Erőcsere Kabulban?

Két helyi hadúrral és az Afganisztánban tartózkodó stabilizációs katonai erők vezetőivel is találkozott tegnap Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, mielőtt tárgyalt Hamid Karzai afgán elnökkel. A miniszter köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a tálib rendszer megdöntésében, s szólt a várható erőátcsoportosítási tervekről is.

Hírösszefoglaló
2003. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas lépés lenne a NATO számára, ha a szövetség teljesen átvenné az afganisztáni katonai akciók feladatát – hangoztatta Donald Rumsfeld, aki tegnap egynapos látogatásra érkezett a harcoktól dúlt ázsiai országba. Az amerikai védelmi miniszter rövid látogatásán – hogy teljesebb képet kaphasson a közállapotokról – a helyi amerikai és brit katonai vezetésen, Hamid Karzai afgán elnökön, a NATO vezetésével Kabulban állomásozó békefenntartó erők parancsnokain kívül két hadúrral is találkozott. Megbeszélései középpontjában a tálibokkal szembeni harc, a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem és a regionális viszályok letörésére irányuló erőfeszítések álltak.
Rumsfeld korábban többször is utalt rá, hogy az Egyesült Államok azt szeretné, ha a NATO teljesen átvenné az afganisztáni katonai akciók feladatát. Az afganisztáni nemzetközi biztonsági erő, az ISAF egyelőre csak Kabulban és környékén biztosítja a rendet, s bár októberben a NATO elhatározta a biztonsági erők mandátumának kiterjesztését az ország vidéki körzeteire, továbbra is kérdéses, hogy a szövetség bekapcsolódik-e egyáltalán, s ha igen, akkor miként a megbuktatott tálib rendszer maradványai elleni harcokba. Ezt a feladatot az amerikaiak végzik, akik mintegy 10 ezer katonát állomásoztatnak Afganisztánban.
Rumsfeld és Hamid Karzai közös sajtótájékoztatója után nem sokkal rakéta robbant a kabuli amerikai nagykövetségtől mintegy 300 méternyire. A helyszínen rendőrök és katonák kezdték meg a kutatást.
Rumsfeld látogatásával szinte egy időben meghalt egy afgán ENSZ-alkalmazott, tizenegy pedig megsebesült egy támadásban, amelyet felhetőleg az Afganisztánban korábban hatalmon lévő tálib rendszer hívei követtek el az ország nyugati részén. A támadás a Faráh tartománybeli Csakav térségben történt, ahová az ENSZ-személyzet korábbi népesség-összeírási tevékenysége színhelyéről, a szomszédos Nimrúz tartományból érkezett. Az egyik sérült állapota válságos. Ezt megelőzően a kabuli rendőrség az ISAF támogatásával őrizetbe vett két feltételezett terroristát.
***
Kegyetlen béke Afganisztánban.
Mai napig hetente több tucat áldozatot követelnek az Afganisztán különböző pontjain zajló összecsapások, a hírügynökségek legalábbis ennyiről szereznek tudomást. Eredménytelen harc az afgánok tömegeinek egyetlen bevételi forrást jelentő kábítószer-termelés ellen, mérhetetlen nyomor, szemben álló hadurak küzdelme és instabil politikai berendezkedés jellemzi máig az afgán hétköznapokat. A teljes kilátástalanságot tetézi, hogy Hamid Karzai elnök hatalma hónapok múltán sem terjed túl a főváros, Kabul határain, ráadásul gyakorlatilag a nyugati hatalmak által életre hívott, s az összetételében az ország etnikai viszonyaihoz nem igazodó kormány elfogadottsága is alacsony. A 2001 szeptembere óta nagy erőkkel keresett terrorvezér, Oszama bin Laden feltehetőleg máig Afganisztánban tartózkodik, s az ellene indított nagyszabású akciók ellenére – a titkosszolgálatok szerint mintegy kétezer további tálib és al-Kaida-taggal együtt – él. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.