Tovább nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya

Ez év első kilenc hónapjában a folyó fizetési mérleg hiánya 3,545 milliárd euró, míg szeptemberben 357 millió eurót tett ki. A tavalyi első kilenc havi deficit mintegy kétmilliárd euróval volt alacsonyabb az ideinél. Hazai elemzők szerint a trend az év végéig már nem fordul meg, a londoniak pedig hat százalék feletti év végi deficitet várnak.

Hírösszefoglaló
2003. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A folyó fizetési mérleg hiánya az első kilenc hónapban 3,545 milliárd eurót tett ki, míg szeptemberben 357 millió euró volt – közölte tegnap az MNB. Az MTI közlése szerint tavaly szeptemberben a folyó fizetési mérleg 53 millió eurós hiánnyal zárt. A múlt év első kilenc hónapjában a deficit kétmilliárd euróval volt alacsonyabb, mint az idén, s 1,491 milliárd eurót tett ki. Az áruforgalom egyenlege idén szeptemberben 172 millió euró hiánnyal zárt, az első kilenc havi deficit 2,621 milliárd eurót tett ki. Tavaly szeptemberben ezen adat 38 millió euró hiányt mutatott, a kilenchavi deficit 1,209 milliárd euró volt. A szolgáltatások és jövedelmek egyenlegének hiánya ez év első kilenc hónapjában elérte az 1,352 milliárd eurót, szemben a tavalyi bázisidőszak 651 millió eurós hiányával. Szeptember végén a jegybanki tartalékok értéke 11 milliárd eurót tett ki. Nyeste Orsolya, a Postabank makroelemzője szerint a romló tendencián nem változtatott az adat, s az év végéig nem fordul meg a trend. Aláhúzta: a 357 millió eurós hiány enyhén negatív meglepetést okozott, hiszen rosszabb a piac által várt 280 milliónál. A külkereskedelmi adat viszont jobb lett. Vojnits Tamás, az OTP Bank Rt. elemzője a várakozásokat meghaladó szeptemberi hiány fő okozójaként a szolgáltatások kedvezőtlen alakulását jelölte meg. Elmondta: az import a vártnál jelentősebben nőtt, aminek oka még nem ismert. Kiemelte: az év végéig a fizetési mérleg egyenlegének lényeges romlására és javulására sem lehet számítani. Úgy látja, a mérleg deficitje az év végéig 4,3 milliárd euró köré emelkedik.
Londoni, feltörekvő piaci elemzők szerint a közölt adatok megerősítik a hat százalék feletti év végi deficitjóslatokat, de az új adattól nem várják, hogy a nagy külföldi portfólióbefektetők további jelentős kötvénypiaci pozícióleépítésbe kezdenek. Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston befektetési csoport területi alelnöke a távirati irodának azt mondta: nem látszik, mikor fordul meg a folyamat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.