Mától ismét tüntetnek a békési tenyésztők

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium nem a súlyának megfelelően kezeli az általános agrárválságot, ezért a Békés megyei gazdák ma – az idén immár negyedik alkalommal – tartanak félpályás útlezárást a 44-es főút békéscsabai bekötő- szakaszán. A termelőket a Magyar Kisgazda és Polgári Párt megyei szervezete, a Kistermelői Sertéstartók Érdekvédelmi Szervezete és a Dél-békési Polgári Egyesület hívja a tüntetésre.

Molnár Lajos
2003. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szanyi Tibor, az FVM politikai államtitkára bagatellizálja az idei rendkívüli időjárás hatását, hiszen úgy nyilatkozott: nincs aszálykár, csak aszályhisztéria. Az adatok szerint csak Békés megyében 17 milliárdos bevételkiesést szenvedtek el a termelők, és ennek ellenére az egész országban csak 10 milliárdos kárenyhítést kapnak a gazdák. Ismert, hogy az Alföld egészén szárazság pusztított, tehát a teljes aszálykár 100–150 milliárdra becsülhető. Békés megyében a 17 milliárdos aszálykárra csak 3,7 milliárdos kártérítési igényt nyújtottak be a termelők, mert mindig azt hallották: a kormánynak erre nincs pénze – nyilatkozta lapunknak tegnap Hanó Miklós, aki elnöke a párt megyei szervezetének és az érdekképviseletnek is. Úgy látja, próbálják a közvéleményt a termelők ellen hangolni. Az hallható: a kenyér megjósolt drágulása a gazdák zsebét gyarapítja, ugyanis drágán adják el a búzát. Holott a tény az, hogy zömmel már nem a termelők raktáraiban van a búza, hanem a kereskedőknél. A nehéz gazdasági helyzet miatt a parasztok még a nyár végén tonnánként 24–26 ezer forintért kénytelenek voltak értékesíteni a kalászost. Most ugyanaz a búza 46 ezer forintba kerül, de a hasznot a kereskedők teszik zsebre.
– Újra 200 forint körüli a sertés felvásárlási ára, a húsmarha fél év alatt száz forinttal lett olcsóbb, a baromfi ára mélypontra zuhant, holott a takarmány jelentősen megdrágult, így valamennyi ágazat veszteséges. Nem mindenki él ilyen nehéz sorban. Magyarország az áruházláncok országa. Öt évig adómentesen tevékenykedhetnek, a termelők pénzét kilencven napig forgathatják, miközben húsz százalékkal az önköltségi ár alatt veszik át a termékeket – jelentette ki munkatársunknak nyilatkozva Hanó Miklós. Az országnak ezen a részén a mezőgazdaságon kívül más megélhetési lehetőség alig van. Békésbe nem vezet autópálya, így új ipari üzemek sem települnek ide. Munkahely hiányában a termelők maguknak teremtik meg a kenyérkereset feltételeit. Tevékenységük során a saját pénzüket kockáztatják, maguk szerzik be a termelési eszközeiket, nem napi nyolc órát dolgoznak, és biztos minimálbérben sem reménykedhetnek. Ha a mezőgazdaságból élők tönkremennek, akkor több százezren maradnak munka nélkül.
– Az új kormány megalakulása után Szanyi Tibor kinyilatkozta: ötszázezer őstermelő fog tönkremenni. Tényleg efelé haladunk – hangoztatja Hanó Miklós. A mezőgazdasági kistermelőket a kormány nem partnerének, hanem az ellenségének tekinti. Ezt nem fogadhatjuk el, ezért vonulunk ismét az utakra. Hogy a szocialista kormány a magyar gazdákat ne áldozza fel az uniós tagságunk oltárán, ehhez egységesen kell fellépnünk. Ezért csatlakozásra szólítjuk fel az ország más területén élő mezőgazdasági termelőket is – mondta lapunknak nyilatkozva Hanó Miklós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.