Privatizáció előtt a lottótársaság?

Értesüléseink szerint továbbra is napirenden van a Szerencsejáték Rt. részleges privatizációja. A társaság az egyik legjelentősebb adófizető Magyarországon, dinamikus fejlődése eredményeként az egy lakosra számított szerencsejáték árbevétele a legmagasabb az uniós csatlakozásra készülő országok lottótársaságainak sorában. Éppen ezért érthetetlennek tűnik, a kormány miért tervezi egy állami kézben lévő cég értékesítését. A költségvetési tervezet számsorsjátékokat érintő adóemelési javaslatai ráadásul a Szerencsejáték Rt. részvényeinek értékcsökkenését okozhatják.

2003. 11. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány elképzelései szerint továbbra is aktuális az egyik legnagyobb adófizető vállalat, a Szerencsejáték Rt. részleges privatizációja. Mint azt lapunkban korábban megírtuk, az elképzelések szerint a társaság állami tulajdonrészét a jelenlegi 100 százalékról 50 százalék plusz egy szavazatra csökkentenék, így értékesíteni lehetne a kisebbségi részvénycsomagot. A részleges privatizáció terve számos kérdést vet fel, hiszen a társaság tavaly is magabiztosan teljesítette üzleti tervét, befizetett költségvetési adó- és járulékkötelezettsége meghaladta a 42 milliárd forintot. A cég árbevétele tavaly túllépte a 100 milliárd forintot, rendszeres vásárlói közé tartozik a magyar felnőtt lakosság kétharmada, ötmillió vevő. A társaság 1200 alkalmazottat foglalkoztat, saját kézben lévő kereskedelmi hálózatához kiterjedt viszonteladói kör kapcsolódik. Az uniós csatlakozásra készülődő országok lottótársaságait megvizsgálva a Szerencsejáték Rt. fejlődése a legdinamikusabb, az egy lakosra számított szerencsejáték árbevétele pedig a legmagasabb.
Mindezek ismeretében érthetetlennek tűnik, hogy a szocia-lista–szabad demokrata kormány miért tervezi e folyamatos és biztos bevételt hozó társaság részleges értékesítését.
Kérdésünkkel felkerestük Székely Gábort, a Szerencsejáték Rt. vezérigazgatóját, aki azonban a cég privatizációjának ügyében a tulajdonos ÁPV Rt. illetékességét jelölte meg.
Az ÁPV Rt. illetékese kérdéseinkre válaszolva azt mondta, hogy a Szerencsejáték Rt. részbeni értékesítését lehetővé tevő privatizációs törvénymódosítás még nem jelent feltétlenül eladási kötelezettséget, annak csak a lehetőségét teremti meg. Az ÁPV a különböző értékesítési technikákat megvizsgálja, és csak azok pozitív eredménye után tesz javaslatot az értékesítésre. Véleményük szerint a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szerencsejáték részleges vagy teljes privatizációja után dinamikus fejlődés figyelhető meg.
Érdemes megjegyezni, hogy a jövő évi költségvetési tervezetnek a szerencsejátékokat érintő adóemelési elképzelései nagymértékben befolyásolhatják a Szerencsejáték Rt. privatizációját. A tervezet szerint egyrészt a számsorsjátékok után jelenleg fizetendő 17 százalékos adó jövőre 24 százalékra emelkedne, amely adóemelés – a becslések szerint – hatmilliárd forinttal növelné a Szerencsejáték Rt. befizetéseit. Másrészt a költségvetés emelni kívánja a nyeremények után fizetendő adót is: a jelenlegi 20 százalék jövőre 5 százalékponttal növekedne, amely újabb, megközelítőleg kétmilliárd forintos pluszbevételt eredményez az államnak. Amennyiben tehát a költségvetési tervezetben szereplő fenti adóemelések életbe lépnek, úgy 2004-től a Szerencsejáték Rt. nyeresége jelentősen csökkenne, amely részvényei értékére is kihat. Szakértők szerint a jelenlegi, számsorsjátékokat érintő adóterhek mellett a társaság 49 százalékos részvénycsomagját nagyjából 45–50 milliárd forintért lehetne értékesíteni. Ha azonban a költségvetési tervezetnek megfelelő adóemelések életbe lépnek, úgy a kisebbségi részvénypakett értéke akár a tizedére is lecsökkenhet, lényegesen befolyásolva ezzel a tervbe vett privatizációt.
***
Szerencsejáték-szervezés az EU-ban.
A szerencsejátékot szervező cégek döntően állami tulajdonban vannak az EU-ban. Ausztriában és Spanyolországban magán- és állami tulajdonú vegyesvállalatok is működnek. Angliában – ahol a totó-lottó szervezés tevékenysége 1994-ig be volt tiltva – szintén vegyes tulajdonviszonyú cég nyerte el a játékszervezés jogát. Hollandiában található Európa legrégebbi szerencsejáték-társasága, amely változó játékkínálattal 1726 óta működik. (H. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.