Újabb intő Brüsszeltől

2003. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az országjelentésben is kíméletlenül őszinte hangnemet ütött meg az Európai Unió. A tagjelöltek azonban még fel sem ocsúdtak a bírálatözön után, s most újabb intőt kaptak. Günter Verheugen azzal fenyegetett, hogy az unió védzáradék bevezetését javasolja a kötelességeiket elhanyagoló tagjelöltekkel szemben, ha azoknak a hátralévő fél év sem lesz elegendő a felkészülés befejezésére. A helyzet tehát egyáltalán nem szívderítő, s Brüsszel keményen szembesít bennünket a problémákkal.
Az említett korlátozó intézkedések Magyarországon leginkább a húsfeldolgozó üzemeket érinthetik. Akár száz vágóhíd is nehéz helyzetbe kerülhet az uniós csatlakozást követően, mert nem felel meg a közösségi állat-egészségügyi normáknak. Egy önkritikus hazai felmérés szerint az európai előírásoknak csupán az ágazat 13 százaléka felelt meg. Többségük ugyan már hozzákezdett a szükséges fejlesztésekhez, ám alapvetően forráshiánnyal küzdenek, s az átalakításra üzemenként legalább százmillió forintra lenne szükség. Az ágazat gyenge eredménye ugyanakkor már az idén sem tette lehetővé, hogy a vágóhidak uniós forrásokhoz jussanak.
A piacra jutástól, az Európai Unió előnyeitől azonban nem csak a védzáradékok bevezetése esetén eshetnek el az ágazatok. A felkészületlenséggel az ország korlátozó intézkedések nélkül is bünteti önmagát. Ezért aggasztó, hogy a kormány érezhetően nem veszi komolyan a Brüsszelből érkező figyelmeztetéseket. A pártelnök-külügyminiszter szerint az országjelentés például jobb, mint bármikor, s a hiányosságokról egyébként is az előző kormány tehet. Csakhogy, még ha így is lenne, Brüsszelt ez akkor sem érdekelné. No meg a magyar gazdákat sem, akik ha másból nem, az agráriumot ért bírálatokból érthetik, hogy baj van. Az a bizonyos piros lap ugyanis igazából még figyelmeztető segítség is lehetne a 24. órában. Ráébreszthetne arra, hogy kíméletlenül veszít a tagságon az a réteg, amelyik nem lesz képes elkapni a fonalat, míg a jól alkalmazkodók ebben az ágazatban is versenyképesek, azaz nyertesek lesznek. Ehhez azonban komoly segítségre lenne szükség, amit a magyar vidék nem kap meg. S ez jelenleg nem az EU hibája, hanem azé a kormányé, amely immár közel két éve semmit sem tett például a húsipar elengedhetetlen átalakításának finanszírozásáért. De Brüsszel intése nélkül is tisztában lehetnének az illetékesek legalább azzal, hogy az ország jár rosszul, ha nem tud hozzáférni a strukturális és kohéziós alapokhoz, s képtelen lesz az uniós pénzek fogadására. Ezekre ugyanis pályázni kell, de itthon még az ezeket előkészítő alap pályázatának eredményhirdetése sem történt meg. Így már most biztos, hogy a jövő év elejére nem lesznek versenyképes magyar pályázatok, miközben kizárólag saját erőből a magyar vállalkozók képtelenek lesznek megfelelni az elvárásoknak. A kormány persze ez esetben is széttárja a karját, és visszafelé mutogat ahelyett, hogy legalább információhoz juttatná az érintetteket, vagy elszámolna például a pályázatokhoz segítés ingyenességére tett ígéretével.
S a problémákat még hosszasan sorolhatnánk: az uniós ügyek körüli hazai zűrzavartól a kérdés életveszélyes átpolitizáltságáig. Ideje lenne azonban most már az okok eredőjét keresni. S mivel kevés az idő, az önvizsgálattal egy időben előre kellene tekinteni, minél előbb tudatosítva magunkban, hogy az előttünk álló hatalmas feladat megoldhatatlan – legalább minimális – nemzeti konszenzus nélkül. Ennek hiányában ugyanis a nagy vizsgán elbukik az ország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.