknak, mint magyarországiaknak, akik „falra szegezik” a magyar külügyminisztert. Az előadók között szerepelt többek között Bodor Pál baloldali közíró, Gellért Kis Gábor, a rádiókuratórium MSZP-s delegáltja, Szent-Iványi István SZDSZ-es képviselő, Kende Péter politológus és Vitányi Iván MSZP-s képviselő. A magyar újságíró-társadalmat – a résztvevők hivatalos listája szerint – Martin József, Horváth József, Nagy Attila, Losonczi Lívia, Kulcsár István és Gyöngyösi Árpád képviselte a tanácskozáson.
Szalai Annamária, a Fidesz médiapolitikusa a kongresszus megszervezéséről, illetve a jobboldali médiaműhelyek kirekesztéséről szólva lapunknak elmondta: a párt tiltakozásának célja elsősorban az európai újságírók érdeklődésének felkeltése a valós hazai médiaviszonyok iránt. Leszögezte: fontos felhívni az európai közvélemény figyelmét a magyarországi konzervatív sajtó tarthatatlan helyzetére és a kormány uniós irányelvekkel ellentétes médiapolitikájára.
A Jobbik Magyarországért Mozgalom is tiltakozását fejezte ki a rendezvény baloldali túlsúlya miatt. Közleményükben a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének (MEÚSZ) mellőzéséért vonják felelősségre az Európai Újságírók Szövetségének elnökét és illetik kritikával Martonyi Jánosnak a konferencián elhangzott előadását.
A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége megdöbbenéssel vette tudomásul, hogy nem kapott meghívást az Európai Újságírók Szövetségének kongresszusára. A MEÚSZ vezetői szerint a liberális politikai körök a tájékoztatás jogának kisajátításával akarják félrevezetni a nemzetközi közvéleményt.
Az EÚSZ holland elnöke, Helmut Hetzel a Magyar Nemzet kérdésére nem tudott felvilágosítást adni a meghívások szempontrendszeréről. – A szervezés a magyarországi tagozat feladata, ők döntöttek arról, kit hívnak meg a kongreszszusra – közölte. Hetzel ugyanakkor nem kívánt reagálni a magyarországi sajtószabadság sorozatos megsértésére vonatkozó kérdésre, mint mondta, először tanulmányoznia kell a szóban forgó ügyeket felsoroló körözvény angol nyelvű változatát. Tudósítónk később megismételte kérdését, de Hetzel ismét elhárította a válaszadást.

Borzasztó baleset: frontálisan ütközött egy kombájn és egy személyautó