A Titánium fedőnevű akció azzal kezdődött, hogy a cseh rendőrség a múlt csütörtökön luxusvillájában elfogta a csehországi szervezett bűnözés fejét. A Mlada Fronta Dnes című lap értesülése szerint kora reggel lezárták a környéket, majd az akciócsoport az erkélyen keresztül behatolt az épületbe, olyan gyorsan és váratlanul, hogy a tulajdonos nem tudta használni fegyvereit. A főnök őrizetbe vétele után még tizenegy akciót hajtottak végre a kommandósok Prágában és Brünnben. Három másik drogbárót is elfogtak, egyikük cseh állampolgár, a többiek nemzetiségéről azonban a rendőrség nem nyilatkozott. A házkutatásokkor 2,1 millió korona készpénzt és 144 millió koronányi értékpapírt találtak, de fegyverek, illetve hamis iratok is előkerültek. A lefoglalt kábítószer piaci értéke körülbelül 275 millió korona (hárommilliárd forint).
Jirí Komorousa, a Nemzeti Drogellenes Központ igazgatója tegnap elmondta: a maffiózók Csehországból irányították a csaknem egész Európára kiterjedő hálózatot. Az ügy esetleges magyar szálairól lapunk megkérdezte a központ operációs tisztjét. A névtelenséget kérő nyomozó mára ígért tájékoztatást.
A csehországi drogellenes egység akcióiról mindeddig részletesen beszámolt az ottani média. Ezúttal azonban – az akciócsoport embereinek és a tanúk biztonságára hivatkozva – alig néhány részletet hoztak nyilvánosságra. Nem hivatalos forrás szerint a banda Olaszországot és Ausztriát látta el kábítószerrel, a szállítást az úgynevezett balkáni útvonalon bonyolították le. Az ügyön a cseh, az osztrák és az olasz rendőrök 1998 óta dolgoztak együtt, és az utolsó pillanatig sikerült az akciót titokban tartaniuk.
A Külügyminisztérium konzuli főosztályára tegnapig nem érkezett jelzés arról, hogy a bűnügy valamelyik szereplője magyar lenne – tudtuk meg a tárca sajtóosztályán.
Az ilyen bűncselekmények felderítése rendkívül nehéz és időigényes, hiszen a futárok gyakran megfélemlített emberek, ezért igen nehéz szóra bírni őket – tájékoztatta lapunkat Sipos Jenő, a VPOP szóvivője. Elmondta: egy-egy rendőri akció miatt a bűnözők hatalmas összegeket veszíthetnek, ezért akár egy rossz mondat is a tanúk életébe kerülhet. A cseh hatóságok még nem értesítették a magyar társszerveket a lebukott bandáról. A balkáni – azaz a Törökország–Bulgária–Románia–Magyarország – útvonal helyett mostanában egyre gyakrabban próbálják délről, a szerb határon át az országba juttatni a kábítószert. Szakértők szerint biztonsági okokból a bűnözők nem mindig a rövidebb úton szállítják a drogot.
Magyarország jól átjárható, és földrajzi elhelyezkedése, infrastruktúrája miatt a nemzetközi bűnözés szálai egyre gyakrabban vezetnek hazánkon keresztül – közölte lapunkkal Bánfi Ferenc, a Délkelet-európai Együttműködési Kezdeményezés vezetője. Elmondta: az EU-csatlakozással járó lazább határellenőrzést a bűnözők is kihasználják majd. A magyar hatóságok ismerik a szervezett csoportok jelentős részét, így a kábítószeres bandákat is, és folyamatosan együttműködnek a többi ország társhatóságaival.
***
Köszönet a SECI-nek.
Elismerését fejezte ki a bukaresti székhelyű Délkelet-európai Együttműködési Kezdeményezés (SECI) munkatársainak és a román rendőrségnek Salgó László országos rendőrfőkapitány és Ferenczi László, az ORFK bűnügyi igazgatója a szabadbattyáni házaspár gyilkosának megtalálásához, illetve elfogásához nyújtott segítségért. (G. J. J.)

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón