Tengeralattjárók Izraelnek

Stefan Lázár
2003. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kényes döntés előtt áll a német kormány. Hamarosan a szövetségi biztonsági tanács elé kerül Izrael kérése két tengeralattjáró szállítására. Ha Berlin eleget tesz a zsidó állam kívánságának, akkor kiteszi magát annak a vádnak, hogy tömegpusztító fegyvereket terjeszt, szemben az ország és az EU szigorú előírásaival. Az ezredfordulón Kielben a Howaldswerke-Deutsche Werft hajógyár már készített három Dolphin-osztályú, 1720 tonna vízkiszorítású tengeralattjárót az izraeli haditengerészet számára – a munkálatokat izraeli mérnökök ellenőrizték, és részt is vettek abban.
A hajók szériában gyártott 533 milliméteres torpedóvető csöveit azonban 650 milliméteresre bővítették, és ezzel megfelelő technikai kiindulópontot biztosítottak ahhoz, hogy további, már Izraelben elvégzett átalakítással alkalmassá tegyék azokat nukleáris robbanófejekkel ellátott rakéták kilövésére. Míg ugyanis az eredeti indítókból csak torpedók és Harpoon-rakéták lőhetők ki, addig a nagyobb átmérőjűekből Tomahawk robotrepülőgépek is, amelyek elvben atomfegyvert is hordozhatnak. A múlt héten mind izraeli, mind amerikai források közölték: a szükséges átalakítások lezárultak, a három Dolphin-tengeralattjáró (a Dolphin, a Leviathan és a Tekuma) bevetésre kész.
A két újabb tengeralattjáróra vonatkozó kívánság alátámasztja a feltételezést, hogy Izrael igyekszik eddigi rakétakilövő állásainak áthelyezésével függetleníteni magát egy esetleges – nukleáris fegyverekkel megindított – szárazföldi háború rizikójától. A szintén atomerővel végrehajtott ellencsapás a tengeralattjárókról sikeresebbnek ígérkezik – vélik egyesek.
Az arab országok már 2000-ben élesen kritizálták az exportot, amely egy 1991-ben – az első iraki konfliktus hatása alatt – létrejött szerződésen alapult. Tiltakozásuk hatástalan maradt. A szövetségi védelmi minisztérium közleményt adott ki, és ebben naivan leszögezte, nem ismeri a Kielben készülő hajókon végrehajtott változtatások okát. Azt sem verték nagy dobra, hogy a német adófizetők 1,1 milliárd márkával vették ki részüket a három tengeralattjáró elkészítésének költségeiből. Németország három, atomrakéták kilövésére alkalmas berendezést, hajót ajándékozott Izraelnek – kommentálta az eseményeket Otfried Nassauer, a berlini Transzatlanti Biztonsági Információs Központ vezetője.
A zsidó állam hadfelszerelésének egyik legjelentősebb beszerzési forrása továbbra is Németország. A fegyverüzletek egy izraeli „kereskedelmi kirendeltségen” keresztül futnak. Páncélozott járműveket, helikoptereket, légelhárító rakétákat, gázálarcokat biztosítanak Izraelnek, annak ellenére, hogy a hazai és európai törvények tiltják a fegyverek szállítását válságövezetekbe. Sőt, a tervbe vett üzlet lebonyolítása előtt az exportőr köteles megvizsgálni, vajon a megrendelő tiszteletben tartja-e az emberi szabadságjogokat, ami Izrael esetében enyhén szólva erősen vitatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.