Ellehetetlenülnek a gazdasági kamarák

Támogatták a kormánypártok az Országgyűlésben a gazdasági kamarákról szóló törvény módosítását a múlt héten, míg az ellenzék csak jelentős módosításokkal tudná azt elfogadni. Egy biztos: kevés állami forint jut a szervezet működésére, s egyes vélemények szerint a csepegtetett támogatás, valamint az, hogy évente újra és újra meg kell állapodni a keretösszegről, növeli a gazdasági kamarák kormányzati kiszolgáltatottságát. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) több elemét kifogásolta a kamarai törvény módosításának.

2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretes, hogy a közelmúltban tette szóvá az MKIK elnöke, Parragh László, hogy bár sok elemét jónak tartják, több ponton nem értenek egyet a kamarai törvény módosításával. Indokoltnak vélnék, hogy ne csak a kamarai tagok etikai vétsége esetén élhessenek szankcióval, s hozhassák nyilvánosságra a szabályszegők nevét, hanem valamennyi vállalkozó esetében. Másfelől azt szeretnék, ha a költségvetésben külön szerepelne a kamarai közfeladatok ellátásához szükséges forrás. A törvényjavaslat szerint ugyanis minden évben meg kellene állapodniuk a szakminisztériummal, a kormánnyal. Az MKIK 800 millió forintot szeretne megnövekedett feladatainak ellátásához, szemben a költségvetésben tervezett 90 millióval. (Ezt az összeget módosító indítvánnyal 200 millióra szándékoznak emelni.)
A kormánypártok támogatták a múlt héten az Országgyűlésben a gazdasági kamarákról szóló törvény módosítását, az ellenzéki pártok azonban csak jelentős módosításokkal tudnák azt elfogadni. A szocialista Józsa István szerint a módosítás biztosítja a bővülő feladatok finanszírozását, amikor rögzíti a költségvetési támogatáshoz való hozzájutás módját. A javaslat fő elemének nevezte az etikai szabályok bővítését a tisztességtelen piaci magatartással és a fogyasztóvédelmi szabályokkal kapcsolatban, de az MSZP szigorúbb szankcionálást látna szívesen. Szalay Gábor (SZDSZ) emlékeztetett rá, hogy az előző kormány által hozott törvény eredményeként a kamarák tagsága 95 százalékkal, bevételeik pedig 80 százalékkal csökkentek. A képviselő szerint a bővülő közfeladatokat a kamarák csak akkor láthatják el, ha azt az államnál költséghatékonyabban teszik. Sümeghy Csaba (Fidesz) úgy látja, a javaslat „gyönyörűen megfogalmazott eszméket” tartalmaz, de a szükséges költségvetési fedezetet és a hatásköröket nem adja meg. Hozzátette: a 45 ezer tagú gazdasági kamara költségvetési támogatása alacsony a nyolcezer tagot számláló mezőgazdasági kamara 750 milliójához képest. Sümeghy szerint a tervezett 90 millió arra irányul, hogy ellehetetlenítse a kamarát. Úgy véli, fontos lett volna szabályozni az uniós csatlakozással kapcsolatos feladatokat is, ám ez elmaradt. Herényi Károly (MDF) rámutatott: amíg a kormány nem ismeri el a gazdasági kamarák jelentőségét, s nem ruházza fel őket az ehhez szükséges jogokkal és forrásokkal, addig csak részszabályozást alkalmaz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.