Megalázó a vidéki emberek számára a söjtöri ebéd, hiszen a kormány ezzel azt üzente, hogy nem hajlandó enni az ő főztjüket, inkább saját szakácstól rendeli az ételeket, miként az angol gyarmatosítók tették – fogalmazott napirend előtti felszólalásában Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szemforgató magatartásnak nevezte, hogy a kabinet Budapest egyik legelegánsabb és legdrágább étterméből szállíttatta Söjtörre a fejenként 8000 forintba kerülő ebédet. – Szégyellem magam önök helyett is! De nem úgy szégyellem magam, mint Kovács László – jelentette ki Rogán. Szerinte ugyanis farizeus viselkedés virslire vágyni „egy jó kis mandulás angolna, na meg egy finom pisztráng után”, és képmutató viselkedés a nép közé vágyni, Söjtörön mégis saját szakácstól saját menüt enni. Megjegyezte: amit a kormány csinált, és amit Kovács László mondott az a pesti szlengben úgy hangzik: „Főzzön terád a Medgyessy, de a számlát állítsa ki a Kovács.”
Szekeres Imre, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára szerint Söjtör azt jelenti, „hogy a szélsőjobboldal felháborító és undorító módon, pontosan Deák Ferenc emlékét meggyalázva, olyan módon viselkedett ebben a kis faluban, amely a magyar nemzet számára elviselhetetlen és elfogadhatatlan”. – Önök számára Söjtör pedig az ebédet jelenti. Ez önöket minősíti – szólt a fideszes képviselőkhöz.
A parlament tegnap kezdte meg a regisztrációs adóról szóló javaslat tárgyalását. Ezt a megszűnő gépjármű-forgalmiadó helyett vezetnék be. Mértéke a tervek szerint 1400 köbcentiig (dízelmotoros járműnél 1700 köbcentiig) jobb műszaki állapotú autóknál 90 ezer forint, lerobbantabbaknál pedig 200 ezer forint lenne darabonként. A T. Ház megkezdte a 2003–2008 közötti időszakra szóló Nemzeti környezetvédelmi program általános vitáját is. A képviselők tízórás részletes vitát folytattak a jövő évi költségvetésről. A Fidesz véleményét Tállai András, a szocialistákét Szabó Lajos fejtette ki kérdésünkre.
***
Tállai András (Fidesz):
Elfogadhatatlan számunkra, hogy – miközben a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű adóemelésre kerül sor 2004-ben – a családok és a vállalkozások támogatása nem szerepel a költségvetés prioritásai között. Emellett jelentősen romlik az önkormányzatok helyzete, hiszen a kormány a megszorításokat, a közszféra létszámleépítésének nagy részét a településekre hárítja, csakúgy, mint a béremelések és egyéb kiegészítő kedvezmények költségét. A Fidesz módosító javaslatainak egyik csomagja – mintegy 130 milliárd forint értékben – elsősorban az önkormányzatok normatív támogatását növelné. A másik lényeges elem a vállalkozások versenyképességének javítása, a kormány ugyanis a Széchenyi-tervből – két betűt felcserélve – „csészényi” tervet készített, amelyből lehet, hogy csak gyűszűnyi lesz, mire eljut a címzettekhez. Ezért terjesztettünk a parlament elé egy 77 milliárd forintos módosító csomagot, amely a kis- és középvállalkozások támogatását szolgálja. Az uniós csatlakozás után nehéz helyzetbe kerül a magyar mezőgazdaság is, erre a területre 55 milliárd forintot szán a Fidesz, így ki lehetne fizetni a koppenhágai megállapodásban rögzített plusz 30 százalékos agrártámogatást.
Szabó Lajos (MSZP):
A szocialistáknak négy elvárása volt a jövő évi költségvetéssel szemben, a kormány által megadott makrogazdasági keretek között. Tartsa meg, illetve néhány területen javítsa a jóléti rendszerváltás eredményeit, erősítse meg a magyar vállalkozókat, költségeket takarítson meg az állami háttérintézményeknél, és építse meg azokat a beruházásokat (autópályák, 4-es metró, Vásárhelyi-terv), amelyek feltétlenül szükségesek a sikeres európai uniós csatlakozáshoz. Az MSZP-frakció és annak költségvetési munkacsoportja az irányelvek kidolgozásától kíséri figyelemmel a 2004-es büdzsét. Az eddig benyújtott módosító indítványokon kívül kezdeményezzük még, hogy az önkormányzatok – az eddig előirányzottakon túl – újabb több milliárd forintos, a rendőrség pedig 3-3,5 milliárdos pluszforrást kapjon. Ezenkívül a vállalkozók számára szükséges egy felülről nyitott egymilliárd forintos EU-pályázati alap. Az ellenzéki „tükörcsomag” céljaival nincs bajunk, az időbeli ütemezéssel igen. A kormányprogram négy évre szól. A többi ellenzéki javaslat megjelölt forrását nem tartjuk reálisnak. Minden értelmes indítvány tárgyalására kész vagyunk, ám elvetjük az obstrukciót, a költségvetés elszabotálását célzó magatartást.

Egész héten kitart a borongós, hűvös idő