Kettős mércét alkalmazott a brit igazságszolgáltatás, amikor nem járult hozzá az ismert csecsen vezető kiadatásához – nehezményezték az orosz elnök környezetében. A moszkvai hatóság szerint Zakajev ugyanolyan terrorista, mint „szeptember 11-e” bármelyik elkövetője, hiszen őt tartják felelősnek az egyik moszkvai színházban történt, több mint száz halálos áldozatot követelő túszdrámáért. Ebből kiindulva Putyin nem győzi hangoztatni, hogy a nemzetközi közösség is kettős mércét alkalmaz a világ egyes válsághelyzeteinek megítélésekor. Míg Irakban mindennapos az etnikai tisztogatás, addig Csecsenföld esetében erről nem lehet beszélni.
Zakajevet – az orosz hatóságok által kért Interpol-körözés alapján – tavaly decemberben tartóztatták le Londonban. A csecsen politikus azóta a híres Vanessa Redgrave filmszínésznő védelmét élvezi, és a szigetország fővárosából védi a csecsen érdekeket. Zakajev egyébként hazájában ismert színész volt, nem is akármilyen, tehetségét a brit sajtó az Oscar-díjas angol színészhez, Kenneth Branaghéhez hasonlította. A bírói döntés szemmel láthatólag némileg megnyugtatta a csecsen kormány száműzetésben lévő miniszterelnök-helyettesét, aki nyilatkozatában leszögezte, hogy csak akkor beszélhetünk végleges győzelemről, amikor megbukik Putyin elnök „bűnöző” rendszere.
A Zakajev-ügy csapás volt az Európai Unió és Oroszország viszonyára is. Az oroszok csecsenföldi emberjogi túlkapásai már régóta feszültséget jelentenek a Moszkva és Brüsszel közötti párbeszédben. Több tagállam külügyminisztere nemrég például élesen bírálta az EU soros elnöki tisztét betöltő Berlusconit, aki megvédte Putyin álláspontját. A Whitehallon azt hangoztatják, hogy Zakajev színész és nem terrorista. Az Egyesült Királyság pedig jogállam, amelyben a kormány nem kérdőjelezi meg a független bíróság döntését.
A brit–orosz kapcsolatok hivatalosan továbbra is erősek és megalapozottak, mindezt bizonyítja, hogy a jelenleg Londonban lévő Bush elnök előtt a királynő Putyint látta vendégül. Brit elemzők szerint nem szabad azt sem elfelejteni, a Blair-kormányzatnak kiemelt érdeke, hogy az olyan szigetországbeli vállalatok, mint a Shell és a British Petroleum részesedést szerezhessenek a szibériai olajmezők kiaknázásából. Persze amíg eddig a szerződésig egyáltalán eljuthatnak, Zakajev addig is győzedelmesen mosolyog a brit napilapok hasábjain. A történetnek azonban még koránt sincs vége, az orosz hatóságok ugyanis fellebbeznek az ítélet ellen.

„Lepkefing” – Gulyás Gergely reagált Magyar Péter hangfelvételére