Új alkotmány készül Tajvanon

Amikor a híres kínai forradalmár, Szun Jat-szen annak idején meghirdette nemzeti elveit, a nacionalizmust, a demokráciát és a szociális jólétet, talán maga sem gondolta, hogy néhány évtized múlva két ország is magáénak követeli majd ezen értékeket. Kína és Tajvan kölcsönösen nem ismeri el egymást, igaz, ez utóbbi legalább a modern kívánalmak szerinti új alkotmányon dolgozik.

Szentesi Zöldi László
2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az 1,2 milliárdos Kínai Népköztársaság és a 22 milliós Kínai Köztársaság – közkeletű nevén Tajvan – egyaránt önmagát határozza meg a kínai nemzet politikai és jogi letéteményesének, aligha véletlen, hogy a márciusra tervezett tajvani választásokat árgus szemekkel figyelik Pekingben is. A 2000-ben megválasztott Csen Suj-pien elnök tagadhatatlanul szeretné felhasználni ezt az alkalmat, hogy valamiképpen kinyilvánítsa országa függetlenségét. A hírek szerint Tajpejben már meg is kezdték az előkészületeket egy modern alkotmány kidolgozására, amelyről 2006-ban népszavazás döntene majd. Bár a két Kína viszonyában fennálló exlex állapotot az elmúlt fél évszázadban a mindennapos gyakorlat szentesítette, a kínai kommunista vezetők mégis ingerülten reagáltak Csen törekvéseire. Kína az erő alkalmazásának a lehetőségét sem zárja ki, ha Tajvan kikiáltaná függetlenségét – szögezte le Cse Hao-tien kínai védelmi miniszter.
Csen Suj-pien elnöknek szűk a mozgástere, hiszen az egy Kína elvét valló Peking mellett hazájában is sokan ellenzik politikai törekvéseit. A Kuomintang soraiból gyakorta elhangzik, hogy az elnök saját hatalmi ambíciót egyengeti az új alkotmány és a népszavazás ötletével. Bárhogy is áll a helyzet, a szigeten ma sokan gondolják úgy, hogy a végső cél a teljes függetlenség, és ennek érdekében akár az alkotmányt is módosítani kellene. Mások arra figyelmeztetnek, hogy Tajvan sajátos politika-diplomáciai harapófogóba kerül, ha konfrontálódik Kínával. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a világ legjobb gazdaságai közé tartozó, demokratikus berendezkedésű Tajvannak joga van eljárni saját ügyeiben, mint ahogyan Peking is önállóan alakítja politikáját a kommunisták 1949-es győzelme óta.
Jóllehet Tajvan modern, háromszázezres hadsereggel rendelkezik, háború esetén aligha lenne képes ellenállni a kínai túlerőnek. Számíthat azonban a térségben állomásozó amerikai haderő segítségére, hiszen Washington ma is fontos stratégiai kérdésnek tekinti a szigetország védelmét. Figyelmeztető jel azonban, hogy – tajvani források szerint – Kína mintegy ötszáz rakétát telepített keleti partvidékére, Csianghszi, illetve Fucsien tartományok katonai támaszpontjaira, amelyek könnyűszerrel elérik a mintegy 160 kilométerre fekvő szigetet. A hadi felvonulásnak nyilvánvalóan az elrettentés a célja, bár Peking Tajvan miatt aligha húz ujjat az Egyesült Államokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.