-OLIMPIA-
Hatalmas felháborodást váltott ki, amikor 1989-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Atlantának ítélte az 1996-os aranyolimpia rendezési jogát, nem pedig a nyári játékok „szülővárosának”, Athénnak. Az elmúlt években bebizonyosodott, hogy a nyolcvanas évek végén a NOB tagjainak kritikája nem volt alaptalan, hiszen két évvel ezelőtt még az is felmerült, hogy elveszik Athéntól a 2004-es nyári játékokat, s más városban bonyolítják le. A vészhelyzetben a görögök öszszeszedték magukat, felgyorsultak az előkészületek, amelyeket Vajda László nem az újságokból ismer, hiszen az athéni szervezőbizottság igazgatója, aki a nemzeti olimpiai bizottságokkal tartja a kapcsolatot.
– Nem a mundér becsületét védem – magyarázta Vajda László –, de a média torz képet terjeszt az athéni előkészületekről. Az ugyan igaz, hogy a létesítmények többsége még nem teljesen kész, de olyan állapotban vannak, hogy az építkezések jövő év tavaszán befejeződhetnek. Így mindenkit megnyugtathatok, hogy a világ legjobb sportolói augusztus 13-tól korszerű létesítményekben, megfelelő körülmények között küzdhetnek.
– Az elmúlt évtizedekben példa nélküli, hogy egy évvel az olimpia előtt még a központi stadion sem készült el teljesen, s a tesztversenyek programja is csúszik…
– Az athéni Olimpiai stadion már az 1997-es atlétikai világbajnokságra felépült, a NOB vezetőinek az ötlete volt, hogy fedjék be, a tetőszerkezet viszont csak júniusra készül el. Vitathatatlan, hogy a tesztversenyek programjában előfordultak módosítások, de az eddig megrendezett viadalok jól sikerültek. Arról nem a szervezők tehetnek, hogy például az evezős pálya szeles, s a nyári junior evezős világbajnokság irreális körülmények között zajlott le.
– Ez nekünk, magyaroknak azért aggasztó, mert ezen a pályán rendezik meg a kajak-kenu versenyeket is, amelyek döntően befolyásolhatják küldöttségünk eredményességét.
– A görög fővárost hegyek és a tenger veszi körül, ezért nehéz volt a két kilométer hosszú evezős pályának megfelelő helyszínt találni. A statisztikák előzetesen nem jelezték, hogy a pálya környéke ennyire szeles. A feltételek azonban mindenki számára egyformák lesznek. Sydneyben viharos körülmények között a magyar kajakosok és kenusok kitűnően szerepeltek, remélem, így lesz Athénban is.
– Sokan nem értik, hogy miért augusztus második felében rendezik az olimpiát, amikor elviselhetetlen a forróság. Sydneyhez hasonlóan, ideálisabb időpont lett volna szeptember második fele.
– Az olimpia időpontját nem a házigazdák, hanem a NOB jelöli ki. A döntéskor rengeteg szempontot kell figyelembe venni, s meg vagyok győződve arról, hogy az olimpiai mozgalom számára a legkedvezőbbet választották ki. Görögországban nyáron nagyon meleg van. De még ősszel is előfordulhat harmincfokos meleg, két hete a maratoni tesztversenyen az indulók szenvedtek a forróságtól.
– Az előolimpiáról hazaérkezők szerint a résztvevők egyik legnagyobb ellenfele a közlekedés lesz.
– Az ötmilliós városban valóban nagyon nehéz közlekedni. Ezen a helyzeten viszont jelentősen javíthat az olimpia, amelyre Athénban 220 kilométer új út épült, amelyből 75 kilométer a várost elkerülő körgyűrű. Ez meggyorsítja az utazást. Ezt magam is tapasztalhatom, hiszen amióta elkészült, naponta egy órával kevesebbet ülök az autóban.
– A rendezők eddig sok kritikát kaptak. Hogyan viselik el, mennyire lelkesek még, milyen hangulatban dolgoznak?
– A sportlétesítmények építésében van ugyan lemaradás, a szervezés viszont nagyon jól halad. Sőt, némely területen jobban állunk, mint négy éve Sydneyben. Mert míg ott három hónappal a játékok előtt, addig itt már a jövő héten megalakulnak a speciális rendezői csoportok, amelyek a különböző helyszíneken fognak dolgozni. Aggodalomra nincs ok, minden tárgyi és személyi feltétel adott lesz ahhoz, hogy sikeres olimpiát rendezzenek Athénban.

Orbán Viktor: Győzike ide kevés lesz, indulnak a sajtóperek!