Tovább növekszik a külkereskedelmi hiány

Ez év első kilenc hónapjában exportunk három, míg importunk nyolc százalékkal növekedett, így a külkereskedelmi hiány továbbra is jelentős mértékű, és emelkedő tendenciát mutat – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. Az adatok kivitelünk öt-, behozatalunk tízszázalékos növekedését mutatják a megelőző év első kilenc hónapjához képest. A mérleghiány több mint hetven százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.

2003. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év első kilenc hónapjában az import növekedési üteme hónapról hónapra meghaladta az exportét, ezáltal a külkereskedelmi hiány tovább emelkedett – derül ki a KSH jelentéséből. Júniustól kimutatható az export emelkedő tendenciája, amit azonban az import egyidejű növekedése kísért. Az import növekedésének és ennek következtében a külkereskedelmi mérleg erőteljes romlásának hátterében továbbra is a fogyasztási és beruházási import dinamikus bővülése, valamint az energiaimport mennyiségének és árszínvonalának emelkedése áll.
A forint januártól szeptemberig a forgalmunkban meghatározó súlyú euróhoz viszonyítva három százalékkal gyengült, míg a dollárhoz képest 15-tel erősödött.
Az ötszázalékos exportnövekedésben jelentős szerepet játszik a gépek, híradástechnikai készülékek és élelmiszerek kivitelének fokozatos bővülése; kizárólag a feldolgozott termékek exportja mutat csökkenést az előző évihez képest. A behozatal azonban minden termékcsoportban nőtt: a személygépkocsik és feldolgozott termékek importnövekedése mellett a legnagyobb mértékben, 15 százalékkal az energiaimport értéke emelkedett – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
Összességében a külkereskedelmi mérleg hiánya tovább emelkedik, és az első kilenc hónap után több mint hetven százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Jelentősen romlott mérlegünk a fejlett országokkal folytatott kereskedelemben: a forgalom csaknem a felére zsugorodott. Az uniós tagok közül a Németországgal és a Svédországgal lebonyolított forgalom esett vissza jelentős mértékben. Az országcsoportok közül a legkisebb mértékben a közép- és kelet-európai régióval folytatott külkereskedelem egyenlege romlott. Az Oroszországba irányuló kivitelünk viszont közel negyedével nőtt, és értéke 1998 óta először haladta meg a százmilliárd forintot ezen időszak alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.