Hatalmas lépés lenne a NATO számára, ha a szövetség teljesen átvenné az afganisztáni katonai akciók feladatát – hangoztatta Donald Rumsfeld, aki tegnap egynapos látogatásra érkezett a harcoktól dúlt ázsiai országba. Az amerikai védelmi miniszter rövid látogatásán – hogy teljesebb képet kaphasson a közállapotokról – a helyi amerikai és brit katonai vezetésen, Hamid Karzai afgán elnökön, a NATO vezetésével Kabulban állomásozó békefenntartó erők parancsnokain kívül két hadúrral is találkozott. Megbeszélései középpontjában a tálibokkal szembeni harc, a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem és a regionális viszályok letörésére irányuló erőfeszítések álltak.
Rumsfeld korábban többször is utalt rá, hogy az Egyesült Államok azt szeretné, ha a NATO teljesen átvenné az afganisztáni katonai akciók feladatát. Az afganisztáni nemzetközi biztonsági erő, az ISAF egyelőre csak Kabulban és környékén biztosítja a rendet, s bár októberben a NATO elhatározta a biztonsági erők mandátumának kiterjesztését az ország vidéki körzeteire, továbbra is kérdéses, hogy a szövetség bekapcsolódik-e egyáltalán, s ha igen, akkor miként a megbuktatott tálib rendszer maradványai elleni harcokba. Ezt a feladatot az amerikaiak végzik, akik mintegy 10 ezer katonát állomásoztatnak Afganisztánban.
Rumsfeld és Hamid Karzai közös sajtótájékoztatója után nem sokkal rakéta robbant a kabuli amerikai nagykövetségtől mintegy 300 méternyire. A helyszínen rendőrök és katonák kezdték meg a kutatást.
Rumsfeld látogatásával szinte egy időben meghalt egy afgán ENSZ-alkalmazott, tizenegy pedig megsebesült egy támadásban, amelyet felhetőleg az Afganisztánban korábban hatalmon lévő tálib rendszer hívei követtek el az ország nyugati részén. A támadás a Faráh tartománybeli Csakav térségben történt, ahová az ENSZ-személyzet korábbi népesség-összeírási tevékenysége színhelyéről, a szomszédos Nimrúz tartományból érkezett. Az egyik sérült állapota válságos. Ezt megelőzően a kabuli rendőrség az ISAF támogatásával őrizetbe vett két feltételezett terroristát.
***
Kegyetlen béke Afganisztánban.
Mai napig hetente több tucat áldozatot követelnek az Afganisztán különböző pontjain zajló összecsapások, a hírügynökségek legalábbis ennyiről szereznek tudomást. Eredménytelen harc az afgánok tömegeinek egyetlen bevételi forrást jelentő kábítószer-termelés ellen, mérhetetlen nyomor, szemben álló hadurak küzdelme és instabil politikai berendezkedés jellemzi máig az afgán hétköznapokat. A teljes kilátástalanságot tetézi, hogy Hamid Karzai elnök hatalma hónapok múltán sem terjed túl a főváros, Kabul határain, ráadásul gyakorlatilag a nyugati hatalmak által életre hívott, s az összetételében az ország etnikai viszonyaihoz nem igazodó kormány elfogadottsága is alacsony. A 2001 szeptembere óta nagy erőkkel keresett terrorvezér, Oszama bin Laden feltehetőleg máig Afganisztánban tartózkodik, s az ellene indított nagyszabású akciók ellenére – a titkosszolgálatok szerint mintegy kétezer további tálib és al-Kaida-taggal együtt – él. (MN)

Újabb harckocsikkal bővült a dandár – képeken mutatjuk a high‑tech páncélos szörnyeket