Az eddig csak bűnsegédlettel gyanúsított Sz. Gyula taxist a rendőrség pénzmosással gyanúsította meg a K&H-ügyben folytatott nyomozás kapcsán, ezzel tizenkettőre emelkedett a bank brókercégénél történt sikkasztás és pénzmosás terheltjeinek száma. Gera Antal ezredes, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának (SZBEI) vizsgálati főosztályvezetője úgy tájékoztatott: újabb dokumentumok érkeztek az ügyben szereplő bankoktól, ezért kilenc gyanúsítottat ismételten kihallgattak, és a többiek is sorra kerülnek a következő napokban. Kérdésünkre, hogy miért nem jelent meg a pénzmosási ügy nyomozásával megbízott főtiszt az utóbbi sajtótájékoztatókon, Gera úgy válaszolt: Molnár alezredes az elmúlt napok eseményei miatt nem jelent meg a tájékoztatón, korábban pedig azért hiányzott, mert külföldi konferenciákon vett részt, de a pénzmosási ügy nyomozását továbbra is ő irányítja.
Papp Csaba alezredes, az SZBEI gazdasági bűnözés elleni osztályának vezetője kitért arra: indokolttá vált Kulcsár Attila ügyfélkörének ismételt kihallgatása, különös tekintettel az 1998–2001 közötti banki tranzakciókra. Jogsegélyegyezmény keretében 12 országba juttatták el kérdéseiket – tette hozzá.
*
Az osztályvezető elmondta: a bíróság, az ügyészség és a rendőrség egyetértésében jelenleg az ügy terheltjeinek harmada van előzetes letartóztatásban, a többieket csak lépéskényszer esetén hallgatják ki tanúként vagy gyanúsítottként.
Már a jövő héten lezárulhat az a belső vizsgálat, melyet Salgó László országos főkapitány lapunk írása és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) dokumentumai nyomán rendelt el Molnár Csaba alezredes ügyében – jelentette ki Garamvölgyi László kommunikációs igazgató. – Az NBH jelentése nem feljelentés, és nem Molnár ellen irányul, az ügy kivizsgálásával megbízott Bolcsik Zoltán SZBEI-igazgató pedig nem civil személyeket hallgatott meg a szigorúan titkos ellenőrzés során – tette hozzá Garamvölgyi.
Bácskai János, a maffiaellenes központ felfüggesztett vezetője szerint az ellene folyó eljárás során a Katonai Ügyészség végig befolyásolás alatt állt. A dandártábornok a Heti Válasznak adott interjújában azt állította, hogy a személye elleni támadást a „nemzetbiztonsági szervek környezetében lévő urak szervezték meg”. Bácskai kifejtette: egy közös ismerős révén kapott üzenetet a hivatalból, amelyben sajnálatukat fejezik ki a „szándékon túli eredmény”, vagyis az ügyészségi eljárás miatt. A dandártábornok, illetve védője is megütközéssel tapasztalta, hogy az eljáró katonai ügyész politikai összefüggésekről beszélt az iratismertetéskor, amikor megjegyezte: „magát a Fidesz-kormány nevezte ki” és ezért „magának semmi félnivalója nem lehet”. A hetilap a Bácskaira vonatkozó szálak ismertetésekor megemlíti, hogy a dandártábornokot június 26-án fogadta Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár, akinek beszámolt a brókerbotrány Kulcsár által elmondott részleteiről. A lap szerint a szocialista politikus ezt végighallgatva röviden lezárta a „beszélgetést”, amikor visszakérdezett: „Ennyi, tábornok úr?” Figyelembe véve, hogy az államtitkár hivatalos tájékoztatást is kapott a K&H-nál történt visszaélésekről és az ebben részt vevő személyekről, érthetetlen, hogy a bróker miként utazhatott akadálytalanul külföldre. Tóth egyébként június 26-án fogadta Kulcsár Attilát is, akivel állítólag az ügy szocialista vonatkozásairól beszélt.
Bácskai Ausztriában „egy Bécsen kívüli helyszínen” háromszor is találkozott az exbrókerrel, amelyek során mindig ellenőrizte, hogy Kulcsárt követték-e idegen titkosszolgálatok. A dandártábornok kérdésére, hogy a belga menedzsment részéről kik lehetnek az együttműködők, a volt pénzügyi tanácsadó azonnal felelt: őt „ebbe a nagypályás dologba” nem vonták be.
Eközben Garamszegi Gábort, a Betonút Rt. sikkasztás miatt előzetes letartóztatásban lévő volt vezérigazgató-helyettesét ötmillió forint óvadék ellenében házi őrizetbe bocsáthatták volna a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási csoportjának döntése alapján. Erre azért nem került sor, mert a volt MSZP-s fővárosi képviselő az összeget még nem helyezte letétbe, illetve az ügyészség fellebbezést nyújtott be a határozat ellen.
A brókerbotrány gyanúsítottjainak előzetes letartóztatását a nyomozási bíró február 29-ig meghosszabbította. A határozat ellen El Abed Hassan kivételével fellebbezést nyújtottak be a terheltek ügyvédei – a másodfokú döntés néhány napon belül várható.
***
Két fellebbezést adott be a napokban az osztrák legfelsőbb bírósághoz Kulcsár Attila ügyében a K&H Equities volt brókerének bécsi ügyvédje. Simonfay Géza az egyik jogorvoslati kérelmet Kulcsár július 17. óta tartó ausztriai kiadatási őrizetének a megszüntetésére, azaz szabadlábra helyezése érdekében, a másikat pedig a Bécsi Legfelsőbb Tartományi Bíróság november 11-i kiadatási döntésével szemben adta be.
*
Decemberben Polt–Salgó-találkozó.
Polt Péter legfőbb ügyész és Salgó László országos rendőrfőkapitány december második felében találkozik – közölte az ORFK szóvivője. A megbeszélésen az új büntetőeljárási törvény gyakorlati alkalmazásáról, a két szervnél keletkezett tapasztalatok cseréjéről lesz szó, és megtárgyalják a további szakmai együttműködés kérdéseit is – olvasható Garamvölgyi László közleményében. Lamperth Mónika belügyminiszter még november elején bízta meg Salgó László országos rendőrfőkapitányt, hogy kezdeményezzen találkozót Polt Péter legfőbb ügyésszel, hogy a K&H brókercége ügyében zajló nyomozás kapcsán keletkezett nézeteltéréseket tisztázzák.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón