Szegények dombja

Magyarországon sok temetőt számolnak fel minimális hozzáértés és körültekintés nélkül. Kíméletlenül, gyakran nyomot sem hagyva bánnak el értékes síremlékekkel, sok esetben nemzetünk nagyjainak végső nyughelyét törlik el örökre. Szegeden most széles körű civil összefogás bontakozott ki annak érdekében, hogy a Gyevi temető ne jusson erre a sorsra.

Farkas Adrienne
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszer már történt Szegeden egy minősíthetetlenül kegyeletsértő eset: a hajdani barokk hangulatú Rókusi temető szép családi sírboltjait – közöttük a nagypolgári Bérczy és Babarczy család művészi tombáit, negyvennyolcas huszársírokat, a legendás Körösi és Rózsa család emlékére állított műemlék keresztet – kíméletlenül, az elhunytak maradványainak exhumálása nélkül eldózerolták. A helyén ma a szegediek körében Csonttelepnek vagy Szellemvárosnak elnevezett lakópark áll.
A Gyevi temető is hasonló sorsra juthatott volna, ha az önkormányzat polgári, illetve cigány kisebbségi képviselői, valamint a szegedi környezetvédelmi szervezetek össze nem fognak annak érdekében, hogy a temető helyén zöld területnek és kegyeleti parknak is jusson hely. Ehhez a munkaerejüket is felajánlották – ingyen és bérmentve.
A József Attila sugárút (az egykori Gyevi út), a Deák Gimnázium és a Textilipari Szakközépiskola által határolt területen fekvő sírkert 1969-ig, közel háromszáz éven keresztül szolgált a felsővárosi halottak végső nyughelyéül. Nem volt ugyan olyan elegáns temető, mint a Rókusi, de mégsem érdemli, hogy öreg síremlékei örökre eltűnjenek. A szegedi hírösök közül itt nyugszik például Kovács János, Szeged első néprajzi leírója. Vele kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az 1901-ben kiadott, felbecsülhetetlenül gazdag hagyományanyagot tartalmazó Szeged és népe című munkájából jelenleg egyetlen darab található a városi Somogyi Könyvtárban, máskülönben a kötet fellelhetetlen. Talán megérdemelné, hogy ismét kiadják. Itt temették el Rácz Móricz népzenészt és a neves cigányprímást, Boldizsár Kálmánt. Sírja ma is épen áll, jól olvasható rajta a felirat: „Fehér cigány, márvány cigány / Mit búsulsz a Tisza partján?” A Kossuth rádió Esti meséjének zenéjét Lukács István cimbalomművész előadásában hallhatják a mai napig a gyerekek. Az ő sírja a Gyevi temetőben jeltelen.
Abban mindenki egyetértett, hogy az egyre rettenetesebb állapotba kerülő, gazos, bekerítetlen temetővel már rég kezdeni kellett volna valamit. A környékbeli lakótelepek népe egyre jobban szenvedett a kriptákat megszálló vandáloktól és a hajléktalan- és kóborkutya-hadtól, a bűzös szeméthalmoktól és a legagresszívebb betolakodótól, a parlagfűtől. Az itt élők azt szerették volna, ha úgynevezett P+R-t (park and ride), vagyis a tömegközlekedéshez csatlakozó parkolót, illetve egy hatalmas parkot alakítottak volna ki a sírkert helyén.
A terület tulajdonosa, a katolikus egyház, ezen belül is a szegedi felsővárosi plébánia az elmúlt harminc évben egy fillért sem kapott arra, hogy a temetőt rendbe tegye. Ezért döntött úgy, hogy eladja. Pontosan nem lehet tudni, hogy az új tulajdonos, az OTP Ingatlan Rt. mennyit fizetett a sírkertért, ezt az eladó kívánságára nem hozhatják nyilvánosságra. Az biztos, hogy a temető hivatalosan 2004 februárjában szűnik meg, addig a hozzátartozóknak lehetőségük van, hogy elvigyék innen szeretteik csontjait. A tervek szerint a jövő őszszel megkezdődik egy 400 lakásos lakópark építése ezen a területen. Az új tulajdonost törvény kötelezi a kegyeletteljes tereprendezésre.
Szeged jelenlegi rendezési terve, építési szabályzata szerint a felszámolandó temető területének körülbelül a tizede, 3000 négyzetméter továbbra is a katolikus egyház tulajdonában maradna. Gyulay Endre szeged-csanádi püspök azonban kérdésünkre elmondta, hogy az egyháznak nincs rá pénze, hogy a területet gondozza. Az önkormányzat viszont megígérte, hogy átvállalja a feladatot.
Dr. Szabó László független szegedi önkormányzati képviselő kezdeményezésére – ehhez csatlakoztak a kisebbségi önkormányzat tagjai is – a beépítetlenül maradó területen közparkot és egy kegyeleti halmot alakítanának ki, emléket állítva az egykori „szegények temetőjének”. A tervek elkészültek: alacsony dombocska, a tetején az öreg haranglábbal, körülötte pedig a még viszonylagos épségben megmaradt vén kőkeresztekkel. Ezek alatt helyeznék – immár örök – nyugalomra azoknak a halottaknak a csontjait, akiknek nincs hozzátartozójuk. Szeged muzsikus cigányságának néhány, még épen maradt cifra kőkereszt felállításával kívánnak emléket állítani. Hasonló kezdeményezésre volt már példa: ilyen az 5-ös út melletti, turisztikai látványosságként is ismert szatymazi temetőhalom. A Gyevi emlékpark annyival volna gazdagabb, hogy a temetőőr egykori melegedőházában kiállítást rendeznének be, amely a temető nagy halottainak életét mutatná be, illetve emléket állítana a nagy lakótelep-építések előtt családi házas, mezővárosi hangulatú környék egykori életének.
Gyulay Endre megyés püspök támogatja a kegyeleti park tervét, azonban az egyház anyagilag ehhez sem tud hozzájárulni. Az OTP Ingatlan Rt. illetékeseitől ígéretet kapott arra, hogy a temető felszámolásakor tiszteletben tartják a törvényes kegyeleti előírásokat, és amennyiben az emlékpark mégsem valósulna meg, a csontokat a Dugonics temetőbe szállítják át, ahol két sírhelyet tartanak fent erre a célra. Október végén a helyi civil szervezetek szemételtakarítást tartottak a temetőben, ekkor előkerült néhány értékesebb miseruha és kehelytakaró, valamint jelentéktelen egyházi iratok. Ezeket a megtalálók visszaszolgáltatták a püspökségnek.
Az OTP Ingatlan Rt.-nél érdeklődésünkre azt mondták, néhány hónapon belül elkészítik a terület részletes beépítési tervét, ezt bármelyik szegedi megtekintheti. Ezután már csak a tervezők és a kivitelezők szándékán áll vagy bukik, hogy lesz-e kegyeleti park a Gyevi temető helyén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.