Ifjabb Hegedűs Loránt közösség elleni izgatás vádja alóli felmentése után tovább folytatódik a baloldali és SZDSZ-es értelmiség tiltakozása. A Népszavában tegnap fizetett hirdetés formájában mintegy 300 aláíró fejezte ki nemtetszését az ítélet miatt. A hirdetés szövege szerint a jogerős döntés „azt üzeni a magyar társadalomnak, hogy a gyűlölet, a kirekesztés, a rasszizmus és az antiszemitizmus legitim, összeegyeztethető eleme a hazai közéletnek”.
A tegnapi Magyar Hírlapban Tamás Gáspár Miklós antiszemitizmussal vádolta a Hegedűs ügyében ítélkező bírót. Álláspontja szerint a „másodfokon eljáró tábla ítélete durván törvénysértő és alkotmányellenes, semmiféle tiszteletet nem érdemel”. „A bíró nyíltan gúnyt űz tehát a Magyar Köztársaság jogrendjéből, hiszen nyilvánvaló, hogy a büntető törvénykönyv idevágó cikkelyének célzata az általa (csúfondárosan) vélelmezettnek éppen az ellenkezője” – véli a szerző.
„Ezt a nyíltan antiszemita bíró csöppet se titkolja. Ez a bíró szigorúbban fogalmazó, tágabb érvényű törvényt se volna hajlandó alkalmazni – a probléma nem a jogszabály, hanem a bírói kar (sok száz egyéb példából is kitetsző) reakciós szelleme. A bírák jelentős része ahhoz a fölső középosztályhoz tartozik, amely cigányellenes, nőellenes, homofób, idegengyűlölő, antiszemita és mélyen lenézi a kitaszított szegényeket. Ez a fölső középosztály villanegyedeiben a szélsőjobboldalra szavaz, tudósai mélyen klerikálisak és konzervatívok, egyetemista gyerekei pedig a régi és az új etnicizmus, regresszív ökoromantika, sovén Nyugat-ellenesség és irredenta pózolás virtuózai” – áll az írásban.
Bírói körökben óriási vihart kavart a volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő írása. Több, névtelenségét kérő bíró arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendszerváltás óta nem érte ilyen támadás a bíróságot, a bírákat, a bírák családját, mint az említett cikkben.
Megkeresésünkre Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke a bírói kar nevében határozottan viszszautasította a Tamás Gáspár Miklós véleményében foglaltakat. Hozzátette: a méltatlan, igazságtalan és kirekesztő támadásra válaszolni fognak a Magyar Hírlap hasábjain.
Úgy tudjuk: az OIT következő ülésén is téma lesz a kérdés, ahol döntenek arról, hogy milyen további lépéseket tegyenek a bírákat ért támadás miatt.

Érettségi 2025: trükkös matekpéldákat kell megoldaniuk a diákoknak