Erősödtek a 45. héten a chicagói tőzsdén a búzaárak, szemben a gyengülő kukoricajegyzésekkel. A búzajegyzések – a decemberi lejáratot alapul véve – 136,50 dollárról 140-re emelkedtek, pedig a hét elején enyhe konszolidációval kezdett a piac. A hét közepi jelentős drágulást az a hír okozta, amely szerint Ukrajna esetleg amerikai búzát is vásárolna. A heti amerikai exportadatok, amelyek 947 ezer tonnát mutattak – jóval meghaladva a kalkulált 550–800 ezer tonnás várakozásokat –, szintén segítették az árak erősödését.
A takarmánykukorica jegyzései – szintén a decemberi lejáratot nézve – 96-ról 91 dollárra csökkentek. A betakarítás Amerikában 85 százalékos, de a múlt héten ez nem igazán fejtette ki a hatását. A piac hangulatát továbbra is Kína határozta meg, de a hét elején korrekció történt, amely nem meglepő az utóbbi időszak emelkedése után. A hét közepén jelentették be, hogy Dél-Korea amerikai kukoricát vásárolt, mely azért érdekes, mert ők eddig szinte csak Kínától vásároltak. A hír azonnali emelkedést okozott. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon továbbra is az árak magas szintű ingadozása várható.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) visszafogottabbá vált a kereskedés a 45. héten. Összesen 679 kontraktusnyi üzlet született, 2,8 milliárd forint értékben. A búzapiacon jelentősen emelkedtek az elszámolóárak. A decemberi lejárat ugyan 600 forinttal drágult, de a jövő évi lejáratok ennél sokkal nagyobb mértékben. A májusi lejárat a hetet 48 600 forinttal búcsúztatta. A takarmánykukorica piacán a hét során a búzához hasonlóan jelentősen emelkedtek az árak. A decemberi lejárat 37 700 forintra emelkedett, míg a jövő évi árak 40 000 forint fölé kerültek.
A múlt héten (44.) szárnyalt a búza, limittel emelkedtek jegyzései hétfőn, és a következő nap szintén 800 forinttal drágult a decemberi lejárata. Szerdán folytatódott az emelkedés, de a történelmi pont csütörtökön következett be, amikor a kenyérgabona márciusi jegyzése 800 forinttal 50 800 forintra, májusi terminusa pedig – szintén 800 forinttal – 51 300 forintra erősödött. Pénteken a májusi jegyzés még kétszáz forintot erősödött, és 51 500-zal zárt.
A takarmánykukorica jegyzései szintén 800 forintos drágulással kezdték a múlt hetet, egészen jövő júliusig. A lendület jócskán megtört keddre, mert a tengeri decemberi ára már csak 180 forinttal emelkedett. Szerdán a trend negatívba fordult, és a decemberi jegyzés elvesztette előző napi, 180 forintos gyarapodását. A búza hatása alól azonban a kukorica sem tudott kibújni, ezért csütörtökön ismételten felszöktek árai, annyira, hogy májusi terminusa limittel drágult. A növekedés az utolsó kereskedési napon is tartott, a decemberi jegyzés 490 forinttal, 39 160 forintra nőtt, és ezen a szinten zárta a heti kereskedést. Pénteken decemberre a takarmánybúza ára 46 400, a takarmányárpáé 35 200, a napraforgóé 58 100 forinton zárt.
A Gabonaszövetség adatai szerint a szeptember végi malmi búza zárókészlete 130 ezer tonnával alacsonyabb, mint az előző öt év átlaga. A malmibúza-árak a potenciális importpiacokon tovább emelkedtek, és az ártendencia is növekvő.

Orbán Viktor: Ne hagyjuk, hogy az ukrán csatlakozás árát a magyar családokkal fizettessék meg! – videó