Merz a második körben megszerezte a kancellári széket

Friedrich Merz végül Németország új kancellárja lett, de nem diadalmenet élén. A Merz vezette konzervatív erő csak a Bundestag második szavazási körében tudott győzni, miután az első forduló történelmi kudarcot hozott számára.

2025. 05. 06. 17:03
 Friedrich Merz
Friedrich Merz Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Friedrich Merz másodjára már elérte célját: kedd délután 325 szavazattal megszerezte a német kancellári posztot. A szükséges 316 voksot ugyan meghaladta, de ez alig elég a kormányzáshoz. Merz az első fordulóban kudarcot vallott, ami példátlan esemény volt a második világháború utáni német politikában. A titkos szavazás miatt nem tudni, pontosan hányan pártoltak el a törékeny konzervatív–szociáldemokrata koalícióból, de a számok nem hagynak sok kétséget: a 328 képviselővel rendelkező kormányoldalból legalább 18-an nem szavaztak Merzre az első körben.

Merz végül elnyerte a német kancellári posztot, de gyenge támogatottsággal és belső ellenállással kell szembenéznie már az indulásnál.
Merz végül elnyerte a német kancellári posztot, de gyenge támogatottsággal és belső ellenállással kell szembenéznie már az indulásnál
Fotó: AFP/Odd Andersen

Merz kancellársága gyenge alapokra épül

A második szavazás lehetőségét a Bundestag négy frakciója – köztük a Zöldek és a Baloldal – közösen teremtette meg, miután egyetértettek abban, hogy el kell kerülni egy elhúzódó válságot. A parlament így még aznap újra összeült. Az Alternatíva Németországnak (AfD) párt támogatta az újabb szavazást, de kritikájuk nem maradt el. Bernd Baumann, az AfD frakcióvezető-helyettese kijelentette

Ez a kormány nagyon instabil módon kezd, és az is marad.

Merz 69 évesen lett Németország tizedik kancellárja a háború óta, és a kereszténydemokraták hatodik vezetője ebben a tisztségben. A győzelem mögött azonban nem egység, hanem belső nyomás, válságkezelő háttértárgyalások és taktikai kompromisszumok húzódnak meg. 

A kérdés már most adott: meddig tarthat ez az ingatag koalíció?

Történelmi bukással indult Merz kancellársága

Kedd reggel Merz kancellári ambíciói súlyos sebet kaptak, amikor mindössze 310 képviselő szavazott rá az első fordulóban – hattal kevesebben, mint amennyi a hivatalba lépéshez szükséges lett volna. 

Ez a kudarc nemcsak számára volt megalázó, hanem a német politikai rendszer számára is, hiszen ilyen eset még soha nem fordult elő a második világháború utáni időszakban.

A CDU–CSU és az SPD koalíciója elméletileg 328 szavazattal rendelkezik, így az első körben bekövetkezett kudarc egyértelműen a saját soraikban jelentkező elégedetlenségre utal. A titkos szavazás miatt azonban nem lehet pontosan megmondani, kik szavazhattak ellene – és ez csak tovább mélyíti a Merz mögötti bizonytalanságot.

Az AfD is nyilatkozott

Miközben a koalíciós partnerek kínos csenddel reagáltak a reggeli fiaskóra, a szélsőjobboldali AfD nem hagyta ki a lehetőséget a bírálatra. Bernd Baumann, az AfD frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott: 

Friedrich Merz történelmi vereséget szenvedett el az első körben.

Ennek ellenére a párt – a meglepetés erejével – megszavazta a második forduló elindítását, hangsúlyozva, hogy 

Németországnak most kormányra van szüksége – ezt mi nem fogjuk megakadályozni.

Bár az AfD-t a többi párt továbbra is elzárja a koalíciós lehetőségektől, nyilatkozatukban jelezték, hogy „minden észszerű megoldásra nyitottak az ország problémáira”. Ezzel burkoltan azt üzenték: hajlandóak akár a CDU felé is nyitni, ha az gyengélkedik a kormányzásban.

Borítókép: Friedrich Merz (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.