Európa védőszentje

Ludwig Emil
2003. 11. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Márton-nap van. A katolikus naptár szerint november 11-e tours-i Szent Márton püspök ünnepe, a szakrális esztendő egyik legjelesebb napja. A paraszti élet fontos fordulójaként a termés és a jószág számbavételének, a szerződések lejártának, az éves elszámolásoknak ideje. Szent Márton az új bor bírája, névnapja régtől fogva a gyarapodás és az érte való jámbor hálaadás ünnepe. Martinus a római Pannónia tartományban, a mai Szombathely püspöki székesegyházának helyén, egy kis kőházban látta meg a napvilágot a Krisztus születése utáni 316. esztendőben. Fiatal katonaként a birodalmi seregben szolgált, míg a legenda szerint a Úr hívására a kereszttel megjelölt hadak élére állt. Miután a galliai Tours város püspökeként 397. november 8-án meghalt, kultusza gyorsan elterjedt Nyugaton. Csodatévő köpönyegét a Merovingok ereklyeként tisztelték, a frank uralkodók az ő palástjával vonultak harcba. Franciaország – és vele együtt a ma Európának nevezett közösség – tizenhat évszázada a védőszentjének tekinti.
A szent mély tisztelete magától értetődő a magyarság körében. Géza fejedelem a Szent Márton-hegyen (Pannonhalmán) alapította az első hazai bencés apátságot, István fia ugyanott az első magyarországi iskolát (997-ben), államalapító szent királyunk a Márton lovag képével díszített zászló alatt harcolt a pogányság ellen. Az 1093. évi szabolcsi zsinat, Szent László uralkodása idején, a magyarok patrónusának választotta Szent Mártont, a patróna Szűz Mária mellé. Későbbi nagy királyaink megkülönböztetett tisztelete övezte emlékét.
E bevezető után nézzük az arról szóló vitát, hogy bekerüljön-e az egyesült Európa készülő alkotmányába a kontinens keresztény hagyománya és értékrendje. A Vatikánból eredő kezdeményezés két markáns ellenérvvel ütközik. Az egyik a keresztény egyházak történelmi szerepének – mai felfogás szerinti – negatívumait idézi, például a keresztes háborúk és eretneküldözések kegyetlenkedéseit; a másik eleve megkérdőjelezi a jelenkori Európában dívó szellem és erkölcs kapcsolatát a két évezredes kereszténységgel.
Ez utóbbi kérdőjelnek, valljuk be, van éppen helye. Évente egymillióval apad a keresztény vallások híveinek száma a kontinensen (már a legkatolikusabb országok népszaporulata sem pótolja a fogyatkozást); a fiatalok túlnyomó többségét a szivárványeszmék és konzumálás „vallása” könnyedén elhódítja az egyháztól. Ádáz politikai vita zajlik napjainkban például arról, van-e helye keresztnek az olasz iskolák falán. Ilyen kérdés eddig fel sem merülhetett Itáliában, bár az állam és egyház szétválása a közoktatásban náluk is megtörtént a XX. században.
Az olaszországi „keresztháborút” nem mellesleg egy mozlim vallású állampolgár akciója robbantotta ki, aki 2, 4 és 6 éves gyerekeinek „szabadságjoga” nevében tiltakozik a helyi iskola falán függő keresztény jelkép miatt. Tény, hogy ma már tízmilliós nagyságrendben élnek az iszlámhitűek a csökkenő lélekszámú Európában, s egyre nagyobb mecsetek épülnek számukra Berlintől Marseille-ig.
Ebben a szellemi, lelki (és fizikai közegben) kell döntenie a földrészünket kormányzó – többnyire szintén szabadelvű – Európai Parlamentnek a kereszténység gyökereinek és értékeinek becikkelyezéséről a kontinentális alkotmányba. A nyugati politikusok sincsenek könnyű döntési helyzetben, de az olyan típusú posztkommunista országvezetők, mint a jelenlegi magyar kormányfő és külügyminiszter, az illetékes fórumokon meg sem mernek mukkanni erről a témáról, nehogy véletlenül „rosszul szóljanak”. Holott a magyar állam ezer és néhány évvel ezelőtti megalapítása percre pontosan megegyezik a hazai katolikus egyházszervezet megszületésével, s Árpád-házi uralkodónk révén mi magyarok szinte minden európai uralkodói házzal rokonságba kerültünk. Szent uralkodókat adtunk az egyháznak, és – mint a bevezetőben olvasható – még az eleinte csak Nyugatnak nevezett Európa védőszentje, Szent Márton püspök is a pannon föld szülötte.
Egy sok százmilliós lélekszámú (földrajzi) emberközösségnek, lakosságnak kétségkívül lehet gyökerek, hagyományok, erkölcsi normák és akár még hit nélkül is élni. De mi ebben a jó?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.