Ukrajnában módosítanák a nemzetiségi törvényt

Ukrajnában zajlik a nemzetiségi törvény módosítása, amelyet ha sikerülne elfogadtatni, megszűnne a nemzetiségi nyelv használatának joga az állami szervezeteknél. Kikerülne a jogszabályból a nemzetiségek joga a választásokon történő jelöltállításra és a nemzetiségi érdekek csorbításának tilalma is. Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke kijelentette: a legfontosabb visszalépés e téren már megtörtént, amikor az ukrán parlament a közelmúltban újra ratifikálta a kisebbségi és regionális nyelvek európai chartáját.

Tar Zsuzsanna
2003. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg Romániában a közelmúltban lezajlott népszavazás eredményeképpen a módosított alkotmány ezentúl többletjogokat biztosít kisebbségeinek, addig Ukrajnában éppen ennek az ellenkezőjét szeretnék elérni. Az ukrajnai miniszteri kabinet módosítani szeretné a nemzetiségi törvényt. A változtatás tervezetén jelenleg a miniszteri kabinet illetékesei dolgoznak. Mint Kovács Miklóstól, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnökétől megtudtuk: az elképzelések szerint a jogszabály eredeti formája megmaradna ugyan, ám több, lényeget érintő módosításon esne át. A törvény általános céljai közül kikerülne például a nemzetiségi jogok deklarációjára és az egyéb nemzetközi kötelezettségekre történő hivatkozás. Egyben kiterjesztenék hatályát a hontalanokra, az ideiglenesen Ukrajnában tartózkodó külföldiekre, amelynek a következménye a történelmi nemzeti kisebbségek – ezen belül a kárpátaljai magyarok – jogainak relativizálása lenne.
A javaslat a kisebbségek kollektív érdekérvényesítő lehetőségeinek megszüntetését eredményezné. Ily módon a dokumentum teljesen üressé tenné a kulturális autonómia fogalmát, és néhány, személyekhez köthető jogosítvány felsorolásával intézné el, kihagyva még a törvény által nem tiltott tevékenység kategóriáját is. A tervezet előkészítői szeretnék elérni, hogy az állam felelőssége és támogatási kötelezettsége a nemzetiségi ügyekben alacsonyabb szintre kerüljön, s azzal a továbbiakban csupán az önkormányzatok és a végrehajtó hatalom foglalkozhatna. Ennek folyománya az is, hogy a nemzeti kisebbségek minisztériumáról már nem esik szó, csupán valamilyen központi végrehajtó szervről. A javaslat megszüntetné a nemzetiségi nyelv használatának jogát az állami szervezeteknél, azt kizárólag helyhatósági szinten engedélyezné.
Kikerülne a törvényből a nemzetiségek joga a választásokon történő jelöltállításra, valamint megszűnne a társadalmi szervezetek külföldről történő támogathatósága, így például a KMKSZ-é is. A javaslat már nem ismeri el azt, hogy a nemzetiséghez tartozó személyek jogai az általános emberi jogok részét képezik, s kikerülne a nemzetiségi jogok csorbításának tilalma is. – Mindent egybevetve, a tervezet jelentős visszalépés a kisebbségi jogalkotás területén, szűkíti a nemzetiségek érdekérvényesítő lehetőségeit, pedig ez ellentétes Ukrajna alkotmányával, ráadásul nincs összhangban az európai kisebbségvédelmi hagyományok gyakorlatával és szellemével sem – közölte Kovács Miklós, majd hozzátette, hogy a KMKSZ nem támogatja a törvénymódosítási javaslatot.
– A kárpátaljai magyarok nevében felháborítónak tartom a nemzetiségi törvény módosításának elképzelését, ám azt elmondhatom, hogy az ukrajnai kisebbségek jogainak csorbítása terén már hónapokkal ezelőtt megtörtént az első, de talán a „leglátványosabb” lépés – fogalmazott Kovács. Mint mondta: érthetetlennek tartja, hogy a nemzetközi közvélemény nem figyelt fel arra a tényre, miszerint az ukrán parlament a közelmúltban újra ratifikálta a kisebbségi és regionális nyelvek európai chartáját. A ratifikációs törvény eredetileg elfogadott, a nemzetiségek számára kedvező változatát az alkotmánybíróság megsemmisítette. A charta módosítása is szűkítette a nemzetiségek nyelvhasználati jogait. Teljesen kikerült a törvényből a kisebbségi nyelvek használati lehetősége az állami adminisztrációban, minden téren szűkült a nemzetiségi nyelvhasználat biztosítására vállalt garanciák köre, kikerült a nemzetiségi intézményhálózat szűkítésének tilalma. A KMKSZ vezetője szerint az új törvény, valamint a nemzetiségi jogszabály módosításának ötlete jelentős visszalépés az előző változathoz képest, amely nem szolgálja az ország nemzetközi megítélésének javulását.
***
Nyelvoktatás. A magyar nyelv oktatásának beindítását tervezik a nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszk legjelentősebb felsőoktatási intézményében, a Vaszil Sztefanik Kárpátmelléki Egyetemen. Az ügyben Szabó Ottó ungvári magyar főkonzul és Mihajlo Visivanyuk, Ivano-Frankivszk megye kormányzója állapodtak meg a napokban. A magyar diplomata kijelentette: örül a kezdeményezésnek, hiszen a jövőben a magyar nyelvre még nagyobb szükség lesz az üzleti kapcsolatokban. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.