Belga bedekker

Csontos János
2003. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak az a vízágyú, csak azt tudnánk feledni… Álltunk döbbenten a brüsszeli utcán, s nem akartunk hinni a szemünknek. Az önjáró szerkezet szakasztott úgy nézett ki, mint egy tank, de még az az ormótlan fajta az első világháborúból; vagy amilyenben népünk későbbi bölcs vezére vitézkedett az állítólagos salgótarjáni páncéloscsatában. Bár az is lehet, hogy csak a létező demokráciában való csekély jártasságunk az oka, hogy korábban még nem láttunk vízágyút: mifelénk megtette a tradicionális gumibot is a snájdig lovas rendőrök kezében. Gyí, te, gyí, te, aztán rá is szorították a tüntetőket a hídra, lehetett őket gyepálni két oldalról.
Brüsszelben azonban nincs számottevő híd, az unió szimbolikus épületei előtt meg nem kanyarog egy vacak kanális sem. Ott az elégedetlenkedő kiáll a sarokra, lehetőleg feltűnő jelmezt, csiricsáré ruhát ölt, hogy jól mutasson a másnapi újságokban, aztán kifeszíti a feje fölé aktuális transzparensét. Mivel nem valószínű, hogy mondjuk a portugál gazdák vagy a finn halászok spontán arra járnak, a demonstrációt vélhetőleg éppúgy képviseleti úton kell megszervezni, mint az uniós parlamenti politizálást. Akár azt is feltételezhetjük, hogy vannak (de ha még nincsenek, akkor előbb-utóbb lesznek) a hivatásos lobbisták mintájára olyan bértüntetők, akik kifejezetten ebből élnek. Jön a megrendelés a brüsszeli diszpécserirodába: a mezőgazdasági támogatások átcsoportosítása miatt bajban van a krétai fügetermesztés, s csatolt fájlban mindjárt mellékelik is az elképzelt feliratokat. Az e célra létrehozott kicsiny brüsszeli ezermesterműhely meg, hipp-hopp, legyártja az eurokonform transzparenseket, sőt a happening színvilágát is a görög lobogó világoskék-fehér designjához igazítja. A bértüntetők pedig kellő tapasztalattal rendelkeznek már ahhoz, hogy tudják: mikor feszítik túl a húrt, mikor indulnak meg a vízágyúval felszerelt otromba rendfenntartó tankok. Tudják, mikor kell belépni az oszlopok mögé, s visszaszivárogni, ha elkotródott a menetrend szerinti járat.
Mi, magyarok garantáltan hamar hozzászokunk a brüsszeli külsőségekhez. Gyorsan alkalmazkodunk ehhez az internacionális művároshoz, amelynek ékszerdoboz főtere mindezek ellenére mintha mégis a kései identitású belga nacionalizmusról szólna. Mit kezdjünk mi a flamand–vallon ellentéttel egy mesterségesen egynemzetiségűvé faricskált országból érkezve, amelyben a gyér számú nemzetiségek is inkább asszimilálódnának, mint elkülönülnek? Hogyan is tekinthetnénk követendő osztozkodási modellnek a belga politikai módit, amikor nálunk még a százezres nagyságrendű etnikai kisebbségeknek sincsen alkotmányban foglalt országgyűlési képviseletük? Belgium számunkra több mint kaotikus – még akkor is, ha az abnormálissá dagadt méretű eurokrata kolóniáktól eltekintünk. Mintha a parlamenti demokrácia harsány paródiája volna, hogy egyszerre nyílnak elképesztő lehetőségek az ultranacionalizmus és az ultraliberalizmus előtt. A brüsszeli szabadosság persze nem mérhető a németalföldihez, a túlhajtott nemzeti öntudatról pedig (noha a mi közhelyekből építkező politológusaink még mindig a „hová álljanak a belgák?” avas poénjánál tartanak) némi képet nyerhetünk, ha békés kívülálló járókelőként egy belga–holland barátságos futballmeccs délutánján kíséreljük meg felfedezni Európa hivatalos fővárosát. Ha csekély tapasztalataink folytán nem tudjuk is, milyen lehet a grozniji korzó vagy egy tifliszi vasárnap Sevardnadze után, a benelux belháborúk e belvárosi utcai csatáiból némi fogalmat nyerhetünk róla.
Téved persze, aki a belgákat zavaros fejű népségnek gondolja, akiknek a legfőbb hivatásuk, hogy kosztot és kvártélyt adjanak kis és nagy európai nemzetek diplomatáinak. Hamis képet vetít maga elé az is, aki csupa Poirot felügyelőként képzeli el ezt a nációt, amelynek tagjaiban egy bőrbe van varrva a cinikus világfi meg a reménytelen provincializmus. Belgium talán valaha provinciális volt Angliához, Németországhoz s főként Franciaországhoz viszonyítva, ám mára ennek semmi értelme. Kevés a nyoma a viszonylag szolid gyarmattartó múltnak is (jóllehet Kongót azért hiba volna alábecsülni). Belgium kihozta a maximumot köztes földrajzi és történelmi helyzetéből. Nem igazán frusztrált amiatt, hogy többször is áttiportak rajta a németek, s mind kevésbé gazsulál Párizsnak is. A gazdagsága kézzelfogható, de nem bántóan hivalkodó. Jó érzékkel emelt ki a múltból néhány remekül eurósítható szimbólumot a művészi szempontból jelentéktelen Manneken Pistől a kétszínű belga csokoládéig; sörei és ügyesen honosított gasztronómiai kvalitásai pedig kifinomult kulináris ízlésről tanúskodnak.
Brüsszel azonban néhány nagyvonalú jelképes épülete és városrészlete ellenére is felduzzadt európai kisváros – igazából talán hárítja is magától a valódi metropolislétet. Jobb megbarátkozni vele vízágyústul és fűtött étteremutcástul, mint fensőbbségesen fitymálni: elvégre hazajárunk majd ide. Az a helyes, ha tudjuk Brüsszelben, hova álljunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.